ირაკლი ღარიბაშვილი- ლაფანყურის საქმის გამოძიება ძალიან წარმატებულად მიმდინარეობს
შინაგან საქმეთა მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის განცხადებით, ის ვერავითარ წინააღმდეგობას ვერ ხედავს იმაში, რომ ლოპოტას ხეობაში ჩატარებული სპეცოპერაციის საქმეს, რომელიც თავის დროზე შსს–ს მიერ იყო ორგანიზებული, შსს–ს დაქვემდებარებაში მყოფი კონტრდაზვერვის დეპარტამენტი იძიებს.
„მინდა შეგახსენოთ, რომ ლოპოტას სპეცოპერაცია ჩატარდა წინა ხელისუფლების დროს. მაშინ სხვა ადამიანები მუშაობდნენ, სხვა ადამიანებმა ჩაატარეს ოპერაცია. ახლა სხვა ადამიანები მუშაობენ სამინისტროში და სხვა ადამანები იძიებენ ამ საქმეს. მე ამაში წინააღმდეგობას ვერ ვხედავ. ლოპოტას საქმის გამოძიება მიმდინარეობს მე ვფიქრობ, რომ ძალიან წარმატებულად. ამ საქმეს იძიებს კონტრდაზვერვის დეპარტამენტი. ვადებს ნუ შემეკითხებით იმიტომ, რომ ვადებზე ერთხელ გამოვაცხადე და მე მაშინ შეცდომა დავუშვი“, – განაცხადა შს მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა თელავში, საპატრულო პოლიციის ახალი მანქანების გადაცემის შემდეგე ჟურნალისტებთან საუბარში.
როგორც ცნობილია, საქართველო – დაღესტნის საზღვარზე, ლოპოტას ხეობაში საქართველოს შსს–მ ე.წ. ანტიტერორისტული ოპერაცია 2012 წლის 28 აგვისტოს, გვიან ღამით დაიწყო. შსს–ს ცნობით, სპეცოპერაცია ლაფანყურის ტყიდან 5 ახალგაზრდის გატაცებას მოჰყვა. არსებული ინფორმაციით, ახალგაზრდები 25 აგვისტოს დაიკარგნენ. შსს ირწმუნებოდა, რომ შეიარაღებულმა ჯგუფმა საქართველოს საზღვარი გადმოკვეთა და ახალგაზრდები მძევლებად აიყვანა. საქართველოს შს სამინისტროს ანტიტერორისტული ცენტრის ხელმძღვანელობის თხოვნით, სპეცოპერაციამდე, შეიარაღებულ ჯგუფთან მოლაპარაკების მიზნით, ლოპოტას ხეობაში „კავკასიის იმირატის“ ხელმძღვანელის დოკუ უმაროვის პირადი წარმომადგენელი ახმედ ჩატაევი ჩავიდა, თუმცა მოლაპარაკება არ შედგა. ჩატაევი სპეცრაზმმა დაჭრა. 29 აგვისტოს შსს–მ გაავრცელა ინფორმაცია, რომ ოპერაციისას დაიღუპა შსს-ს ორი თანამშრომელი და სამხედრო ექიმი, დაიჭრა 5 ქართველი სპეცრაზმელი, მოხდა 11 დივერსანტის ლიკვიდაცია, 6 კი - ალყაში ჰყავდათ მოქცეული. საბოლოოდ, აღმოჩნდა, რომ შეიარაღებული ჯგუფიდან ლიკვიდირებული იყო 7 წევრი, მათ შორის  საქართველოს 2 მოქალაქე, პანკისის ხეობის სოფელ დუისის მაცხოვრებლები – 22 წლის ასლან მარგოშვილი და 26 წლის ბაჰაუდინ ქავთარაშვილი.
სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა არაერთხელ განაცხადა, რომ აღნიშნულ საქმეს შინაგან საქმეთა სამინისტრო არ უნდა იძიებდეს, ინტერესთა კონფლიქტის გამო. მისივე თქმით, შსს–ს დღემდე არ ჩაუტარებია სამსახურებრივი შემოწმება სპეცოპერაციაში მონაწილე სამართალდამცავი ორგანოების თანამშრომელთა მიერ ძალის შესაძლო გადამეტების თაობაზე, რამაც რამდენიმე ადამიანის სიცოცხლის ხელყოფა გამოიწვია.

Irakli Garibashvili – Investigation into Lapankuri Case Is Going On Very Successfully
Minister of Interior Irakli Garibashvili said he cannot see any problems that Counter-Intelligence Department of MIA is investigating the case on the special operation in Lopota Gorge, that was organized by the MIA.
“I would like to remind you that Lopota Special Operation was conducted during previous government. Different people worked there at that time; different people were in charge of this operation. I cannot see any controversy in it. The investigation into Lopota case is underway and I think it is very successful. Counter-Intelligence Department is in charge of it. Do not ask me about deadlines because when I once announced the due date, I made a mistake,” Minister Garibashvili told journalists in Telavi when he assigned new cars to patrol police in Telavi.
Reportedly, counter-terrorist operation in Lopota Gorge close to Georgian-Dagestan border started late at night of August 28, 2012. According to MIA, the special operation was organized after five young people were kidnapped in Lapankuri forest. According to the spread information, they had disappeared on August 25. MIA claimed the armed group had crossed the Georgian boarder and took the young men as hostages. Based on the request of the leadership of Counter-Terrorist Center of MIA, before special operation was launched, Doku Umarov’s special representative Akhmed Chataev arrived in Lopota Gorge to negotiate with the paramilitaries; though the negotiations failed. Chataev was wounded by special unit officers. On August 29, MIA reported that two MIA officers, one military doctor and five Georgian special unit officers were killed in the special operation; besides that, 11 paramilitaries were killed and 6 more where in siege. Finally, it was revealed that seven members of the armed formation were killed and two of them were citizens of Georgia – Aslan Margoshvili, 22 and Bahaudin Kavtarashvili, 26 – residents of Duisi village in Pankisi Gorge.
Public Defender of Georgia Ucha Nanuashvili stated several times that MIA shall not investigate this case because of interest conflicts in it. He said the MIA had not yet conducted any professional investigation into the alleged abuse of power by law enforcement officers that resulted into the death of several people.