თამაზ თამაზაშვილის საქმეზე დაკავებული ექვსი პოლიციელი 1000-ლარიანი გირაოთი გაათავისუფლეს
თამაზ თამაზაშვილის საქმეზე მაისში დაკავებული 6 პოლიციელი წინასწარი პატიმრობიდან 1000-1000-ლარიანი გირაოს სანაცვლოდ გაათავისუფლეს.
დაკავებულების გირაოთი გათავისუფლების შუამდგომლობით სასამართლოს პროკურორმა ია დარჯანიამ მიმართა. როგორც პროკურორმა პროცესზე აღნიშნა, ექვსივე ბრალდებული, ქალაქ თბილისის პოლიციის ყოფილი თანამშრომლები გივი კრავჩენკო, გრიგოლ კვინიკაძე, ზაზა ჭაია, ვლადიმერ გამრეკელაშვილი, გოჩა ჩიტაია და გოჩა ბაღათრიშვილი დანაშაულს აღიარებენ და გამოძიებასთან თანამშრომლობენ. შესაბამისად, პროკურორის თქმით, ბრალდების მხარემ შუამდგომლობა იმ მოტივით დააყენა, რომ ნაკლებად არსებობს ბრალდებულების მხრიდან მტკიცებულებების მოპოვებაში ხელისშეშლის საფრთხე იქიდან გამომდინარე, რომ გამოძიება თითქმის დასრულებულია.
პროკურორის აღნიშნულ შუამდგომლობას დაცვის მხარის ადვოკატები და თავად ექვსივე ბრალდებული დაეთანხმა. საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ლარისა ლიპარტელიანმა მიიღო გადაწყვეტილება, რომ ბრალდებულები გირაოს სანაცვლოდ დარბაზიდან გათავისუფლდნენ. ბრალდებულებს გირაოს გადახდის ვადად 10 დღე განესაზღვრათ.
როგორც ცნობილია მთავარმა პროკურატურამ დაასრულა გამოძიება, გენერალ თამაზ თამაზაშვილის უკანონო დაკავებასთან დაკავშირებულ სისხლის სამართლის საქმეზე. პროკურატურის განცხადებით, გამოძიებას მნიშვნელოვნად შეუწყო ხელი დანაშაულის უშუალოდ მონაწილეების, მათ შორის, უშუალო აღმსურებლების პატიმრობაში მყოფი კრავჩენკოს, კვინიკაძის, გამრეკელაშვილის, ჭაიას, ჩიტაიასა და ბაღათრიშვილის საგამოძიებო ორგანოებთან აქტიურმა თანამშრომლობამ. სწორედ აქედან გამომდინარე მიიღო პროკურატურამ გადაწყვეტილება მათთვის აღმკევთი ღონისძიების შემსუბუქებასთან დაკავშირებით.
რაც შეეხება გენერალ თამაზ თამაზაშვილის დაკავების საქმეზე წინასასამართლო სხდომას, პროცესი 26 აგვისტოს, 11,00  საათისთვის ჩაინიშნა. პროცესის დასრულების შემდეგ პატიმრობიდან გათავისუფლებულმა 6 პოლიციელმა ჟურნალისტებთან კომენტარისგან თავი შეიკავეს.

Six Police Officers Arrested for Tamaz Tamazashvili’s Case Released under Bail of 1000 Lari
Six police officers arrested for Tamaz Tamazashvili’s case were released from pretrial imprisonment under 1000 lari bail each. Prosecutor Ia Darjania petitioned to the court to change imprisonment with bail. The prosecutor said at the trial that all six accused persons, former police officers of Tbilisi Police Department Givi Kravchenko, Grigol Kvinikadze, Zaza Chaia, Vladimer Gamrekelashvili, Gocha Chitaia and Gocha Bagatrishvili pleaded guilty and cooperated with the investigation. Consequently, the prosecutor solicited for them because accused people are not likely to hinder investigation to obtain evidence because it is already finished.
Defense lawyers and all six accused people agreed with the prosecutor’s solicitation. Judge Larisa Liparteliani at the Tbilisi City Court made decision to release accused people from the courtroom under bail. Each of them has to pay 1000 lari within ten days.
Reportedly, Chief Prosecutor’s Office finished investigation into the criminal case on arbitrary detention of General Tamaz Tamazashvili and cooperation of the detainees significantly promoted the success of the investigation team. Based on these circumstances, prosecutor decided to impose less grave preventive sanction on them.
As for pre-trial hearing on the arbitrary detention of General Tamazashvili, it was scheduled at 11:00 am on August 26. After release, six police officers refrained from making comments with journalists.