ომბუდსმენი მთავრობას შრომის უსაფრთხოების უზრუნველყოფისკენ მოუწოდებს
საქართველოს სახალხო დამცველმა მთავრობას მოუწოდა, სამუშაო ადგილებზე შრომის უსაფრთხოების მონიტორინგი გააძლიეროს მას შემდეგ, რაც ჭიათურის მანგანუმის მაღაროში 13 აგვისტოს ორი მაღაროელი დაიღუპა.
საქართველოს მეტალურგთა და მეშახტეთა პროფკავშირის ინფორმაციით, ითხვისის მაღაროში გაბურღვითი სამუშაოებისას გრუნტის წყალმა ამოხეთქა, რამაც ორი მაღაროელი იმსხვერპლა. საქართველოს მეტალურგთა და მეშახტეთა პროფკავშირი პასუხისმგებლობას მაღაროს ადმინისტრაციას აკისრებს, რადგან მათ უბედური შემთხვევის თავიდან ასაცილებლად პრევენციულ ზომებს არ მიმართეს, რაც მაღაროს გახსნამდე და აფეთქებამდე გეოლოგების მიერ ტერიტორიის დეტალურ შესწავლას გულისხმობს.
მაღაროს მფლობელის „ქართული მანგანუმის“ განცხადებით, ინციდენტის მიზეზების დასადგენად გამოძიება მიმდინარებს. „ქართული მანგანუმის“ მფლობელი კომპანიაა Georgian American Alloy, რომლის მფლობელობაშია ასევე ზესტაფონის ფეროშენადნობი ქარხანა და ვარციხის ჰიდროელექტროსადგური, რომელიც ქარხანას და მაღაროს ელექტროენერგიას აწვდის.
ერთი მაღაროელი დაიღუპა 15 ივლისს ჭიათურის მანგანუმის მაღაროში აფეთქების შედეგად.
სახალხო დამცველმა უჩა ნანუაშვილმა აღნიშნა 14 აგვისტოს გავცელებულ წერილობით  განცხადებაში, რომ „2007 წლიდან მოყოლებული, კატასტროფულად მატულობს გარდაცვალებისა და დაზიანების ფაქტები“ სამუშაოს შესრულებისას. 2010 წელს გარდაცვლილთა რაოდენობამ - 42, ხოლო 2011 წელს – 54 შეადგინა. 2012 წლის მონაცემები არ არის ხელმისაწვდომი.
„2013 წლის 13 აგვისტოს ჭიათურის „ითხვისის“ მაღაროში ადამიანთა დაღუპვის სამწუხარო ფაქტი კიდევ ერთხელ მოწმობს, რომ შრომის უსაფრთხოების უზრუნველყოფის მიზნით საქართველოს მთავრობამ დროულად უნდა გადადგას კონკრეტული, ქმედითი ნაბიჯები“, – განაცხადა სახალხო დამცველმა.
მან მოუწოდა საქართველოს მთავრობას, „ახლო მომავალში გადაიდგას კონკრეტული ნაბიჯები შრომის უსაფრთხო გარემოს მონიტორინგზე პასუხისმგებელი სახელმწიფო ინსტიტუციის (მაგალითად, როგორიცაა შრომის ინსპექცია) შექმნის მიზნით“. ეს უკანასკნელი 2006 წელს გაუქმდა.

After Death of Two Miners Govt Called for Workplace Safety Scrutiny
The Georgian Public Defender has called on the government to introduce workplace safety monitoring mechanism after two workers died in manganese mine in Chiatura on August 13.
Two miners died after groundwater gushed into the pit during drilling, according to the Metallurgical, Mining, Chemical Industry Workers Trade Union, which put blame for the incident on mine Operator Company, claiming that workers were sent into mine without prior proper hydro-geological study of the site.
According to the Georgian Manganese, which owns the mine, the investigation is ongoing to find out reasons behind the incident. The Georgian Manganese is wholly owned by Georgian American Alloy, which also owns a ferroalloy plant in Zestaponi and Vartsikhe hydropower plant, which provides electricity to both the plant and the mine.
One miner died after an explosion in the manganese mine in Chiatura on July 15.
Public Defender, Ucha Nanuashvili, said in a written statement on August 14 that occupational fatalities are on rise in Georgia since 2007, picking in 2010 and 2011 to 42 and 54 fatalities, respectively; no data are yet available for 2012.
“Death of workers in Itkhvisi mine of Chiatura on August 13, 2013 demonstrates once again the need from the Georgian government to timely undertake concrete and efficient measures for the purpose of securing workplace safety,” the Public Defender said.
He called on the government to introduce in the nearest future effective state monitoring mechanism of workplace safety, for example such as labor inspectorate, which was abolished in 2006.