ქუთაისის საოლქო საარჩევნო კომისია მუშაობას შეუდგა
ხუთი მუდმივმოქმედი წევრი, ერთი წარმომადგენელი ცენტრალური საარჩევნო კომისიიდან, - შვიდი პოლიტიკური პარტიებიდან - ამ შემადგენლობით ქუთაისის #59 საოლქო საარჩევნო კომისია 2013 წლის 27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნებისთვის მზადებას შეუდგა.
„ქართული ოცნება,“ „რესპუბლიკური პარტია,“ „ნაციონალური მოძრაობა,“ „კონსერვატიული პარტია,“ „მრეწველები“ და  „ეროვნული ფორუმი“ - ეს იმ პოლიტიკური პარტიების ჩამონათვალია, რომელთა წარმომადგენლები მომავალ საპრეზიდენტო არჩევნებში  ქუთაისის 127 საარჩევნო უბნიდან შესულ ხმებზე იქნებიან პასუხისმგებელი.
13 წევრით დაკომპლექტებულ კომისიაში აცხადებენ, რომ ყველა პირობაა იმისთვის, რათა კომისიამ შეუფერხებლად, მშვიდ და საქმიან გარემოში იმუშაოს. ასევე უცვლელია საუბნო საარჩევნო კომისიების რაოდენობა. მიუხედავად იმისა, რომ უბნების ჩამონათვალს ერთი, გორა-საქუსლიას უბანი დაემატა.
„ეს არის 75-ე საარჩევნო უბანი, რომელიც 75-ე და 74-ე საარჩევნო უბნების გაერთიანება იქნება. ანუ, საარჩევნო უბნების რაოდენობის მხრივ არაფერი იცვლება. ვინარჩუნებთ არსებულ ციფრს. წინა პერიოდშიც და ამჯერადაც ქუთაისში 127 საარჩევნო უბანი გაიხსნება“, - ამბობს ქუთაისის #59 საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ავთანდილ ოსეფაიშვილი.
რაც შეეხება საუბნო კომისიების წევრებს, როგორც საოლქო საარჩევნო კომისიაში აცხადებენ, მათთვის კონკურსი გამოცხადდება.
კომისიის წევრობის მსურველთა შესაძლებლობა ექნებათ საოლქო კომისიაში განაცხადი მიმდინარე წლის 19 აგვისტოდან 3 სექტემბრის ჩათვლით შეიტანონ. რაც შეეხება კონკურსის პირობებს, როგორც საოლქო კომისიაში აცხადებენ, საბოლოოდ დადგენილი არ არის.
„კომისია 13 წევრისგან დაკომპლექტდება. კონკურსი შეეხება კომისიის მხოლოდ ექვს წევრს. შვიდ წევრს კი, პოლიტიკური პარტიები წარმოადგენენ“, - ამბობს ავთანდილ ოსეფაიშვილი.
რაც შეეხება პოლიტიკურ პარტიებს, მათ ნაწილს კადრი უკვე შერჩეული ჰყავს. ნაწილი კი, ძველი კადრის გადახედვის პროცესშია.
„ყოველთვის, ყველა არჩევნების დროს, არის ხოლმე პრეტენზიები იმასთან დაკავშირებით, რომ ვიღაცა გაიყიდა, ვიღაცამ დარღვევაზე თვალი დახუჭა და ა. შ. ეს ალბათ იმით არის გამოწვეული, რომ რიგი პარტიები კადრს სწორად, დაკვირვებით არ არჩევენ. ჩვენ ეს პრობლემა ნამდვილად არ გვაქვს. მეტიც, ბოლო 6 არჩევნების პერიოდში ერთიდაიგივე კადრის პირობებში ვმუშაობთ. ოპოზიციაში ყოფნის დროს არ გვქონია პრეტენზიები არავისთან დაკავშირებით და მითუმეტეს ალბათ პრობლემები არ იქნება ახლა, როცა ხელისუფლებაში ვართ. შესაბამისად, კადრებსაც არ ვცვლით“, - აცხადებს humanrights.ge-სთან საუბარში „რესპუბლიკური პარტიის“ ქუთაისის ორგანიზაციის თავმჯდომარე ნატო ქათამაძე.
პარტიები კომისიის წევრობის კანდიდატებს ქუთაისის საოლქო საარჩევნო კომისიას უახლოეს დღეებში წარუდგენენ.

Kutaisi District Election Commission # 59 staffed with five permanent members, one representative from the Central Election Commission, seven from political parties started preparation for the presidential elections of October 27, 2013.
Representatives of the Georgian Dream, Republic Party, National Movement, Conservative Party, Entrepreneurs and National Forum will be responsible for the votes received from 127 precincts in Kutaisi DEC during upcoming presidential elections.
The 13-member commission representatives said everything is ready for their work without any obstacles in peaceful and busy environment. The number of precinct election commissions was not changed either, though one precinct Gora Sakuslia precinct was added to the list of PECs in Kutaisi.
“It is PEC # 75 which will unify 75th and 74th PECs. So, the number of precincts will not be changed. Again, 127 precincts will be opened in Kutaisi,” said Avtandil Osepaishvili, chairman of the Kutaisi DEC # 59.
As for the PEC members, as DEC representatives said they are about to announce competition for the selection of PEC members.
Interested people will have possibility to send applications to the DEC from August 19 till September 3. As for the competition requirements, the DEC members said they have not yet formulated criteria.
“Each PEC will have 13 members. Six members will be selected via competition. Other seven members will be representatives of political parties,” said Avtandil Osepaishvili.
As for political parties, part of them has already selected candidatures for PEC membership; another part is considering old members of election commissions.
“We usually hear during every election that people were bribed, that commission members did not pay attention to some violations, etc. It might be caused by the failure of political parties to carefully select its representatives in election commissions. We do not face similar problem. Moreover, we have had one and the same representatives in election commissions for the last six elections. When we were in the opposition, we did not have problems with any commission member; and now, when we are in the government, we will definitely not have any problems. So, we are not going to change representatives,” chairwoman of the Republic Party’s Kutaisi organization Nato Katamadze told humanrights.ge.