,,არალეგალური მიგრაციიდან ლეგალურამდე“ - გორში პროექტის პრეზენტაცია გაიმართა
ღია კარის სავიზო პოლიტიკის საფრთხეები და  მისი ეკონომიკური მნიშვნელობა, როგორ უნდა იყოს დაცული ქვეყნის უსაფრთხოება სავიზო რეჟიმიდან გამომდინარე,  ისე რომ ინვესტორებს ქვეყანაში საქმიანობისთვის ზედმეტი ბარიერი არ შეექმნათ? ეს ერთ-ერთი მათავარი კითხვაა რომელზეც კანონმდებლებს უახლოეს მომავალში პარტნიორ არსამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან ერთად მოუწვთ მუშაობა და ამდროისთვის არსებული ლიბერალური სავიზო პოლიტიკის გადახედვა. ამ საკითხზე მომზადებული პროექტის პრეზენტაცია გორში გაიმართა. პროექტს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია და მშვიდობის, დემოკრატიის და განვითარების კავკასიური ინსტიტუტის ახორციელებს.
,,ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტი ხელს უწყობს საქართველოსა და ევროკავშირს შორის მიგრაციის პროცესების სწორად მართვას , უფრო ზუსტად, ის არის ორიენტირებული მიგრაციის განვითარებაზე, კანონმდებლობის და პოლიტიკის ანალიზე, არალეგალური მიგრაციისა და ტრეფიკინგთან ბრძოლის საინფორმაციო კამპანიაზე“ - ამბობს ხათუნა ბურკაძე,  ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის წარმომადგენელი
პროექტი ოთხ ძირითად მიმართულებას მოიცავს : 1. მიგრაცია და განვითარება. 2. მიგრაციის კანონმდებლობის და პოლიტიკის განვითარების ხელშეწყობა 3. არლეგალური მიგრაციისა და ტრეფიკინგის წინააღმდეგ ბრძოლა. 4. მიგრანტის უფლებების დაცვა.
როგორც პრეზენტაციაზე გახდა ცნობილი , აღნიშნულ 4 მიმართულებაზე მუშაობა იმ პრობლემატიკაზე დაყრდნობით რომლებიც, არასამთავრობო ორგანიზაციების კვლევის შედეგად გამოიკვეთა.
კვლევის მიხედვით, დღესდღეობით საქართველოში ასი ქვეყნის მოქალაქეს შეუძლია უვიზოდ შემოსვლა. საქართველოდან მიგრაციაში მყოფი პირებიდან კი, უმრავლესობა არალეგალური გზით ხვდება უცხო ქვეყნის ტერიტორიაზე, რაც ტრეფიკინგის შემთხვევებს ზრდის, ასევე ხშირია იმის ფაქტებიც, რომ ქვეყნებში პირები ჩასვლის შემდეგ ხდებიან არალეგალი მიგრანტები, ამის თვალსაჩინო მაგალითი თურქეთია,  სადაც საქართველოს მოქალაქეს 90 დღე შეუძლია ვიზის გარეშე ყოფნა, მაგრამ მათ მუშაობის უფლება არ ეძლევათ. სწორედ მიგრაციის შესახებ კანონის დღრვევის გამო ხდება საქართველოს მოქალაქეების დეპორტირება თუქეთიდან და ევროპის იმ ქვეყნებიდან, რომლებთანაც საქართვეცელოს გამარტივებული სავიზო რეჟიმი აქვს.
კვლევის ავტორების განმარტებით, მეორე მხრივ,  საზღვარგარეთ კერძო კოპანიების ნაწილსთვის მომგებიანია არალეგალი მუშა ხელი, რომელიც გაცილებით ნაკლებ ანაზღაურებას ჯერდება.  ასევე ფიქსირდება ფაქტები პირადობის დამდასტურებელი დოკუმენტაციის ჩამორთმევის ფაქტებიც, რაც ტრეფიკინგის საფრთხეს ზრდის.
არალეგალური მიგრაციიდან ლეგალურამდე რა სამართლებრივი პროცესია საჭირო? როგორ უნდა დაიცვას ქვეყანამ საზღვაგარეთ წასული მოქლაქეების უფლება? ვის უნდა მიმართონ ადამიანებმა, რომლებიც ტრეფიკინგის მსხვერპლი გახდნენ უცხოეთში? ამ პრობლემატურ საკითხებზე არასამთავრობო ორგანიზაციებსა და სახელმწიფოს შორის თანამშრომლობა უკვე დაწყებულია.

“From Illegal Migration to Legal Migration” –Project Presentation in Gori
Threats of liberalized visa policy and its economic significance, how can the country’s security be guaranteed in liberalized visa regime so that investors did not face obstacles when operating in the country? It is one of the main questions which law makers will have to answer in near future together with partner nongovernmental and international organizations and to revise liberal visa policy in the country. The project was presented in Gori; it is implemented by the Georgian Young Lawyers’ Association and Caucasian Institute for Peace, Democracy and Development.
“EU Funded Project enhances right management of migration process between Georgia and EU; it is oriented on the migration development, analysis of the legislation and state policy, awareness-raising campaign about illegal migration and fight against trafficking,” Khatuna Burkadze of GYLA said.
The project works in four main directions: 1. Migration and development; 2. Promotion of development of migration law and policy; 3. Fight against illegal migration and trafficking; 4. Protection of migrant’s rights.
GYLA’s representatives said at the press-conference that they decided to work on those four directions as a result of survey conducted by nongovernmental organizations.
According to the survey, citizens of about one hundred countries can enter Georgia without visa. Whilst, citizens of Georgia arrive in foreign countries illegally that increases facts of trafficking; also, very often Georgian citizens become illegal migrants – for example in Turkey where Georgian citizen can stay only during 90 days without visa; afterwards they lose right to work in Turkey. As a result of law violation, citizens of Georgia are deported from Turkey and other European countries, where Georgia has liberal visa regime.
Authors of the survey clarified that on the other hand, part of private companies in foreign countries prefers to employ illegal workers because they pay lower salaries to them. Sometimes, they seize passports from illegal migrants that increases threat of trafficking.
What legal procedures are needed to legalize illegal migration? How the state shall defend the rights of its citizens migrated abroad? Whom people shall apply when they become victims of trafficking abroad? NGOs and state institutions have already started cooperation on these problematic issues.