"უდავოდ დადასტურებულია, რომ გენერალ თამაზ თამაზაშვილის დაკავება პოლიტიკური მოტივით განხორციელდა"
საქართველოს მთავარი პროკურატურის განცხადებით, "უდავოდ დადასტურებულია, რომ 2011 ოქტომბერში, გენერალ თამაზ თამაზაშვილის დაკავება პოლიტიკური მოტივით განხორციელდა".
ამის შესახებ მთავარი პროკურატურის განცხადებაშია ნათქვამი, რომელსაც "პირWელი" უცვლელად გთავაზობთ:
"საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ დაასრულა გამოძიება გენერალ თამაზ თამაზაშვილის განზრახ უკანონო დაკავებასთან დაკავშირებულ სისხლის სამართლის საქმეზე, რასაც მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი დანაშაულის მონაწილეების, მათ შორის, მისი უშუალო ამსრულებლების, პატიმრობაში მყოფი, ქ. თბილისის პოლიციის ყოფილი თანამშრომლების - გივი კრავჩენკოს, გრიგოლ კვინიკაძის, ზაზა ჭაიას, ვლადიმერ გამრეკელაშვილის, გოჩა ჩიტაიას და გოჩა ბაღათრიშვილის საგამოძიებო ორგანოებთან აქტიურმა თანამშრომლობამ.
შესაბამისად, დანაშაულის სრულად გახსნის საჯარო ინტერესიდან გამომდინარე, მიღებულია გადაწყვეტილება, დასახელებული პირების მიმართ უფრო მსუბუქი აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების შესახებ.
ბრალდებულების აღიარებითი ჩვენებებისა და მათი ქმედითი დახმარებით შეკრებილი სხვა მტკიცებულებების საფუძველზე უდავოდ დადასტურებულია, რომ 2011 ოქტომბერში, თამაზ თამაზაშვილის დაკავება განხორციელდა პოლიტიკური მოტივით, კახეთის რეგიონში მისი ელექტორალური შესაძლებლობების განეიტრალებისა და ზოგადად, იმდროინდელი ოპოზიციური მოძრაობის დისკრედიტაციისა და დაშინების მიზნით.
დადგენილია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ხელმძღვანელობის დავალებით, თამაზ თამაზაშვილისათვის დანაშაულის დაბრალების მიზნით, ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალების "ჩადების" ოპერაციის ორგანიზებასა და ინფორმაციულ უზრუნველყოფაში, მათ შორის, მისი სატელეფონო საუბრების უკანონო მიყურადებაში ჩართული იყვნენ ამჟამად ბრალდებულები: ქ. თბილისის პოლიციის მთავარი სამმართველოს ყოფილი უფროსი გიორგი ხიზანიშვილი, ირაკლი ქოპილაშვილი, აგრეთვე, კონსტიტუციური უსაფრთოების დეპარტამენტის კახეთის რეგიონალური დანაყოფის უფროსი ზურაბ ლალიაშვილი.
ფალსიფიცირებული მტკიცებულებების საფუძველზე გასამართლებული თამაზ თამაზაშვილი სასჯელს იხდიდა 1 წლის განმავლობაში და როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, იგი, უკანონო პატიმრობიდან, გათავისუფლდა 2012 წლის ოქტომბერში", - ნათქვამია პროკურატურის განცხადებაში.

“Political Motives of General Tamaz Tamazashvili’s Imprisonment Was Doubtlessly Proved”
Chief Prosecutor’s Office of Georgia stated that “It is doubtlessly proved that in October of 2011 General Tamaz Tamazashvili was arrested on political grounds.”
The statement of the CFO reads:
“Chief Prosecutor’s Office finished investigation into the criminal case on premeditated arbitrary detention of General Tamaz Tamazashvili that was enhanced by active cooperation of currently imprisoned former police officers Givi Kravchenko, Grigol Kvinikadze, Zaza Chaia, Vladimer Gamrekelashvili, Gocha Chitaia and Gocha Bagatrishvili with investigation units.
Consequently, due to public interest to fully investigate the case, we decided to impose less grave sanctions on the aforementioned people.
Based on the confession testimonies of the accused people and their efficient cooperation with the investigation, also based on the collected evidence it was proved that in October, 2011 Tamaz Tamazashvili was arrested on political motives in order to neutralize his electoral chances in Kakheti region and for discreditation and intimidation of that time opposition political movement.
It was estimated that based on the instructions of the senior officials of the MIA, in order to blame Tamaz Tamazashvili in crime, currently accused people – former head of Tbilisi Main Police department Giorgi Khizanishvili, Irakli Kopilashvili and head of Kakheti regional unit of the Constitutional Security Department Zurab Laliashvili organized planting of firearms and ammunition on Tamazashvili, dissemination of information about the fact and illegal listening to his phone-conversations.
Tamaz Tamazashvili was convicted based on the falsified evidence and served imprisonment terms during one year. He was released from arbitrary imprisonment in October of 2012,” the prosecutor’s office statement reads.