ეკომიგრანტები მოქალაქეობაზე უარს ამბობენ
უკუმიგრირებული ეკომიგრანტები საქართველოს მოქალაქეობაზე უარს ამბობენ და ქვეყნის დატოვებას აპირებენ. პროტესტის ნიშნად მათ გუშინ, აჭარის მთავრობის შენობის მიმდებარე სკვერში პასპორტები და პირადობის მოწმობები დაყარეს.
როგორც ეკომიგრანტი მევლუდ ვაშაყმაძე აცხადებს, არაერთი თხოვნის მიუხედავად მთავრობამ თავშესაფარი არ გამოუყო, რის გამოც პროტესტი ამ ფორმით დააფიქსირეს: „ჩვენ  ველოდით ხელისუფლებისგან დადებით პასუხს, დროებითი თავშესაფარი უნდა მიგვეღო. პასუხი კვლავ უარყოფითია. ვითხოვთ დროებით თავშესაფარს აჭარაში, რადგან სხვაგან წასასვლელი არ გაგვაჩნია. 45 დღეა აქ ვართ და გარდა იმისა, რომ კომისია შეისწავლის ჩვენს საკითხს, მეტი არაფერი კეთდება“.
ვაჟა იაკობაძე, ეკომიგრანტი: „ჩვენ ვითხოვთ თავშესაფარს, თუ არ მოგვხედავენ _ ნამდვილად დავტოვებთ საქართველოს“.
ეკომიგრანტები 16 სამარშრუტო ტაქსით ბათუმში 45 დღის წინ დაბრუნდნენ და მას შემდეგ, ღამეს ღია ცის ქვეშ ათევენ. ისინი სტიქიის გამო, ხულოსა და შუახევის რაიონებიდან წალკაში  წლების წინ გადაასახლეს. ეკომიგრანტებს ის  სახლები, რომლებშიც ისინი წალკაში მთავრობამ ჩაასახლა, საკუთრებაში არ ჰქონდათ გაფორმებული. მათი დიდი ნაწილის მფლობელები, წლების წინ საბერძნეთში გადასახლდნენ. თუმცა ახლა  მეპატრონეები საბერძნეთიდან დაბრუნდნენ და  სახლები  უკან დაიბრუნეს.

Eco-migrants Renounce Georgian Citizenship
Eco-migrants who migrated back to Adjara region renounce Georgian citizenship and are planning to leave the country. They threw their passports and ID cards on the ground in the surrounding park of Adjara government building yesterday as a form of protest.
As eco-migrant Mevlud Vashakmadze states, despite numerous requests, government did not give him shelter. Therefore, they decided to show their protest in this form: “We were expecting positive response from the government. Their response is still negative. We are requesting temporary shelter in Adjara because we have nowhere else to go. We have been here for 45 days and the only thing done was that the Commission will study our matter, nothing else is done.”
Vazha Iakobadze, eco-migrant: “We are requesting shelter, if they do not pay attention, we will definitely leave Georgia.”
Eco-migrants went back to Batumi 45 days ago and have been spending nights on the streets since then. Years ago, they migrated to Tsalka from regions of Khulo and Shuakhevi. The houses which government gave to their possession were not registered as their ownership. Owners of most of these houses had migrated to Greece years ago. They recently came back and their ownership was returned to them.