ცესკომ ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებაზე სარეფერენდუმო საკითხი არ დაარეგისტრირა
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების ჩატარებაზე სარეფერენდუმო საკითხი არ დაარეგისტრირა, - ამის შესახებ ნათქვამია ცესკო-ს ვებგვერდზე გავრცელებულ ინფორმაციაში.
ინფორმაციის თანახმად, გუშინ გამართულ სხდომაზე, კომისიის გადაწყვეტილებით, საინიციატივო ჯგუფის შემადგენლობას (ნანა კაკაბაძე, ტატიანა ხოხიაშვილი, ავთანდილ რეხვიაშვილი, გელა ნიკოლაიშვილი და გია ტაბლიაშვილი) და მათ მიერ შემოთავაზებულ სარეფერენდუმო საკითხს: „გსურთ თუ არა, რომ საქართველოში 2014 წელს ჩატარდეს ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები? დიახ, არა“ უარი ეთქვა რეგისტრაციაზე.
საინიციატივო ჯგუფის წევრმა, გელა ნიკოლაიშვილმა რამდენიმე დღის წინ „ინტერპრესნიუსს“ განუცხადა, რომ ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნების დანიშვნის მოთხოვნის მიზეზი იყო ის, რომ ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები "არანორმალურ და არაორდინალურ გარემოში ჩატარდა".
„ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნები, რა თქმა უნდა, ქართველი ხალხის დიდი გამარჯვება იყო, მაგრამ ნორმალურ ვითარებაში არ ჩატარებულა. ამ არჩევნებში ვინც კი ხმა მისცა „ქართულ ოცნებას“ ან „ნაციონალურ მოძრაობას“, ეს იყო ფაქტობრივად გადარჩენის ინსტინქტით მიცემული ხმა და არა - რეალურად გაანალიზებული და პოლიტიკურ ორიენტაციებზე დაფუძნებული. ისინი, ვინც „ოცნებას“ აძლევდა ხმას, ფიქრობდა, რომ თუ „ნაციონალური მოძრაობა“ დარჩება, ჩვენი გადარჩენა არ იქნება და ჩვენ ციხე ან სიკვდილი მოგველის. ასევე, ვინც „ნაციონალურ მოძრაობას“ მისცა ხმა, იქიდანაც გადარჩენის საკითხი იყო. უფრო მეტი იყო ისეთი, ვინც შიშის და მოსყიდვის გამო მისცა ხმა. აქედან გამომდინარე, დღეს უკვე არ არის ვითარება, რომ ვიღაცამ შიშით და სიკვდილ-სიცოცხლის ზღვარზე მისცეს ხმა. იმის გათვალისწინებით, რომ ეს ბოლო არჩევნები არანორმალურ და არაორდინალურ ვითარებაში ჩატარდა, დღეს უკევ დალაგებულ სიტუაციაში უფრო ადეკვატურად აისახება ხალხის განწყობა პარლამენტში“, - განაცხადა ნიკოლაიშვილმა.

“Central Election Commission rejected the referendum issue on holding snap parliamentary elections,” the information published on the CEC website reads.
According to the information, the Commission rejected the registration of the initiative group consisting of Nana Kakabadze, Tatiana Khokhiashvili, Avtandil Rekhviashvili, Gela Nikolaishvili and Gia Tabliashvili and their suggested referendum question: “ Would you agree or not to hold early Parliamentary Elections in 2014” .
Several days ago Member of the Initiative Group Gela Nikolaishvili told Intepresnews that reason of requesting snap parliamentary elections was “abnormal and extraordinary environment of the” parliamentary elections of October 2012.
“Of course, October Parliamentary Elections was a huge victory of Georgian people but it was not held in normal environment. People, who voted either for Georgian Dream or for National Movement, did not realize why they did it. Those, who voted for GD, believed that if UNM had won, it would be disaster for them- they would be arrested or die. Voters for UNM had same feelings. Moreover, there were people who voted because of fear or bribery. Thus, today we have different reality and people will not vote for political parties because of fear and self-securing. If parliamentary elections are held in normal and ordinary situation, it will be adequately reflected in the new parliament,” Nikolaishvili said.