დაპირისპირება მატნელ და პანკისელ ახალგაზრდებს შორის
18 აგვისტოს, გვიან ღამით პანკისის ხეობის სოფელ დუისში, ქისტებსა და ქართველ ახალგაზრდებს შორის დაპირისპირება მოხდა. თვითმხილველების განცხადებით, ჩხუბი სოფელ დუისში დაიწყო და შემდეგ სოფელ მატანში გაგრძელდა. როგორც მოსახლეობა ამბობს,  სოფლიდან ხეობაში წასულ ახალგაზრდების ჯგუფს, პანკისის ხეობის სოფელ დუისის მცხოვრებლებთან ფიზიკური დაპირისპირება მოუვიდათ.
მატნელების განმარტებით, მსგავსი შემთხვევები ხშირად ხდება და პანკისის ხეობაში ასვლის უფლება ეზღუდებათ.
"როგორ შეიძლება რომ საკუთარ მიწა–წყალზე აჩერებენ, სცემენ სიკვდილამდე და პასუხი არ ეთხოვებათ. დასასვენებლად იყვენ ასულები ტბათანობაზე. იქიდან რომ ბრუნდებოდნენ, სიმღერები ჰქონდათ ჩართული და ეგ არ მოეწონათ ქისტებს, მაგის გამო დაუწყეს ჩხუბი."– განაცხადა სოფელ მატნის მკვიდრმა თამრიკო ასათაშვილმა.
სხვაგვარად აღწერენ ხეობაში მოხდარ ინციდენტს დუისის მცხოვრებლები.როგორც ჯაბრაილ ხანგოშვილი ამბობოს მატნელები ნასვამები მოდიოდნენ და მათ რელიგიას და მეჩეთს შეურაცხყოფა მიაყენეს:  "ჩვენმა ახალგაზრდებმა ეს ვერ მოითმინეს გაქცეულებს დაეწივნენ და ფიზიკურად გაუსწორდნენ. ასეთი შემთხვევები ხშირად ხდება, როდესაც დალევენ ამოდიან და შეურაცხოფას გვაყენებენ. ინფორმაცია იმის შესახებ, რომ მათ პანკისში ამოსვლას ვუკრძალავთ სიმართლეს არ შეესაბამება."
"აგრესიულად არავის მიმართ არ არის განწყობილი პანკისის მოსახლეობა. ასეთი წესრიგი როგორიც პანკისშია, საქართველოს არცერთ კუთხეშია არ არის. მათ თუ სურთ ვიღაცების აგორებულ პროვოკაციაზე წამოეგონ,  ეს ძალიან ცუდად დამთავრდება. ერთი ქვეყნის შვილები ვართ და ასე არ შეიძლება“ - განაცხადა დუისის მკვიდრმა ომარ წუწაშვილმა.
ახალგაზრდებს შორის დაპირისპირებას სოფელ მატანის მოსახლეობის აღშფოთება და პროტესტი მოჰყვა. მოსახლეობამ პანკისის ხეობისკენ მომავალი გზა გადაკეტა. ხეობისკენ მიმავალ მანქანებს აჩერებდნენე და  ეთნიკურად ქისტი მამაკაცების აღმოჩენის შემთხვევაში მათ ფიზიკურ და სიტყვიერ შეურაცხყოფას აყენებდნენ.
ადგილზე მობილიზებულმა სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებმა სიტუაციის განმუხტვა შეძლეს.
მატანაში იმყოფებოდა ახმეტის მაჟორიტარი დეპუტატი ზურაბ ზვიადაური და გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი ბექა ბაიდაური. სწორედ მათი მისვლის შემდეგ გახსნა მოსახლეობამ პანკისში მიმავალი ერთადერთი გზა.
აღნიშნულ საქმესთან დაკავშირებით საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი კახეთის მთავარ სამმართველოში დუისის უხუცესებს შეხვდა.  შეხვედრიდან გამოსულმა უხუცესებმა განაცხადეს, რომ ინციდენტი ამოწურულია, მათივე თქმით, შსს ყველაფერს აკეთებს, რომ დაპირისპირებული ახალგაზრდები შეარიგოს.
20 აგვისტოს სოფელ მატანთან, დაპირისპირებული მხარეების წარმომადგენლები, ახმეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ზაქარია ქინქლაძესთან ერთად ერთმანეთს შეხვდნენ და შეთანხმდნენ, რომ ქისტი და ქართველი ახალგაზრდების დაახლოებისთვის გარკვეული ღონისძიებები უნდა დაიგეგმოს.
„ეს კონფლიქტი ისე არ მომხდარა, რაღაც პრობლემაა. ორივე მხარემ იმაზე ფიქრი უნდა დავიწყოთ, როგორ უნდა დაახლოვდნენ ახალგაზრდები.  – განაცხადა ახმეტის საკრებულოს თავმჯდომარე ზაქარია ქინქლაძემ.
„მეტი ღონისძიება უნდა ჩავატაროთ, მეტი ვალდებულება უნდა ავიღოთ ჩვენს თავზე, რომ ახალგაზრდები დავამეგობროთ და სიყვარული და ურთიერთგაგება დავთესოთ მათში“, - აღნიშნა სოფელ ჯოყოლოს იმამმა აიუფ ბორჩაშვილმა.

Controversy between Youth from Matani and Pankisi
On August 18, an incident occurred between Kist and Georgian young people in Duisi village, Pankisi Gorge. Witnesses said the quarrel started in Duisi and then continued in Matani. Locals claim a group of young people from Matani quarreled with the residents of Duisi village in Pankisi Gorge.
Matani residents clarified that similar incidents often occur and they have problems when traveling to Pankisi Gorge.
“How can it happen that people are stopped on their homeland, are beaten to death and nobody is punished for that. They had gone to entertain on Tbatanoba. On their way back they were listening loud music in the cars and Kists did not like that - started quarrelling,” Tamriko Asatashvili from Matani said.
Duisi residents described the incident in different way. Jabrail Khangoshvili said Matani residents were drunk and insulted their religion and mosque. “Our young people could not stand the insult and beat them. Similar incidents often occur; when they get drunk, come here and insult us. It is not true that somebody forbids them to come to Pankisi.”
“Pankisi gorge population is not aggressive against anybody. No other region of Georgia has similar order in its territory like we have in Pankisi. If they want to be provoked by certain people, it will have very negative finish. We live in one country and should not oppose each other,” Omar Tsutsashvili from Duisi said.
Matani village population got astonished with the incident and protested it. They blocked the road to Pankisi Gorge, stopped cars driving to the Gorge and having found ethnic Kist men in it, they physically and verbally abused them.
Law enforcement officers managed to neutralize the situation.
With regard to this incident, Minister of Interior Irakli Garibashvili met Duisi village elders in the Kakheti region main department. Having left the meeting, the elders said the incident was resolved and MIA does its best to reconcile the confronted parties.
On August 20, near Matani village, representatives of the confronted parties met each other together with the chairman of Akhmeta municipal board Zakaria Kinkladze and agreed that some events shall be organized to bring Kist and Georgian youth together.
“This conflict originated from some problem. Both parties shall start thinking of reconciliation of young people,” Zakaria Kinkladze said.
“We should take more efforts, more responsibilities to make young people friends and instill love and mutual understanding in them,” said Imam of Jokolo village Ayup Borchashvili.