ადამიანის უფლებათა ცენტრმა სკანდალური კადრების ავტორის საქმესთან დაკავშირებით პრესკონფერენცია გამართა
16 აგვისტოს თბილისის ადამიანის უფლებათა  სახლში, სანდრო გირგვლიანის  მკვლელობაში მსჯავრდებულებთან დაკავშირებული სკანდალური ვიდეოკადრების ავტორის, გია ალავიძის საქმის შესახებ პრესკონფერენცია გაიმართა.
2009 წლის  25 მაისს ტელეკომპანია „მაესტროს“ ეთერით, გადაცემაში  „-პროფესია ჟურნალისტი“  გავიდა  კადრები, რომლებშიც  ასახული იყო, როგორი  პრივილეგიებით სარგებლობდნენ  სანდრო გირგვლიანის მკვლელობისთვის მსჯავრდებული პირები სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში. ამ  კადრების  ავტორი გია  ალავიძეა, რომელიც იმავე საპატიმროში  აღნიშნულ საქმეზე დაკავებულ პირებთან  ერთად  იხდიდა სასჯელს. ალავიძის თქმით, ამ ვიდეოკადრების გასვლის შემდეგ მასზე მიმდინარეობდა  ფსიქოლიგიური ზეწოლა, რასაც მოჰყვა მის წინააღმდეგ წარმოებული სისხლის სამართლის საქმე და 20  წლით  თავისუფლების აღკვეთა,  საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 180-ე მუხლის  II და IV ნაწილით გათვალისწინებული ქმედებისათვის.
„ბრალდებული გია  ალავიძე  არის  უდანაშაულო. მის  წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის  საქმის  შესწავლით გამოირკვა, რომ საქმე   გვაქვს მოქალაქის  დევნასთან პოლიტიკური მოტივებით , სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების გაუმართლებელ შეზღუდვასთან“ - ამბობს ადამიანის უფლებათა  ცენტრის  აღმასრულებელი დირექტორი ალეკო ცქიტიშვილი.
თებერვალში  სახალხო დამცველი, უჩა  ნანუაშვილი, შეხვდა ბრალდებულს, რომლის რეკომენდაციით , რამდენიმე თვეა  გია  ალავიძის საქმეზე ადამიანის უფლებათა  ცენტრის  ადვოკატი ეკა  ქობესაშვილი მუშაობს.
ეკა ქობესაშვილი : „ ამნისტიის და სასჯელის შეკრებითობის პრინციპიდან გამომდინარე   ალავიძეს  სასჯელი 6 წლამდე შეუმცირდა, აქედან 4 უკვე მოხდილი აქვს. კანონის საფუძველზე მას პირობით ვადამდე ადრე გათავისუფლება  ეკუთვნის“.
ადამიანის უფლებათა  ცენტრმა ოფიციალურად მიმართა მთავარ პროკურატურას საქმეში არსებული დარღვევების გამოსაკვლევად, ასევე- პარლამენტში ადამიანის უფლებათა დაცვისა  და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის  თავმჯდომარეს, ეკა ბესელიას.
ადამიანის უფლებათა  ცენტრი მოითხოვს, მთავრმა პროკურატურამ და პარლამენტის ადამიანის  უფლებათა დაცვის  კომიტეტმა დაუყოვნებლივ შეისწავლონ  გია ალავიძის საქმე და  მოახდინონ შესაბამისი რეაგირება.

Human Rights Center Held Press-Conference about the Case of the Author of Scandalous Video-Footage
On August 16, a press-conference about the case of Gia Alavidze, author of scandalous video-footage about the convicted people for Sandro Girgvliani’s murder, was held in the conference hall of Human Rights House Tbilisi.
On May 25, 2009 TV Company Maestro released the video-footage in the TV-program Profession Journalist. The footage showed convicted persons for the murder of Sandro Girgvliani enjoying privileges in the penitentiary establishment. Gia Alavidze was author of the footage; he served his term together with the accused people in the same establishment. Alavidze said after the video was aired, he was subjected to psychological oppression and in the end he was charged under Article 180 Part II and IV of the Criminal Code of Georgia.
“Convicted Gia Alavidze is innocent. We studied his case and concluded that the person was prosecuted for political motives and his right to freedom of expression and speech was violated,” executive director of Human Rights Centre Aleko Tskitishvili said.
In February 2013, Public Defender Ucha Nanuashvili met the prisoner and Human Rights Centre’s lawyer Eka Kobesashvili took up Alavidze’s case based on the Ombudsman’s recommendation.
Eka Kobesashvili: “Based on Amnesty and aggregation principle of punishment Alavidze’s charge was reduced to 6 years; he has already served 4 of them. In accordance to the law, he can be early released.”
Human Rights Center officially petitioned to the Chief Prosecutor’s Office and to the Chairwoman of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament Eka Beselia to study violations in the case.
The Centre requests the Chief Prosecutor’s Office and the Human Rights Parliamentary Committee to immediately study Gia Alavidze’s case and respond to it in accordance to the law.