გურიაში მედპერსონალმა გამაფრთხილებელი აქცია მოაწყო
ლანჩხუთისა და ჩოხატაურის სამედიცინო დაწესებულებები ებრაულმა კომპანიამ "ადითიმ" ჯერ კიდევ ორიოდ წლის წინ შეიძინა და ვალდებულება აიღო, რომ ორივე მუნიციპალიტეტში თანამედროვე ტიპის კლინიკებს მოაწყობდა.თუმცა უკვე კარგა ხანია მედპერსონალს ხელფასების გაცემასთან დაკავშირებით პრობლემები აქვს.
„ადითი“ შექმნილ ვითარებაში სადაზღვევო კომპანიებს ადანაშაულებს. „ადითის“ წარმომადგენლების თქმით, სადაზღევო კომპანიებს ,,ადითის“ წინაშე 900 ათას ლარის დავალიანება აქვთ.
თავის მხრივ, სადაზღვევო კომპანიები ბრალდებას უარყოფენ და ხელს „ადითისკენ“ იშვერენ. ამ დავაში კი ყველაზე მეტად მედპერსონალი ზარალდება, რომელსაც 5 თვის ხელფასი არ მიუღია. სწორედ ეს გახდა იმის მიზეზი, რომ 9 აგვისტოს ლანჩხუთელმა და ჩოხატაურელმა ექიმებმა გამაფრთხილებელი აქცია მოაწყვეს.
"ადითი– ლანჩხუთის“ საავადმყოფოს  დირექტორი, თინათინ გოგუაძე Humanrights.ge–თან საუბარში აცხადებს, რომ მედპერსონალი რამდენიმე თვეა სხვადასხვა ინსტანციაში ამაოდ დადის:
„რამდენიმე თვეა დავდივართ სხვადასხვა ინსტანციაში, მაგრამ ხელფასები მაინც არ დაგვერიცხა, მხოლოდ თებერვლის თვის ანაზღაურება ჩამოგვერიცხა. არც ის ვიცით, "ადითს " გაუგრძელდება ხელშეკრულება, გადაბარება დაიწყება, ახალი სპონსორი გამოჩნდება თუ სახელმწიფო ჩაიბარებს საავადმყოფოს. თუ ხელფასები არ დაირიცხება, სარჩელს შევიტანთ სასამართლოში“.
9 აგვისტოს აქციაზე ექიმებმა განაცხადეს, რომ კომპანია "ადითი" ვერ ასრულებს ნაკისრ ვალდებულებას. აქციაზე მაჟორიტარი დეპუტატის ბიუროს ხელმძღვანელი გოგი გეგიაძეც იმყოფებოდა:
„ძალიან ცუდია, რომ რაიონის საავადმყოფო ასეთ დღეშია. საქმის კურსში ვარ, მოვლენები კარგად ვიცი. საქმე ისაა, რომ ,,ადითი“ კერძო კომპანიაა, რომელმაც ხელშეკრულებით აღებული არც ერთი პუნქტი არ შეასრულა. მარტო ლანჩხუთის თავს არ ტრიალებს ასეთი ამბავი, მსგავს დღეშია 7 რაიონის საავადმყოფო. დეპუტატი აქტიურად იყო ჩართული ამ საქმეში, ვის არ მივმართეთ, მაგრამ პასუხი ერთია, რომ "ადითთან" მიმდინარეობს ინტენსიური მოლაპარაკება. მე ვფიქრობ, ეს კომპანია სასწრაფოდ უნდა მოშორდეს ლანჩხუთს და საავადმყოფო გადავიდეს სახელმწიფო, ან მუნიციპალიტეტის დაქვემდებარებაში".
მედპერსონალთა განცხადებით, მოთხოვნების შეუსრულებლობის შემთხვევაში ფართომაშტაბიანი აქციების გამართვას გეგმავენ.
9 აგვისტოს აქცია გამართეს "ადითის" ჩოხატაურის ფილიალის თანამშრომლებმაც. მოთხოვნა აქაც გაუცემელი ხელფასები იყო. ჩოხატაურში ექიმებს 6 თვის ანაზღაურება არა აქვთ მიღებული.
Humanrights.ge–თან საუბარში ჩოხატაურის საავადმყოფოს მედპერსონალი ამბობს, რომ "ადითი" ხელშეკრულების ყველა პირობას არღვევს:
ლევან მეგრელიშვილი, ქირურგი: „შპს "ადითის" ჩოხატაურის ფილიალის თანამშრომლები სოლიდარობას ვუცხადებთ რვავე რაიონს, სადაც "ადითს" აქვს ფილიალები, არ არის ხელფასები, ინფრასტრუქტურა, გამოკვლევის აპარატები მწყობრიდან არის გამოსულები და, შესაბამისად, ვერ ხერხდება პაციენტებისთვის სათანადო მომსახურების გაწევა“.
Humanrights.ge–ი  შპს „ადითის“ სამედიცინო დირექტორს კოკა ფრიუძეს დაუკავშირდა.
ფრიუძის თქმით, „ადითი“ ამ შემთხვევაში არაფერ შუაშია, სადაზღვევო კომპანიებს შპს–ს დავალიანება აქვთ, რის გამო „ადითი“ ხელფასებს ვერ გასცემს:
„ადითი“ დამოკიდებულია იმ ჩარიცხვებზე, რომელსაც სადაზღვევო კომპანიები და სახელმწიფო პროგრამები აწარმოებენ. სამწუხაროდ, ბოლო ათი თვის განმავლობაში სადაზღვევო კომპანიები რეგულარულად არღვევენ თავიანთ ვალდებულებებს. დღეის მდგომარეობით „ადითის“ მიმართ ყველა სადაზღვევო კომპანიას დაახლოებით 970 ათასი ლარი ვალი აქვს. მათ შორის, არის სადაზღვევო კომპანია „ალფა“. სწორედ ამის გამოა შეფერხება ექიმებისთვის სახელფასო დავალიანების გასტუმრების გამო“.
Humanrights.ge–მ შეძლო დაკავშრებოდა სადაზღვევო კომპანია "ალფას" წარმომადგენელს ლანჩხუთში, რევაზ კვერენჩხილაძეს, რომლის თქმით, მსგავსი საკითხები უშუალოდ კომპანიასთან უნდა გაირკვეს:
"ადითის" მიმართ დავალიანება არსებობს, თუმცა, თუ ამ საკითზე მე კომპეტენტურ პასუხს ვერ გაგცემთ“, – გვითხრა კვერენჩხილაძემ.
სანამ „ადითი“ სადაზღვევო კომპანიებთან ურთიერთობას არკვევს, მედიკოსები კუთვნილ ხელფასს ვერ იღებენ. ისინი ფართომასშტაბიანი აქციებით იმუქრებიან

Jewish Company Adit purchased medical centers in Lanchkhuti and Chokhatauri districts two years ago and took responsibility to arrange modern hospitals in both districts. However, medical personnel have not received salaries for a long time already.
Adit blames insurance companies in the current situation; their representatives said the insurance companies owe over 900 000 lari to them.
In the contrary to that, insurance companies deny the accusation and blame the Adit itself. However, medical personnel is victimized in this controversy and on that ground doctors from Lanchkhuti and Chokhatauri districts organized warning assembly on August 9.
Director of the Adit Lanchkhuti hospital Tinatin Goguadze told humanrights.ge that medical personnel have been applying to different institutions in vain.
“We have been applied to different institutions for several months already but we could not receive our salaries yet; they transferred only February salary. We do not even know whether contract will be extended with Aditi or a new sponsor will appear or the state will take responsibility over the hospitals. Unless they pay our salaries, we will appeal to the court.”
Doctors said at the assembly on August 9 that Company Adit does not implement its responsibilities. Head of majoritarian MP’s bureau Gogi Gegiadze also arrived at the assembly.
“It is a pity that district hospital works in similar conditions. I am informed about their problems. The point is that Adit is a private company, which failed to implement contract responsibilities. This is not only Lanchkhuti’s problem; hospitals in seven other districts face same problems. The MP was actively involved in the process; we applied to everyone who could assist and received only one reply – intensive negotiations are going on with Adit. I think, this company shall be immediately expelled from Lanchkhuti district and the hospital shall be put in charge of the state or district administration.”
Medical personnel said if their requirements are not met, they will hold large-scaled demonstrations.
Personnel of Chokhatauri district hospital also protested to request distribution of salaries on August 9. Doctors have not received salaries of six months in Chokhatauri.
Medical personnel of the Chokhatauri district hospital told humanrights.ge that Adit breached contract-requirements.
Levan Megrelishvili, surgeon: “Employees of Chokhatauri district hospital Adit Ltd express solidarity with our colleagues from other eight districts. We have not received salaries, infrastructure, medical apparatus are out of order; consequently we cannot properly serve patients.”
Humanrights.ge contacted medical director of the Adit Ltd Koka Pruidze.
He said Adit is not guilty in those problems because insurance companies owe money to the Ltd and the company cannot distribute salaries for that reason.
“Adit depends on the transfers of insurance companies and state programs. Unfortunately, insurance companies have been breaching their obligations for last ten months. Today, insurance companies have accumulated the debt of about 970 000 lari. Insurance Company Alfa is one of our debtors. For that reason, we cannot pay salaries to doctors.
Humanrights.ge contacted representative of the Insurance Company Alfa in Lanchkhuti Revaz Kverenchkhiladze, who said similar issues shall be settled directly with the Company.
“As far as I know, we have no debts to the Adit; but, I cannot give competent answer to you,” Kverenchkhiladze said.
Before Adit settles problems with insurance companies, doctors cannot get their salaries and threat with large-scaled demonstrations.