ციხის ბუნტის ეპიზოდზე ბაჩანა ახალაიას მიმართ განაჩენი სავარაუდოდ, არჩევნებამდე გამოცხადდება
31 ივლისს, ყოფილი თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა მინისტრის, ბაჩანა ახალაიას წინააღმდეგ აღძრული მესამე სისხლის სამართლის საქმის არსებითი განხილვა გაიმართა. პროცესზე ახალაიას ადვოკატმა, მალხაზ ველიჯანაშვილმა ბრალდების მტკიცებულებების უდაოდ ცნობის შესახებ შუამდგომლობა დააყენა. ადვოკატმა უდავოდ მიიჩნია  ბრალდების მხარის მიერ სასამართლოში წარდგენილი ყველა მტკიცებულება, გარდა ბრალდებულად ცნობის შესახებ დადგენილებისა და სასამართლოში პირველად წარდგენის შესახებ განჩინებისა. რაც იმას ნიშნავს, რომ შუამდგომლობის დაკმაყოფილების შემთხვევაში, პროცესი მალე დასრულდება და განაჩენიც, სავარაუდოდ საპრეზიდენტო არჩევნებამდე დადგება.
მორიგე მოსამართლის, ბესიკ ბუგიანიშვილის განცხადებით, აღნიშნული შუამდგომლობის შესახებ გადაწყვეტილებას მოსამართლე ლაშა ჩხიკვაძე არსებით განხილვაზე გამოიტანს.
აღნიშნული  საქმე 2006 წლის 27 მარტს მომხდარი ციხის ბუნტის ეპიზოდს ეხება.  მთავარი პროკურატურა ბაჩო ახალაიას ორთაჭალის №5 საპყრობილეში მომხდარი ბუნტის დროს თანამდებობრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას ედავება. ბუნტის მომენტში ახალაია სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელის პოსტს იკავებდა.
ახალაიასთან ერთად სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისა და არაადამიანური მოპყრობის ბრალდებით აღნიშნულ საქმეში ბრალდებულები არიან მეგის ქარდავა, დავით ჭაკუა და რეზო ჭაბრაძე, რომლებიც ამჟამად იძებნებიან.
შემდგომი პროცესი 2013 წლის 9 სექტემბერს ჩაინიშნა, რა დროსაც, ბრალდების მხარე შესავალ სიტყვას წარადგენს.

Verdict on Bachana Akhalia’s Case in the Episode of Prison Riot to Be Announced before Election
On July 31, substantial discussion of the criminal case launched against Bachana Akhalaia, former defense and interior minister of Georgia, was head at the court. Akhalaia’s lawyer Malkhaz Velijanashvili solicited to declare the evidence provided by the prosecutor non-disputable. He acknowledged every evidence presented by the prosecutor at the court were non-disputable except the resolution on finding him guilty and initial verdict submitted to the court. It means, if the solicitation is upheld, the court hearing will finish soon and the verdict will supposedly be passed before presidential election (October 27, 2013).
Judge-on-duty Besik Bugianishvili said Judge Lasha Chkhikvadze will make decision on the solicitation at the substantial discussion of the case.
The case was launched into the prison riot that occurred on March 27, 2006. Chief Prosecutor’s office blames Bacho Akhalaia in the abuse of professional authority during the riot in Ortachala Prison # 5. At that time, Akhalaia was head of penitentiary department.
Megis Kardava, Davit Chakua and Rezo Charbadze are also accused of the abuse of professional authority in the same case.