შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ სახალხო დამცველის რეკომენდაცია გაითვალისწინა
საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრომ გაითვალისწინა საქართველოს სახალხო დამცველის რეკომენდაცია ჰემოფილიით დაავადებულ პაციენტთა ინფუზიაზე ხელმისაწვდომობის შესახებ და საქართველოს სახალხო დამცველს აცნობა, რომ სამინისტრო შეიმუშავებს ნორმატიული აქტს, რომლითაც მსგავსი შემთხვევების მართვა სამედიცინო დაწესებულებების დონეზე დაარეგულირდება.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი და მისი თანამშრომლები ყოველთვის განსაკუთრებული ყურადღებით ეკიდებიან სახალხო დამცველის რეკომენდაციებს, წინადადებებსა და შუამდგომლობებს. სახალხო დამცველი პოზიტიურად აფასებს სამინისტროს ასეთ დამოკიდებულებას და იმედს გამოთქვამს, რომ მომავალში კიდევ უფრო გაძლიერდება შედეგზე ორიენტირებული თანამშრომლობა, რაც დადებითად აისახება საქართველოს მოქალაქეების მიერ ჯანმრთელობის უფლების ეფექტურ რეალიზაციაზე.
საქართველოს სახალხო დამცველს განცხადებით მიმართა მოქალაქე მ. ფ-მ, რომელსაც ჰემოფილიით დაავადებული 4 შვილი ჰყავს. მისი ერთ-ერთი შვილი საჭიროებს სპეციალური პრეპარატის გადასხმას, მაგრამ საჩხერის საავადმყოფომ ვერ უზრუნველყო აღნიშნული პროცედურის ჩატარება. გარდა ამისა, განმცხადებლის ცნობით, თუ პაციენტს თავად აქვს მედიკამენტი, კლინიკა მას უარს ეუბნება გადასხმის ჩატარებაზე საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს ინსტრუქციის თანახმად.
ნიშანდობლივია, რომ განმცხადებელი მიეკუთვნება სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფთა კატეგორიას და ბავშვების ყოველ ჯერზე დედაქალაქში გადაყვანა მის ფინანსურ შესაძლებლობებს აღემატება.
საქართველოს ჰემოფილიის ასოციაციის 2012 წლის დეკემბრის მონაცემებით, ქვეყანაში დიაგნოსტირებულია და ჰემოფილიის ცენტრში მემკვიდრული სისხლდენითი დაავადებით აღრიცხვაზე იმყოფება  313 პაციენტი.
პაციენტები, რომლებიც ცხოვრობენ ჰემოფილიის ცენტრიდან დაცილებულ ქალაქებსა და სოფლებში, სისხლდენის დროს ინფუზიის გაკეთების მიზნით მიმართავენ უახლოეს ამბულატორიას ან კლინიკას, თუმცა აღნიშნავენ, რომ სამედიცინო პერსონალი ინფუზიაზე ხშირად უარს აცხადებს. ამის გამო პაციენტი რჩება სამედიცინო დახმარების გარეშე, ან იძულებულია, სამედიცინო დაწესებულების გარეთ ეძებოს პირი, რომელიც პროცედურის ჩატარებას გარკვეული საფასურის გამო დათანხმდება.
არსებული პრობლემიდან გამომდინარე, საქართველოს სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრს ბატონ დავით სერგეენკოს და სთხოვა მიიღოს შესაბამისი ზომები, რათა უზრუნველყოფილი იქნეს სისხლდენითი დაავადებების მქონე პაციენტებისთვის დეფიციტური ფაქტორ-კონცენტრატის ინფუზია ქვეყნის მთელ ტერიტორიაზე.

Ministry of Labor Health and Social Affairs of Georgia Took into Account Recommendation of the Public Defender of Georgia
Ministry of Labor Health and Social Affairs of Georgia took into account recommendation of the Public Defender of Georgia concerning availability of infusion for patients suffering from hemophilia and notified the Public Defender that Ministry will adopt a regulation concerning this type of cases in medical institutions.
It is noteworthy that, the Minister of Labor Health and Social Affairs of Georgia and other employees of the Ministry always carefully consider recommendations, statements and motions of Public Defender. Public Defender values this type of attitude and expresses hope that in future this result oriented cooperation will enhance, which will positively affect the realization of right to health of citizens of Georgia.
Public Defender was addressed by citizen M. P. who has 4 children suffering from hemophilia. One of the children requires transfusion of a special medication, but Sachkhere hospital cannot provide this procedure. Moreover, according to the applicant, even if the patient provides the necessary medication the hospital refuses to perform the transfusion based on instruction of Ministry of Labor Health and Social Affairs.
It is important to mention that the applicant belongs to population below the poverty line and cannot afford to transport the child to the capital every time transfusion is required.
According to Georgian Association of Hemophilia, 313 patients are registered with hereditary bleeding disorders in Hemophilia Center on the bases of December 2012 data.
Patients, residing in remote cities and villages, far away from the Hemophilia Center address the local emergency wards and clinics when infusion is required during bleeding. However, they state that the medical personnel often refuse to perform the infusion. As a result the patient is left without necessary medical care and is forced to seek a person outside the medical institution, who will agree to perform the procedure in return for relevant remuneration.
In order to resolve this problem the Public Defender of Georgia addressed Davit Sergeenko, Minister of Labor Health and Social Affairs of Georgia with a recommendation to take according measures to ensure availability of infusion of clotting factor concentrates to patients suffering from bleeding disorders on the whole territory of the country.