საიამ პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, შსს-სა და თბილისის მერიის წინააღმდეგ სარჩელი შეიტანა
ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და თბილისის მერიის წინააღმდეგ საქალაქო სასამართლოს სასარჩელო განცხადებებით მიმართა. როგორც "ინტერპრესნიუსს" ორგანიზაციიდან აცნობეს, საქმე ეხება საჯარო ინფორმაციის გაუცემლობის და მოთხოვნილი ინფორმაციის არასრულყოფილი სახით გაცემის ფაქტებს.
"აღნიშნული ადმინისტრაციული ორგანოებიდან საია ითხოვდა ინფორმაციას, 2011 წლის 1 იანვრიდან შეძენილი და ჩუქების სახით მიღებული ყველა ავტო-სატრანსპორტო საშუალებების ჩამონათვალის, შეძენის, ჩუქების თარიღისა და გადახდილი თანხების ოდენობის შესახებ. წარდგენილი განცხადებებით საია ასევე ითხოვდა ყველა იმ სამართლებრივი აქტის გაცემას, რომლის მიხედვითაც, შესაბამის დაწესებულებაში ავტოსატრანსპორტო საშუალებების შეძენის წესი განისაზღვრება.
მიუხედავად იმისა, რომ მოთხოვნილი საჯარო ინფორმაციის გაუცემლობის შემდეგ, საიამ განმეორებით მიმართა, როგორც საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციას, ისე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, აღნიშნული უწყებების მიერ მოთხოვნილი ინფორმაციის გაცემა დღემდე არ მომხდარა. რაც შეეხება თბილისის მერიას, განმეორებით განცხადების წარდგენის შემდეგ, თბილისის მერიამ მხოლოდ ნაწილობრივ გასცა მოთხოვნილი ინფორმაცია და არ მიუთითა თითოეულ ავტომობილში გადახდილი თანხის ოდენობა", - აცხადებენ ორგანიზაციაში.
ამასთან, საია მოუწოდებს ყველა ადმინისტრაციულ ორგანოს, განსაკუთრებული ყურადღებით მოეკიდოს საჯარო ინფორმაციის საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ ვადებში გაცემის ვალდებულებას და მაქსიმალურად შეუწყოს ხელი დაინტერესებული პირების მიერ საჯარო ინფორმაციის მიღების უფლებას.

Georgian Young Lawyers’ Association filed a complaint against the President’s office, Ministry of Interior Affairs and Tbilisi City Hall. As the organization informed InterPressNews, the case is about the restriction of access to public information and cases of not issuing full information upon request.
GYLA requested information from the aforesaid administrative bodies regarding the list all vehicles received as a gift or procured from 1 January 2011, amount paid, date of receiving a gift and payment. GYLA also demanded issuing all the legal acts that determine the rule of procurement of vehicle. The demanded information has not been recieved, even though GYLA repeatedly addressed the President’ Office and MIA. As for Tbilisi City Hall, after the repeated statement, Tbilisi City Hall partially issued information and didn’t indicate the amount paid for each vehicle”, the organization informs. GYLA calls on all the administrative bodies to follow the obligation to issue public information in terms stipulated by Georgian law and assist the right of interested individuals to get public information.