შეხვედრა შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების დაცვის ცენტრის მუშაობის თაობაზე
2013 წლის 10 ივლისს  საქართველოს სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა გამართა  სამუშაო საკოორდინაციო შეხვედრა დონორ ორგანიზაციებთან  პრიორიტეტების, თანამშრომლობისა  და პარტნიორობის თაობაზე.
ღონისძიება გახსნეს საქართველოს სახალხო დამცველმა, უჩა ნანუაშვილმა და ფონდი „ღია საზოგადოება–საქართველოს’’ დირექტორმა ქეთევან ხუციშვილმა.
დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, სახალხო დამცველის აპარატის შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების დაცვის ცენტრის ხელმძღვანელმა მიმდინარე წლის ანგარიში წარუდგინა, რომელშიც ასახულია ცენტრის მიერ შემუშავებული რეკომენდაციები საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების მიმართ.
რეკომენდაციებში განსაკუთრებული ყურადღება ექცევა გაეროს 2006 წლის 13 დეკემბრის შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების კონვენციის რატიფიცირების  საკითხს.
ასევე წარმოდგენილი იყო რეკომენდაციები, რომელთა შესრულება მნიშვნელოვანია შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა დამოუკიდებელი ცხოვრების უზრუნველსაყოფად.
სახალხო დამცველის აპარატის შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების დაცვის ცენტრის ხელმძღვანელმა მოწვეულ სტუმრებს გააცნო შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა ცენტრის საქმიანობის გეგმები. საუბარი შეეხო ცენტრის სტრატეგიისა და 3 წლიანი სამოქმედი გეგმის შემუშავების საკითხს, ამ მიმართულებით რეგიონული ოფისების გაძლიერებას. აღინიშნა, რომ სათანადო მხარდაჭერის შემთხვევაში, ცენტრი გეგმავს ხანდაზმულთა უფლებების დაცვის კუთხით საკანონმდებლო ბაზის ანალიზსა და ხანდაზმულთა უფლებების დაცვის მექანიზმების გაძლიერებას, საქართველოსა და ავღანეთში საომარი მოქმედებების დროს დაშავებული, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ჯარისკაცთა უფლებრივი მდგომარეობის ანალიზს და ზოგადად, შეზღუდული შესაძლებლობები მქონე პირთა უფლებების შესახებ საგანმანათლებლო საქმიანობის გაძლიერებას.
სახალხო დამცველმა სტუმრებს გააცნო ცენტრის ამჟამინდელი საქმიანობა და პრიორიტეტები და უპასუხა მათ კითხვებს.

Meeting Concerning Operation of the Disability Rights Center
On June 10, 2013 Ucha Nanuashvili, the Public Defender of Georgia held a working coordination meeting with donor organizations, concerning priorities, cooperation and partnership.
Opening remarks were made by Ucha Nanuashvili, the Public Defender of Georgia and Ketevan Khutsishvili, Director of Open society Georgia Foundation.
The Head of the Disability Rights Center of the Public Defender presented the annual report, which covers recommendations of the center for the legislative and executive branches of government to the representatives of donor organizations.
Special emphasis is made on recommendation to ratify the December 13, 2006 Unites Nations Convection on the Rights of Persons with Disabilities.
Presentation also covered recommendations fulfillment of which is important to enable persons with disabilities to live independently.
The Head of the Disability Rights Center of the Public Defender introduced the future plans of operation of the centre to the attending guests. Strategy of the center and elaboration of a 3-year-plan were also discussed along with empowerment of regional offices in this regard. It is noteworthy that in case of adequate support the center is planning legislation analyses in regards to rights of the elderly and empowerment of the measures for protection of rights of the elderly, analysis of conditions of the soldiers with disabilities that have received these injuries in Georgian and Afganistan wargoings and empowering of educational activities concerning persons with disabilities in general.
Public Defender presented to the current occupation and priorities of the centre to the attending guests and answered their questions.