სამთაწყაროში პარასკევის ტრადიციული ლოცვა ადგილობრივი მუსლიმების გარეშე ჩატარდა
19 ივლისს, სამთაწყაროში მუსლიმთა სამლოცველო სახლში პარასკევის ტრადიცული ლოცვა ადგილობრივი მუსლიმების გარეშე ჩატარდა. ლოცვა ქვემო ქართლის მუფთის მოადგილემ ადამ შანთაძემ აღავლინა. პროცესს მხოლოდ ხუთი ადამიანი დაესწრო. ლოცვის პარალელურად სოფელში რამოდენიმე ადგილას მობილიზებული იყო   პოლიცია. ადგილზე  იმყოფებოდა ლაგოდეხის პოლიციის უფროსი გიორგი გუგუნაური და მისი მოადგილე. სამთაწყაროში ასევე თბილისიდან ჩასულები იყვნენ სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები.
ლოცვის შემდეგ  ადამ შანთაძემ ჩვენთან საუბარში აღნიშნა, რომ ადგილობრივი მოსახლეობის არყოფნა გამოწვეულია იმით, რომ ისინი დაშინებულები არიან. "სამწუხაროდ ადგილობრივი მუსლიმები დღესაც არ მოვიდნენ. სტრესი და შიშის ფაქტორი ჯერ კიდევ გრძელდება, მაგრამ ჩვენ გავაგრძელებთ ჩამოსვლას და იმედი გვაქვს, რომ დაიძლევა ყველანაირი შიში. ჩვენ ვიყავით რამდენიმე მუსლიმის ოჯახში და მათ გვითხრეს, რომ თავს როცა იგრძნობენ უსაფრთხოდ მაშინ გამოცხადდებიან ლოცვაზე“ - ამბობს შანთაძე.
სამთაწყაროს ტერიტორიული ორგანოს რწმუნებული გულნარა ნადირაშვილი უარყოფს ყოველგვარი ზეწოლის ფაქტებს. მისი თქმით, მუსლიმებს ხელს არავინ უშლის ლოცვაში – "არასოდეს არ დაუშლია მოსახლეობას ვინმესთვის, რომ გამოსულიყვნენ და ელოცათ, უბრალოდ მრევლი არის ძალიან ცოტა. მუსლიმთა უმრავლესობა ქრისტიანული წესით მოინათლა და სოფელში მუსლიმები თითქმის აღარ არიან. ის რამოდენიმე პიროვნება კი,  ვისაც ლოცვის შესრულება უნდა, ამას საკუთარ სახლში აკეთებს. ამათ მრევლი არასდროს ეყოლებთ, თვითონ კი იარონ და ჩაატრონ ლოცვა, ამაზე პრობლემა და გართულება არც ადრე იყო და არც ახლა არ არის" -  განაცხადა გულნარა ნადირაშვილმა.
სამთაწყაროში მცხოვრებ მუსლიმებს და ქრისტიანებს შორის რელიგიურ ნიადაგზე კონფლიქტი მას შემდეგ დაიწყო ,რაც მუსლიმთა სამმართველომ სოფელში სამლოცველო სახლის გასახსნელად შენობა იყიდა. ქრისტიანმა ჰერებმა და აჭარელი ეკომიგრანტების ნაწილმა, რომლებიც ასევე მუსლიმები არიან, ერთად ლოცვის მსურველ მუსლიმებს ამის შესაძლებლობა რამდენჯერმე არ მისცეს.

Traditional Friday Prayers Were Conducted without Local Muslim Residents in Samtatskaro
On July 19, traditional Friday prayer was conducted without local Muslim residents in Samtatskaro Muslim Chapel. Deputy Mufti of Kvemo Kartli region Adam Shantadze conducted the service and only five persons attended it. In parallel to that, police officers were mobilized in several spots in the village. Head of Lagodekhi district police Giorgi Gugunauri and his deputy were in the village too. Representatives of Public Defender’s Office also arrived in the village on Friday.
After the service, Adam Shantadze told HRC that local Muslim community did not attend the prayer because they are afraid. “Unfortunately, local Muslims did not attend the service. They are still stressed and afraid but we will keep on arriving here and hopefully they will eventually recover from this fear. We visited several Muslim families and they said they will attend the prayer when they feel safer,” Shantadze said.
Attorney of Samtatskaro territorial entity Gulnara Nadirashvili denies information about oppression on Muslim community in the village. She said nobody hinders Muslims to conduct prayers, - “Population has never prohibited them to conduct services; simply very few Muslims live here. Their majority was converted into Christianity and almost nobody is Muslim in the village now. Several people, who are still Muslim, pray in their houses. They will never collect people. We have never had problem about it,” said Gulnara Nadirashvili.
Conflict between Muslim and Christian residents of Samtatskaro village on religious grounds started after Muslim Department purchased a building to open a chapel in the village. Christian Hers and part of eco-migrants from Adjara, who are also Muslims, did not allow Muslim neighbors to conduct joint prayers several times already.