ქარდავას სასამართლო პროცესზე სასჯელაღსრულების მე-8 დაწესებულების დირექტორის მოადგილე და ექიმი დაიკითხნენ
სასჯელაღსრულების მე-8 დაწესებულების სამედიცინო ნაწილის ექიმის, თეიმურაზ წასიძის თქმით,   სამხედრო ოფიცერი სერგო თეთრაძე საავადმყოფოში ღამის საათებში, სასწრაფო წესით შემოიყვანეს და ამ დროს, პატიმარი კრიტიკულ სიტუაციაში იმყოფებოდა. ოფიცერ სერგო თეთრაძის გარდაცვალების  საქმეზე სამხედრო პოლიციის  ყოფილი უფროსი მეგის ქარდავაა ბრალდებული.
„ჩავუტარე გარკვეული პროცედურები, რაც დაახლოებით 40 წუთს გაგრძელდა, თუმცა, თეთრაძის გადარჩენა ვერ მოხერხდა. პაციენტი შემოყვანისას იყო კრიტიკულ სიტუაციაში, გული თავის ფუნქციას ვეღარ ასრულებდა“ - განაცხადა წასიძემ.
პროკურორ ზაალიშვილის კითხვაზე თეიმურაზ წასიძემ განაცხადა, რომ პატიმარს დაზიანება ჰქონდა წარბთან და სავარაუდოდ, ტანზეც, თუმცა, ეს უკანასკნელი მოწმემ დაზუსტებით ვერ გაიხსენა.
პროცესზე ასევე დაიკითხა სასჯელაღსრულების მე-8 დაწესებულების დირექტორის ყოფილი მოადგილე ალექსანდრე ჯანჯღავა.
ჯანჯღავამ ოფიცერ სერგო თეთრაძის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით მისცა ჩვენება და განაცხადა, რომ 2011 წლის 23 სექტემბერს დაურეკეს სამორიგეო ნაწილიდან და მოახსენეს, რომ  პატიმარი იყო  ცუდად და სასწრაფოდ უნდა გადაეყვანათ ციხის საავადმყოფოში. მოგვიანებით კი,  მან შეიტყო, რომ თეთრაძე გარდაიცვალა.
„ერთ-ერთ დოკუმენტში ამოვიკითხე, რომ პატიმარი საკანში გამხდარა ცუდად, არადა  მე ვიცოდი რომ სამორიგეოში მოხდა ეს ფაქტი. ამის შესახებ ვკითხე ციხის უფროსს, ალექსანდრე მუხაძეს, რომელმაც მითხრა, რომ  თეთრაძე ჯაშუშობის ბრალდებით იყო დაკავებული და მის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით შეიძლებოდა კითხვები გაჩენილიყო, ამდენად, ჯობდა, გვეთქვა, რომ ის სამორიგეო ნაწილში გარდაიცვალა,“ - განაცხადა დაკითხვისას ციხის დირექტორის მოადგილემ.
გამოძიების ინფორმაციით, ომის ვეტერანი, ოფიცერი   57 წლის სერგო თეთრაძე, თავდაცვის სამინისტროს თანამშრომლებმა  ჯაშუშობის ბრალდებით, თბილისში, 2011 წლის სექტემბრის თვეში დააკავეს. თეთრაძის ოჯახს, დაკავებიდან  6 დღეში, აცნობეს, რომ პატიმარი გლდანის სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში გულის შეტევით გარდაიცვალა.
ამ პერიოდში თავდაცვის მინისტრის თანამდებობას ბაჩო ახალაია იკავებდა, მეგის ქარდავა კი, სამხედრო პოლიციას ხელმძღვანელობდა. გამოძიების ინფორმაციით, პატიმრობაში ყოფნის 4 დღის განმავლობაში სამხედრო პოლიციისა და სასჯელაღსრულების დაწესებულების სხვადასხვა თანამდებობის პირებმა სერგო თეთრაძეს, აღიარებითი ჩვენების მიღების მიზნით,  არაერთხელ ცემეს, აწამეს, შეულახეს ღირსება, რის შედეგადაც, თეთრაძე ძალადობის განხორციელების პროცესში გარდაიცვალა.

Deputy Director and Doctor at Prison # 8 Were Questioned at the Trial on Kardava’s Case
Doctor of medical unit of the Prison # 8 Teimuraz Tsasidze was questioned at the trial on July 31; he said military officer Sergo Tetradze was delivered to the medical unit at night by ambulance and the prisoner was in critical conditions. Former head of military police Megis Kardava is accused in the murder-case of Officer Sergo Tetradze.
“I conducted some procedures that lasted about 40 minutes, however we could not help Tetradze. The patient was in critical conditions in the moment of delivery; the heart was no longer functioning,” said Tsasidze.
Prosecutor Zaalishvili asked the witness and Teimuraz Tsasidze said the prisoner had injury on the eye-brow and supposedly on the body too; but the witness could not clearly recall the injuries on the body.
Former deputy director of the Prison # 8 Aleksandre Janjgva was also questioned at the trial.
Janjgava made a statement about the death of Officer Sergo Tetradze and said that on September 23, 2011 he was called from the front-office and reported that an inmate felt bad; the prisoner was to be taken to jail hospital immediately. Later he learned that Tetradze had died.
“I read in one document that he felt bad in the cell but I knew it had happened in the front office. I asked the head of the prison Aleksandre Mukhadze who said Tetradze was arrested for espionage charge and there might be some questions with regard to his death; so it would have been better if we wrote that he died in the front-office,” said deputy director during interrogation.
According to the investigation, officers of the Defense Minister arrested war veteran, Office Sergo Tetradze, 57, for the espionage charge in Tbilisi in September, 2011. Tetradze’s family was notified six days later that the prisoner had died in the Gldani prison of heart attack.
At that period, Bacho Akhalaia was defense minister of Georgia; Megis Kardava was head of Military Police. According to the investigation, different senior officials of the military police and penitentiary establishment beat, tortured, degraded Sergo Tetradze during 4 days to get confession statement from him. As a result of violence Tetradze died.