ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტები მოშიმშილე პატიმრებს შეხვდნენ
26  ივლისს  ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტებმა რუსთავის #17 დაწესებულების  პატიმრები მოინახულეს.  იურისტები ასევე,  შეხვდნენ მოშიმშილე პატიმრებს გიორგი ხურციძეს და ლევან კუტალაძეს, რომლებსაც პირი მავთულით აქვთ ამოკერილი. მათი ინფორმაციით,  #17 დაწესებულებაში  ორმოცდაათი პატიმარი შიმშილობს.
პატიმრები  უნდობლობას უცხადებენ  უდოს კომისიას, მოითხოვენ სასჯელის გადავადებას, უკანონო განაჩენების გადასინჯვას  და სასჯელისაგან გათავისუფლებას ჯანმრთელობის მდგომარეობის გამო.
ადამიანის უფლებათა ცენტრის იურისტების შეფასებით, ლევან კუტალაძის და გიორგი ხურციძის ჯანმრთელობის მდგომარეობა მძიმეა. ისინი გამოთქვამენ სურვილს, კვლავ შეხვდნენ იურისტებს და გაუზიარონ  ახალი ინფორმაცია მათი  უფლებრივი მდგომარეობის თაობაზე. თავის მხრივ, ადამიანის უფლებათა ცენტრი აპირებს, ამ პატიმრების საქმეები უფრო დეტალურად შეისწავლოს და მოახდინოს სათანადო რეაგირება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოუწოდებს საკანომდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლებს, ვისი უშუალო კომპეტენციაა, პატიმრების პრობლემებზე ზრუნვა, დაინტერესდნენ რუსთავის #17 დაწესებულების  პატიმრების მდგომარეობით და აღმოუჩინონ მათ სათანადო დახმარება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მონიტორინგს გაუწევს მოშიმშილე პატიმართა უფლებების დაცვას #17 დაწესებულებაში.

Lawyers of Human Rights Center Met Inmates of Rustavi Prison # 17 on Strike
On July 26, 2013 lawyers of Human Rights Center visited inmates of Rustavi prison # 17. Lawyers also met prisoners Giorgi Khurtsidze and Levan Kutaladze, who are on strike. They have sewed up mouths in protest. The prisoners said about 50 inmates of the Prison # 17 are on strike. They do not trust the Commission for Early Release of Prisoners, request postponing of their punishment, review of unfair judgments and discharge them from the punishment due to health problems. Prisoners Levan Kutaladze and Giorgi Khurtsidze have serious health problems.
They want to meet HRC lawyers again and share new information about their conditions in the custody. Human Rights Center calls upon the representatives of legislative and executive government to get interested in the conditions of prisoners and provide them with relevant assistance.
Human Rights Center monitors human rights situation of the inmates in Prison # 17 and intends to repeatedly visit them next week.