აჭარაში გამგებლები ერთდროულად შეიცვალა
23 აგვისტოს, აჭარის ოთხ მუნიციპალიტეტში საკრებულოს სხდომაზე ერთსა და იმავე საკითხს განიხილავდნენ - ახალი გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის არჩევა. 4 მუნციპალიტეტის ძველმა გამგებლებმა თანამდებობიდან წასვლის შესახებ განცხადებები თავადვე დაწერეს.
ქობულეთის მუნიციპალიტეტი
ქობულეთის საკრებულო 27 წევრისგან შედგება. გამგებლის არჩევის სხდომას მათგან 25 წევრი ესწრებოდა. საკრემულომ ახალი გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი რომანაძე 25 ხმით არც ერთის წინააღმდეგ აირჩია. რომანაძეს საბანკო სექტორში მუშაობის 16 წლიანი გამოცდილება აქვს და ბიზნესსკოლაში ლექციებს კითხულობს. ასევე ცნობილია, რომ რომანაძე, აჭარის მთავრობის თავმჯდომარის არჩილ ხაბაძის მამასთან ერთად, აჭარის ფინანსთა და ეკონომიკის სამინისტორშიც მუშაობდა.
აღსანიშნავია, რომ ქობულეთში გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლის დანიშნის საკითხის განხილვა ისე დაიწყეს, რომ დასამტკიცებელი კანდიდატი დარბაზში არ იმყოფებოდა.
იქამდე კი, გამგებლის თანამდებოდა თენგიზ ზოიძეს ეკავა. ის 26 ივლისს, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენების, ყალბი საგადასახადო დოკუმენტების დამზადება-გამოყენებისა და სახელმწიფოს კუთვნილი დიდი ოდენობით თანხების გაფლანგვის ბრალდებით დააკავეს. თუმცა, ბათუმის საქალაქო სასამართლომ ზოიძის მიმართ აღმკვეთი ღონისძიების არც ერთი  სახე არ გამოიყენა და დარბაზიდან გაათავისუფლა. გამგებელი ზოიძე მას შემდეგ თანამდებობაზე რჩებოდა, რადგან სასამართლოს მისთვის სამსახურეობრივი უფლებამოსილება არ შეუჩერებია. რამდენიმენი კვირის წინ კი, აღნიშნული სისხლის სამართლის საქმე, ზოიძესა და პროკურატურას შორის საპროცესო შეთანხმებით დასრულდა.
როგორც საკრებულოში განაცხადეს, ზოიძემ თანამდებობა საკუთარი ნებით დატოვა. კომენტარს კი, არც ყოფილი და არც ახალი საჯარო მოხელე არ აკეთებს.
ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტი
ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის ახალი გამგებელი ნადიმ ვარშანიძეა. მის არჩევას მხარი საკრებულოს 20-ვე წევრმა დაუჭირა. ვარშანიძე მანამდე ბათუმის საზღვაო აკადემიის რექტორის თანამდებობაზე მუშაობდა.
ახალი გამგებლის დანიშვნამდე, 21 აგვისტოს, ხელვაჩაურის გამგებელმა ლევან ლორთქიფანიძემ თანამდებობა დატოვა. გადადგომის მოთხოვნით მან ხელვაჩაურის საკრებულოს წერილობით მიმართა. დეპუტატებმა მისი მოთხვონა დააკმაყოფილეს. აღსანიშნავია, რომ ლევან ლორთქიფანიძე, მიმდინარე წლის 13 მარტს, შსს ანტიკორუფციული სააგენტოს თანამშრომლებმა სამუშაო კაბინეტში დააკავეს. დაკავებულს სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენება და სამსახურებრივი სიყალბის ჩადენა ედებოდა ბრალად. მანამდე კი, ლორთქიფანიძე კოალიცია "ქართული ოცნების" ხელვაჩაურის საარჩევნო შტაბს ხელმძღვანელობდა.
მიუხედავად იმისა, რომ პროკურატურამ ის სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობისაგან 8 აგვისტოს განარიდა, მან თანამდებობა მაინც დატოვა. ლორთქიფანიძე სატელეფონო საუბარში პროკურატურის მიერ მისი ბრალეულობის მოხსნას და თანამდებობის დატოვებას შორის კავშირს გამორიცხავს და აცხადებს, რომ პოსტი საკუთარი ნებით დატოვა.
შუახევისა და ხულოს მუნიციპალიტეტები
თანამდებობის დატოვების სურვილი შუახევის და ხულოს გამგებლებსაც გაუჩნდათ. სხვების მსგავსად, მათაც თანამდებობა საკუთარი ნებით დატოვეს. შუახევის ყოფილმა გამგებელმა თამაზ დავითაძემ ისიც დაადასტურა, რომ მან აჭარის მთავრობისაგან ახალ სამსახურში გადაყვანის პირობა მიიღო. თუმცა, სხვა დეტალები გაუხმაურებელი რჩება.
თამაზ დავითაძე შუახევში ტარიელ ებრალიძემ შეცვალა. ებრალიძის, როგორც გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლად არჩევას, საკრებულოს რიგგარეშე სხდომას 19 წევრიდან 18 დეპუტატი ესწრებოდა. მათ ერთხმად დაუჭირეს მხარი კანდიდატურას. ტარიელ ებრალიძე ხიჭაურის უნივერსიტეტის სრული პროფესორია.
თანამდებობობის დატოვება ხულოს ყოფილმა გამგებელმა გურამ ხოზრევანიძემაც ისურვა.  მისი განცხადება, თანამდებობიდან წასვლის შესახებ საკრებულომ დააკმაყოფილა. ხოზრევანიძის თქმით, ის კერძო სექტორში გადადის.
ხულოს მუნიციპალიტეტში საკრებულოს რიგგარეშე სხდომას 23-დან 22 დეპუტატი ესწრებოდა, წარდგენილ კანდიდატს, ბესიკ ბაუჩაძეს ყველა დამსწრე დეპუტატმა დაუჭირა მხარი. ბაუჩაძე ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ფინანსების, აღრიცხვისა და აუდიტის დეპარტამენტის ასოცირებული პროფესორია.
„ერთიან ნაციონალურ მოძრაობაში“ კი,  გამგებლების ცვლილებას საკრებულოებზე შეტევად აფასებენ.
გამგებლების შეცვლიდან რამდენიმე საათში, სპეციალური ბრიფინგი „ნაციონალური მოძრაობის“ ოფისში აჭარის უმაღლესი საბჭოს წევრმა რობერტ ჩხაიძემ გამართა ის დარწმუნებულია, რომ გამგებლების შეცვლის გადაწყვეტილება ძალოვან სტრუქტურებში მოხდა: „ყველა საკრებულოზე ერთდროულად შეტევა მოხდა, მსგავსი ტიპის გადაწყვეტილებებს აჭარის მთავრობის თავმჯდომარეც კი ვერ იღებს და ეს განცხადებები იგეგმება და საბოლოო სახეს ღებულობს ძალოვანი უწყებების ხელმძღვანელთა კაბინეტებში. ფაქტობრივად, აიძულეს საკრებულოები, რომ ძალოვან სტრუქტურებთან შეთანხმებული კანდიდატები არჩეულიყო“.
ყველა გადაყენებული გამგებელი, ახალი ხელისუფლების მიერ იყო დანიშნული. მხოლოდ ქედის მუნიციპალიტეტის გამგებელი, ვაჟა ბოლქვაძე ინარჩუნებს თანამდებობდას როგორც ახალი ხელისუფლების მოსვლის შემდეგ, ასევე გამგებლების ერთდოულად შეცვლის შემდეგაც. მან 21 აგვისტოს, საკრებულოს მიმართა შვებულებასთან დაკავშირებით.
სიმართლისა და სამართლის, ჩაგრულთა და პატიმართა უფლებების დაცვისა და სოციალური უზრუნველყოფის საერთაშორისო ორგანიზაციის ხელმძღვანელის, გივი მამულაძის აზრით, გამგებლების შეცვლა პოლიტიკური გადაწყვეტილება იყო.
"რაც არ უნდა აცხადონ ყოფილმა გამგებლებმა ჩემი ნებით დავწერეთ განცხადებაო, არავინ დაიჯერებს ამას, აბსურდის თეატრია. მათი შეცვლა პოლიტიკური გადაწყვეტილება იყო. არსად ხდება ასე, რომ ოთხი გამგებლი ერთდროულად, ერთიდაიმავე დღეს წერდეს გადადგომაზე განცხადებას. როგორც ჩანს, გამგებლებს აიძულეს გადადგომა. ჩემთვის, როგორც უფლებადამცველი ორგანიზააციის ხელმძღვანელისათვის, მიუღებელია ასეთი ,,დაუსაბუთებელი" გადაწყვეტილების მიღება. ხალხი ღირსია მიიღოს ობიექტური ინფორმაცია. ჩემთვის მიუღებელია ის ფაქტიც, რომ ყველა მუნიციპალიტეტში გამგებლის თანამდებობის დასაკავებლად, თითო კანდიდატი იყო წარდგენილი. ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტში თავად ვესწრებოდი ამ სხდომას, მაგრამ არავის უკითხავს და არც მოუსმენია კანდიდატების სამომავლო ხედვები, ახალი რითია უკეთესი ძველ კადრზე, ან ახალი გამგებელი როგორ ხედავს პრობლემების მოგვარების გზებს"- ამბობს მამულაძე.

District Governors Were Changed in Adjara Simultaneously
On August 23, municipal boards discussed one question in all four districts of Adjara Autonomous Republic – election of new interim district governor. Old governors personally wrote resignation letters in all four districts.
Kobuleti district
There are 27 members of a municipal board in Kobuleti. 25 of them attended the session and elected Giorgi Romanadze to the position of an interim district governor with 25 votes. Romanadze has 16-year working experience in bank sector and gives lectures at business school. It is also known that Romanadze worked for the Ministry of Finance and Economy of Adjara Autonomous Republic together with the father of Archil Khabadze, chairman of Adjara Government.
It is noteworthy that an issue of selection of a new interim governor of Kobuleti was discussed in the absence of the candidate himself.
Before him, Tengiz Zoidze occupied the position of the district governor. On July 26, Investigative unit officers of the Georgian Ministry of Finance arrested him for the abuse of authority, fabrication of tax documents and waste of particularly large amount of state funds. However, Batumi City Court did not impose any preventive measure on Zoidze and freed him fromthe courtroom. District governor Zoidze occupied the position since then, because court did not suspend his professional activities. Several weeks ago, the criminal proceeding finished with plea-agreement between Zoidze and the Prosecutor’s Office.
Municipal board’s representatives said Zoidze quitted the position voluntarily. Neither former nor new governors comment on the fact.
Khelvachauri district
Nadim Varshanidze is a new interim governor of Khelvachauri district. All 20 members of the municipal board voted in favor of him. Before, Varshanidze was a rector of Batumi Naval Academy.
Before the new governor was elected, on August 21, Khelvachauri district governor Levan Lortkipanidze quitted the job; he had sent resignation letter to the municipal board. Board members accepted his request. It is noteworthy that on March 13 officers of Counter-Corruption Agency of the MIA arrested Levan Lortkipanidze in his office. He was accused of misuse of professional authority and professional fabrication. Before that Lortkipanidze was a head of Georgian Dream’s election office in Khelvachauri district.
Although on August 8 the prosecutor’s office discharged him from criminal liability, he quitted the job. Lortkipanidze denied any connection between the prosecutor’s office decision and the resignation from the position and claims that he voluntarily resigned.
Shuakhevi and Khulo districts
Governors of Shuakhevi and Khulo districts also wished to resign. Like others, they also voluntarily made the decision. Shuakhevi district governor Tamaz Davitadze confirmed that Adjara government had promised him to move to another position though details are not known so far.
Tariel Ebralidze replaced Davitadze in Shuakhevi. 18 out of total 19 board members were present at the session when Ebralidze was elected to the position and all of them voted for him. Tariel Ebralidze is a full professor at the Khichauri University.
Khulo district former governor Guram Khozrevanidze also decided to resign and the municipal board accepted his resignation application; Khozrevanidze said he is going to work for private sector.
22 out of 23 municipal board members attended the special session in Khulo district. Everybody voted for the nominated candidate Besik Bauchadze. He is an associated professor at Batumi Shota Rustaveli State University, department of finance, calculation and audit.
United National Movement evaluated the process of changing district governors as an assault on municipal boards.
Several hours after the governors were replaced, Member of Adjara Supreme Council Robert Chkhaidze held a special briefing in UNM’s local office; he is sure that law enforcement bodies made decision to replace district governors: “Every municipal board was assaulted simultaneously; even the chairman of Adjara government cannot make similar decision and resignation applications are planned and finalized in the working rooms of chief law enforcement officers. In fact, municipal boards were compelled to elect candidates agreed with law enforcement bodies.”
All of the resigned governors were appointed by the new government. Only Keda district governor Vazha Bolkvadze keeps the position after the new government came into office. On August 21, he requested a holiday from the municipal board.
Givi Mamuladze from the International Organization for the Truth and Justice said that it was a political decision to change governors.
“Although former district governors claim they personally wrote resignation letters, nobody will believe it – it is absurd. It was a political decision to change them. It never happens that four district governors write resignation applications simultaneously. Apparently, the district governors were compelled to resign. Similar ungrounded decision is inadmissible for me as a head of human rights organization. Society deserves to get impartial information. I do not like the fact that only one candidate was nominated for the position. I personally attended the session in Khelvachauri but nobody asked for and listened to the action plan of the candidates; how could they know that the new governor is better than the previous, or how he sees the ways to resolve problems,” Mamuladze asked.