,,უშიშროება არ ერევა საკადრო გადაწყვეტილებებში, ერევა მხოლოდ კოალიცია“ - ,,თვითმმართველობა” გარდაბნის რაიონში
ის, რომ საქართველოში თვითმმართელობებს პრობლემები  აქვთ, არავინ დაობს. ამის შესახებ არა ერთი საჯარო განაცხადება თავად ახალმა ხელისუფლებამ გააკეთა. სამთავრობო წრეები და ექსპერტები ბევრს საუბრობენ იმაზე, რომ ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები კვლავ, ცენტრზე არიან დამოკიდებულნი. დღევანდელი თვითმმართველობებიდანაც  სულ უფრო ხშირად გამოდის ინფორმაცია, რომ რაიონის მართვასა  და საკადრო გადაწყვეტილებებს ,,ზევიდან წყვეტენ“.
,, მინდა ვუთხრა შსს, რომ დაანებოს  თავი რაიონში საკადრო პოლიტიკის მართვას. ასევე მიდა ვუთხრა ადგილობრივ უშიშროებას აკეთოს თავისი საქმე -  კადრების დანიშნვას თვითონ გამგეობა მიხედავს. ჯერ, უცერემონიოდ შეცვალეს   არჩევნების შემდეგ დანიშნული გარდაბნის გამგებელი, ახლა უნდათ მოადგილედ დანიშნონ ყოფილი პოლიციელი. ყველაფერ ამის შედეგად გარდაბანში ოცნება კარგავს რეპუტაციას, ხალხი გაოცებული და იმედგაცრულებულია“, - საუბრობს, ,,ოცნების“ გარდაბნის ორგანიზაციის წევრი,  ელისო აკოფაშვილი. ამბობს, რომ ,,ოცნების“ რაიონულ ოფისში წევრების ნაწილი, სწორედ, ამ აზრზეა და ხედავს, რომ რაიონი შსს-მ ჩაიგდო ხელში.
გარდაბნის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი ნუგზარ ჩადუნელი არ უარყოფს, რომ მის მოადილეს ადგილობრივი საკრებულოს გარდა ნათლობა ზედა ეშელონებშიც აქვს გავლილი.
,,უშიშროება არ ერევა საკადრო გადაწყვეტილებებში, ერევა მხოლოდ კოალიცია ,,ქართული ოცნება“, სადაც მოგეხსენებათ 6 პარტია არის გაერთიანებული. შესაბამისად, ერთი მოადგილე უკვე შეირჩა. ის  გახლავთ თენგიზ მიროტაძე. ამ ადამიანს გარდაბნის პოლიციის უფროსის  მოადგილედ 11 წელი აქვს ნამუშევარი. ასევე იყო სხვა რაიონის პოლიციის მაღალჩინოსანი და ბოლოს დმანისის გამგებელიც. მეორე მოადგილე ვინ იქნება ჯერ არ არის გადაწყვეტილი“, - აცხადებს ჩადუნელი.
კითხვაზე მოადგილის შესარჩევად, რატომ არ გამოცხადდა კონკურსი,  ამბობს რომ  დრო არ იყო საკმარისი და სამომავლოდ,  ყველა პირი თანამდებობაზე კონკურსის წესით  დაინიშნება.

“Security Service Does not but Coalition Interferes In Personnel Changes” – Self-Governance in Gardabani District
Nobody argues that self-governments have problems in Georgia. New government has released several public statements about the problem. Governmental officials and experts often speak that local officials often make decisions based on the agreements with the central government. Representatives of local self-governments often speak that they still agree decisions about local administration and personnel changes with central government.
“I want to suggest MIA to stop management of HR policy in the district. I want to suggest the local security service to do their job and the district administration will arrange everything. Initially they replaced the Gardabani district governor without any warning, who had occupied the position after elections and now they want to appoint former police to the position of deputy governor. After all these facts, Georgian Dream is losing reputation in the district; people are surprised and disappointed,” member of Georgian Dream’s Gardabani office Eliso Akopashvili said and added that part of their regional office members share the opinion that MIA governs the district.
Gardabani district interim governor Nugzar Chaduneli does not deny that his deputy was appointed by senior officials.
“Security service does not interfere in HR management but Coalition Georgian Dream does; you know six political parties are member of the Coalition. Consequently, one deputy governor was already selected – Tengiz Mirotadze. He had worked as a Gardabani district chief police officer for 11 years. Also, he was senior police officer in other district too and finally he was Dmanisi district governor. It is not settled yet who will be second deputy governor,” Chaduneli said.
Humanrights.ge asked him why competition was not announced for the selection of deputy governor and he said they did not have enough time but in future every person will be employed only through competition.