გორში დევნილთა ჩასახლებას ელექტრო ენერგია არ მიეწოდება
გორის  პირველი ბაგა-ბაღის შენობში შესახლებული იძულებით გადადგილებული პირები უკვე ორ თვეზე მეტია რაც უშუქოდ არიან დარჩენილები,  ანალოგიური მდგომარეობა კიდევ 7 ბაგა ბაღისა და ერთი სკოლის შენობაშია.
როგორც ირკვევა,  საბავშო ბაღებში შესახლებულ ოჯახებს  ენერგო პრო ჯორჯიამ ელექტრო ენერგიის მიწოდება დავალიანების გამო შეუწყვიტა. გასულ წლებში მოხმარებული ელექტრო ენერგიის საფასურს საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან იძულებით გადადგილებულ პირთა, ლტოლვილთა და განსახლების სამინისტრო ფარავდა, თუმცა ამ  უწყებამ  წელს აღნიშნული კომანულური გადასახადის დაფარვაზე უარი თქვა.
ხათუნა ლალიაშვილი: ,, ორ თვეზე მეტია არც წყალი არც შუქი არ არის, სანთლებს ვყიდულობთ და იმას ვანთებთ, მეტი რა გზა გვაქვს, სანამ გვქონდა დენი მთავრობა იხდიდა, აღარ გადაგვიხადეს და გამოგვირთეს“
ლეილა კლავიშვილი: ,,ჯერ ისედაც გასაცოდავებული ხალხი ვართ და შეგვიწყვიტეს შუქი, წყალი აქ არ არის, არც ბუნებრივი აირი გვაქვს და არც არაფერი, ბავშვების პატრონები ვართ მოგვაქციოს ვინმემ ყურადღება“
იძულებით გადადგილებულ  პირებს კი, როგორც თავად ამბობენ, ყოველთვიური მიზერული დახმარებით კომუნალური გადასახადების გადახდა არ შეუძლიათ.
მარიამ  ლალიაშვილი:  ,,მეხუთე თვე დაიწყო არც შუქი გვაქვს არც წყალი, წინა პარასკევს იყვნენ მოსულები ენეგოკოპანიიდან, დავალიანება გქვთ 7 ათასი ლარი,  სანამ არ გადაიხდით ვერ ჩაგირთავთო, 7 ათასი ლარი რომ გვქონდეს აქ რა გვინდა, მხოლოდ სოციალურ დახმარებას ვიღებთ“
აღნიშნულ ცხრა ობიქეტის დავალიანება ჯამში 33 ათას ლარს შედგენს. საბავშვო ბაღებში დევნილებთან ერთად   სტატუსის არ მქონე პირები  და სოციალურად დაუცველი ოჯახებიც ცხოვრობენ. სწორედ ეს ფაქტორი გახდა განმსაზღვრელი დარახველიძის უწყებისთვის რომ საკითხის მოგვარება გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობისთვის გადაებარებინა.  ამას არც  გორის მუნიციპალიტეტის გამგებლი   პაპუნა კობერიძე უარყოფს, თუმცა აცხადებს რომ აღნიშნული დავალიანების დასაფარად საჭირო თანხები ადგილობრივ ბიუჯეტში გათვალისწინებული არ არის.
პაპუნა კობერიძე: ,,დახლოებით საუბარია 33 ათას ლარზე, წინა წლების პრაქტიკა იყო რომ ამ თანხას იხდიდა დევნილთა სამინისტრო, მაგრამ ამჯერად, უარი თქვეს იმის გამო, რომ დევნილებთან ერთად სოციალურად დაუცველებიც ცხოვრობენო, მე კი თანხები არ მაქვს ამისთვის ბიუჯეტში“
გამგებლის განმარტებით,   ბაგა ბაღებში მხცოვრები ოჯახების მიერ მოხმარებული ელექტრო ენერგიის დავალიანება  სავარაუდოდ, მთავრობის სარეზერვო ფონდიდან დაიფარება ამის პირობა, როგორც თავად ამბობს, ცენტრალური ხელისუფლების წარმომადგენელებისგან მიიღო:
,,დახლოებით ერთი კვირის წინ იყვნენ ჩამოსულები რეინტეგრაციის საკითხებში სახემწიფო მინიტრი ზაქარეიშვილი და რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის მინისტრი. ისინი დევნილებს დაპირდნენ,  რომ ორ კვირაში მთავრობის სხდომაზე დააყენებდნენ აღნიშნულ საკითხს. სავარაუდოდ,  სარეზერვო ფონდიდან მოხდება თანხის გამოყოფა‘’
სახელმწიფო უწყებებს შორის საკითხის გადაწყვეტამდე კი,  ათობით დევნილ ოჯახს ცხოვრება კლავ სინათლის გარეშე, სანთლის შუქზე   მოუწევს.

IDP Settlement In Gori Is Not Supplied with Electricity
Internally displaced people living in Gori kindergarten No. 1 have not been supplied with electricity for over two months; residents of the kindergarten No. 7 and a public school face same problems.
As it was found out, Electricity Distribution Company Energo Pro Georgia cut off the electricity supply for the facilities because of unpaid bills. The Ministry of IDPs from Occupied Territories, Refugees and Accommodation used to cover the electricity bills of IDPs in the past but this year the Ministry refused to cover communal bills.
Khatuna Laliashvili: “We have not been supplied with electricity and drinking water for more than two months. We buy candles and lit rooms with it; the government used to cover our electricity bills but as soon as they stopped covering it, the electricity supply was suspended.”
Leila Klavishvili: “We are indigent people and now we have to live without electricity and water; we have no natural gas either; we have children and somebody should pay attention to us.”
IDPs said they cannot pay communal bills with their meager monthly allowances.
Mariam Laliashvili: “We have not had electricity and water supply for the fifth month already. Representatives of the Electricity Distribution Company arrived last Friday and said the debt reached 7 thousand lari. Unless we pay it, they will not resume the supply. If we had 7 thousand lari, we would not have lived here. We live on social allowance.”
Total debt of nine IDP settlements amounts to 33 000 lari. People without status and socially indigent families live in the kindergartens together with IDPs. This factor became basis for the Ministry to delegate responsibility to resolve the problem to the Gori district administration. Gori district governor Papuna Koberidze does not deny that those people have problems but said that local budget does not have enough resources to cover the debts.
Papuna Koberidze: “The debt amounts to 33 000 lari; in the previous years the Ministry covered the bills but now they refused because socially indigent families also live there but we do not have enough sums in the local budget.”
The district administration clarified that presumably the government’s reserve fund will cover the debt of the families living in kindergartens; he said the representatives of the central authority promised him to do it.
“State Minister for Reintegration Issues Zakareishvili and Minister of Regional Development and Infrastructure Narmania arrived here about a week ago. They promised IDPs to raise their question at the government session in two weeks. Supposedly, the money will be allocated from the reserve fund.”
Before governmental institutions settle the problem, several dozens of IDP families still live in candle-light.