საფეხბურთო კლუბის ვალებს ბიუჯეტი იხდის
მიმდინარე წლისთვის ადგილობრივი ბიუჯეტი საფეხბურთო  კლუბ „გურიას“ 400 ათასი ლარით აფინანსებს. გარდა ამისა, კლუბის საბანკო დავალიანება 340 ათასი ლარი ბიუჯეტიდან იფარება. ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს ბიუროს ბოლო სხდომაზე კი,  მიიღეს გადაწყვეტილება, რომ ფეხბურთელების სახელფასო დავალიანებისათვის კიდევ აიღონ ბანკიდან კრედიტი 94 ათასი ლარის ოდენობით, რომლის პროცენტებსაც ბიუჯეტიდან გადაიხდიან.
„ეს ვალი დღეს ბიუჯეტის გადასახადია. ამიტომ ვცდილობთ, რომ სპონსორი მოვიძიოთ. უმაღლესი ლიგის გუნდს გაცილებით მეტი თანხა სჭირდება. ჩვენ გვინდა, რომ სპონსორის საშუალებით გუნდის დაფინანსება ბიუჯეტს მოვაშოროთ“ -ამბობს  გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი ზაზა ურუშაძე.
საფეხბურთო კლუბის საბანკო ვალის ბიუჯეტიდან დაფარვის შესახებ კომენტარი ვთხოვეთ ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარეს, ამირან გიგინეიშვილსაც:
„ეს აბსოლუტურად სამართლიანი ქმედებაა, რადგან როდესაც ბანკიდან სესხის აღებაზე მიდგა საქმე, ჩვენ ფინანსთა სამინისტრო დაგვთანხმდა, რომ ბანკის ვალი ბიუჯეტიდან დაგვეფარა“ .
საქართველოს დემოკრატიული განვითარების კავშირის იურისტი, ირაკლი პაპავა მიიჩნევს, რომ საბანკო ვალის ბიუჯეტიდან დაფარვით კანონი არ დარღვეულა:
„თვითმმართველობის ორგანული კანონი პირდაპირ ადგენს, რომ კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების (ე.წ. ა(ა)იპ-ების) შექმნის საჭიროებისა და მიზანშეწონილობის საკითხის გადაწყვეტა, მათი დაფუძნება და, შესაბამისად, დაფინანსებაც, თვითმმართველი ერთეულის საკუთარ უფლებამოსილებათა კატეგორიას განეკუთვნება, ანუ მისი ექსკლუზივია. მოცემულ შემთხვევაში კანონის დარღვევაზე აპელირება, სამართლებრივი თვალსაზრისით, ნამდვილად არაკორექტული იქნება, რადგან კანონის დარღვევა სახეზე არ გვაქვს“ - ამბობს პაპავა.
საიას ოზურგეთის ფილიალის ხელმძღვანელი, თამაზ ტრაპაიძე კი,  მიიჩნევს, რომ ბიუჯეტიდან ამგვარი თანხების გაცემა უკიდურესი აუცილებლობის შემთხვევაში უნდა ხდებოდეს:
„ჩანს, რომ ვალის აღება შეთანხმებული იყო მუნიციპალიტეტთან, თუმცა ადგილობრივ ხელისუფლებას უნდა ემსჯელა, გარდაუვალი აუცილებლობა იყო თუ არა ბანკიდან ისეთი კრედიტის გამოტანა, რომელიც ბიუჯეტიდან დაფარებოდა, რადგან ბიუჯეტი მოსახლეობისგან ამოღებული თანხით ივსება“.
გარდა ამისა, Humanrights.ge–სთვის ცნობილი გახდა, რომ 27 ივნისს ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის 2013 წლის ბიუჯეტში შევიდა ცვლილება, რომლის თანახმადაც შემცირდა მუნიციპალიტეტის გამგეობის სარეზერვო ფონდი 20 ათასი ლარით, აღნიშნული შემცირების ხარჯზე თანხა მიემართა ა(ა)იპ „საფეხბურთო კლუბ „გურიას“ სუბსიდიის წესით დაფინანსებაზე.

Local budget funded football club Guria with 400 000 lari this year. In addition to that, the FC debt of 340 000 lari is covered from the local budget. At the last session of the Lanchkhuti municipal board’s bureau, participants made decision to take a bank credit of 94 000 lari to pay salary arrears of football players; the interests of the credit will be paid from the budget too.
“The budget shall pay this debt today. So, we are looking for a donor. The football team of the highest league needs much more funding. We want to relieve local budget from this obligation and find donor to fund the club,” said interim district governor Zaza Urushadze.
Chairman of Lanchkhuti municipal board Amiran Gigineishvili also commented on covering the football club’s bank credits from the budget.
“It is absolutely lawful decision because we agreed the issue with the Minister of Finance.”
Lawyer of the Union for Democratic Development of Georgia Irakli Papava believes that paying bank credit from the local budget does not contradict the law.
“Organic Law on Self-Governance states that self-governmental unit is entitled to discuss necessity and reasonability of establishment of non-profit (non-commercial) private legal entities, as well as their establishment and funding; in other words it is self-governmental unit’s exclusive right. In this particular case, it will not be correct to speak about law violation because it did not happen,” Papava said.
In parallel to it, head of Ozurgeti office of the Georgian Young Lawyers’ Association Tamaz Trapaidze thinks budget shall allocate funds to cover bank credit only in urgent cases.
“Apparently, the football club had agreed the loan issue with the municipal board; however the local government had to discuss whether it was urgent necessity to take the loan from the bank because the budget is filled in with the tax paid by population.”
Humanrights.ge has learned that on June 27, Lanchkhuti district budget of 2013 was amended and reserve fund of the district administration was reduced at 20 000 lari. The deducted sum was forwarded towards Football Club Guria as subsidy.