ქუთაისის მერიიდან თანამშრომლების გათავისუფლება საქალაქო სასამართლომ უკანონოდ ცნო
ქუთაისის მერიაში განხორციელებული რეორგანიზაციის შედაგად დაწყებული დავა მერიის ახალ ადმინისტრაციასა და თანამდებობებიდან გათავისუფლებულ პირთა  შორის სასამართლოში გრძელდება. მიმდინარე წლის 22 აგვისტოს ქუთაისის საქალაქო სასამართლომ მერიიდან გათავისუფლებული თანამშრომლების, მათ შორის მერიის ადმინისტრაციული სამსახურის კონტროლის განყოფილების ყოფილი უფროსის კობა გაბიანის სარჩელი დააკმაყოფილა და მათი თანამდებობაზე დანიშვნა მოითხოვა.
სასამართლოს 22 აგვისტოს გადაწყვეტილებით (მოსამართლე გენადი მაკარიძე), ქუთაისის მერიას ქალაქის მერის 2013 წლის 18 ივნისის ბრძანების ბათილად ცნობა დაეკისრა. სწორედ აღნიშნული ბრძანების საფუძველზე განხორციელდა ქუთაისის მერიის ადმინისტრაციული სამსახურის კონტროლის განყოფილების უფროსის კობა გაბიანის თანამდებობიდან გათავისუფლება.
გაბიანი, რომელიც ქუთაისის მერიის ადმინისტრაციული სამსახურის კონტროლის სამსახურის უფროსი იყო და  აღნიშნული თანამდებობიდან რეორგანიზაციისა და  შტატის შემცირების შედეგად გათავისუფლდა, აცხადებს, რომ მისი თანამდებობიდან გათავისუფლება უკანონოდ მოხდა.
"ქუთაისის მერიაში რეორგანიზაცია კანონის უხეში დარღვევით ჩატარა. ქუთაისის  ვიცე-მერს თენგიზ თოფურიძეს, რომელიც მანამდე მერიის ამინისტრაციული სამსახურის ხელმძღვანელი იყო, არ სურდა მერიაში ადამიანთა იმ ჯგუფის ყოფნა, რომელიც მას პოლიტიკურ წარსულს გაახსენებდა. ანუ იმას, თუ ვინ იყო იგი 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებამდე.  მინდა საჯაროდ განვაცხადო: ჩვენ მე და მერიის სხვა თანამშრომლები თანადებობებიდან გავთავისუფლდით მარტივი მიზეზის გამო - თოფურიძემ კარგად იცოდა, რომ ჩვენ არ დავეთანხმებოდით   მუშაობის იმ სტილს, რომელიც ძირითადად ინტრიგებსა და ერთმანეთის დასმენებზეა დამყარებული", - აცხადებს მერიის ადმინისტრაციული სამსახურის კონტროლის განყოფილების ყოფილი უფროსი კობა გაბიანი.
სასამართლოში გაბიანის, ისევე როგორც მერიის სხვადასხვა სამსახურებიდან  გათავისუფლებული დანარჩენი 10 პირის ინტერესებს "საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს" იურისტები იცავენ.
"ქუთაისის მერიაში რეორგანიზაციის შემდეგ თავიდან მოხდა ახალი თანამშრომლების მიღება. თუმცა, რეორგანიზაციის და შემცირების დროსაც გამოკვლეული და შესწავლილი უნდა ყოფილიყო კონკრეტული პირის შესაბამისობა. კონკრეტული პირის სამსახურიდან გაშვების საკითხი. რადგან ადმინისტრაციულ ორგანოს ცალსახად აქვს ვალდებულება, როცა წერს ინდივიდუალურად ბრძანებას, ყველაფერი შეისწავლოს. თუ ის არ არის შესწავლილი და დასაბუთებული, მას არ აქვს ძალა და ავტომატურად ბათილია. აღნიშნულ სასამართლო პროცესს პრეცენდენტული ხასიათი აქვს. ამავე დროს, ეს არის კარგი მაგალითი და შემდეგში პრაქტიკა  მსგავს ვითარებაში სარჩელის შემტანი პირებისთვის. რადგანაც აღნიშნულ საქმეში, თითქმის ყველა გარემოებაა, თუ როგორ არ უნდა მოხდეს პირის სამსახურიდან გათავისუფლება", - ამბობს საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველოს ქუთაისის ოფისის იურისტი თეო ზაქარაშვილი.
მოსარჩელე მხარის მტკიცებით, რეორგანიზაციის შედეგად შექმნილი სამსახურის სტრუქტურული დაქვემდებარება არ შეცვლილა. ქუთაისის საკრებულოს თავმჯდომარის მიერ 2013 წლის 18 ივნისის ბრძანებით, დამტკიცდა ქუთაისის მერიის საშტატო ნუსხა, რომლის შესაბამისად, განყოფილების უფროსის სამი (მათ შორის კონტროლის განყოფილების უფროსის) საშტატო ერთეული განისაზღვრა.
გაბიანისა და მისი ადვოკატების განმარტებით, არ გაუქმებულა ის საშტატო ერთეული, რომელი თანამდებობაც მას ეჭირა. შესაბამისად, მისი სამსახურიდან გათავისუფლება უკანონო და დაუსაბუთებელია.
humanrights.ge აღნიშნულ სასამართლო საქმეში მესამე პირად ჩართულ ანა ჩაფიძეს დაუკავშირდა. პროფესიით იურისტი ჩაფიძე მერიის აუდიტისა და კონტროლის სამსახურის კონტროლის განყოფილების უფროსის დროებით მოვალეობის შემსრულებელია. აღნიშნული სამსახური ქუთაისის მერიაში ადმინისტრაციული სამსახურის კონტროლის განყოფილების რეორგანიზაციის შედეგად ჩამოყალიბდა.
"საქმეში ჩართული ვარ როგორც მესამე პირი, ვინაიდან სასამართლოს გადაწყვეტილება შემეხებოდა მე, თუკი, რა თქმა უნდა, დაკმაყოფილებული იქნებოდა გაბიანის სარჩელი აღდგენის თაობაზე. მინდა განვმარტო, რომ ქუთაისის მერიაში შეიქმნა სრულიად ახალი სამსახური, ეს არის აუდიტისა და კონტროლის სამსახური და დაიშვა ახალი შტატი - კონტროლის განყოფილება, რაც, ბუნებრივია, არ ნიშნავს, რომ კონტროლის სამსახურმა პირვანდელი სახე აღიდგინა. აქ არის განსხვავებული ფუნქციები და სამსახური აბსოლუტურად სახეშეცვლილია. ასევე, მნიშვნელოვანია, რომ სამსახური ფუნქციონირებს სულ სხვა დებულებით და სრულიად სხვა კანონის საფუძველზე მუშაობს. იგი თანამშრომლობს სახელმწიფო აუდიტის სამსახურთან. ძველი სამსახური კი, სულ სხვა მიზნებს ემსახურებოდა. აქედან გამომდნარე, ვფიქრობ, რომ კობა გაბიანი საფუძვლიანად იყო გათავისუფლებული. სასამართლოს გადაწყვეტილება კი, დაუსაბუთებელია", - აცხადებს ანა ჩაფიძე.
იგი სასამართლოს გადაწყვეტილებას უსაფუძვლოდ თვლის და განმარტავს, რომ იგი ადგილობრივი თვითმმართველობის კომპეტენციაში შეიჭრა, როცა გადაწყვეტილების საფუძველზე  მერიას კობა გაბიანის არა აღდგენა, არამედ კონკრეტულ თანამდებობაზე მისი დანიშვნა დაავალა.
"ეს, რა თქმა უნდა, ეწინააღმდეგება კანონმებლობას. სასამართლო გადაწყვეტილებით შეიძლება აღადგინო და არა დანიშნო პირი. აღდგენაც მოხდებოდა მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ სამსახურს ექნებოდა პირვანდელი სახე. საქართველოს კანონი "საჯარო სამსახურის შესახებ" ითვალისწინებს მოხელის ორი წესით დანიშვნას. პირველი, როცა ხელმძღვანელობა გადაწყვიტავს დანიშნოს თუ არა პირი თანამდებობაზე და მეორე, ეს არის კონკურსის წესით არჩევა. ასე რომ, სასამართლოს გადაწყვეტილებით დანიშვნა არ ხდება", - აცხადებს ჩაფიძე.
მერიის ადმინისტრაციის ინფორმაციით, ქუთაისის საქალაქო სასამართლოს გადაწყვეტილება უახლოეს დღეებში ქუთაისის სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრდება.

City Court Found Dismissal of Employees of Kutaisi City Hall Illegal
An argument between the new administration and dismissed employees of the Kutaisi City Hall as a result of reorganization is underway at the Kutaisi City Hall. On August 22, the Court upheld the lawsuit of the dismissed employees, including the former head of control unit of administration service of the City Hall Koba Gabiani, and ordered to restore them to their working places.
Based on the court judgment of August 22 (Judge Genadi Makaridze), the Kutaisi City Hall was instructed to annul the June 18, 2013, decree of the City Mayor. Koba Gabiani was fired from the position based on this decree.
Gabiani, who was the head of control unit of the administrative service at the Kutaisi City Hall and resigned from the position as a result of the reorganization and personnel reduction, claims that he was illegally dismissed,.
“At the Kutaisi City Hall, the reorganization was carried out by rude the violation of law. Vice-mayor Tengiz Topuridze, who was the head of administrative service at the City Hall, did not want to keep those people in the City Hall, who could remind him of his political past. I want to publicly declare that I and other employees of the City Hall were fired for a simple reason – Topuridze knew that we could not adjust with his working style – intrigues and denouncement of each other,” Koba Gabiani said.
Lawyers of the Transparency International Georgia defend the rights of ten dismissed employees of the City Hall.
“New people were employed at the Kutaisi City Hall after the reorganization. However, during the reorganization and personnel reduction, they should have studied the relevance of the specific person to his/her position as well as the issue of dismissing a particular person from the office. Since administrative body has unilateral obligation to study everything when issuing individual decree. Unless it is studied and well-grounded, the decree does not have power and is automatically annulled. This trial is a precedent. Besides that, it is a good example for other complainant because it prescribes every condition how to fire a person from job,” a lawyer of the Kutaisi office of the TI-Georgia Theo Zakarashvili said.
The complainant claims the structural subordination of the new service set up as a result of the reorganization was not changed. The June 18, 2013 decree of the chairman of the Kutaisi City Council approved the list of City Hall personnel in accordance to which three positions of the head of unit (including the control unit) were created.
Gabiani and his lawyers said that his position was not abolished at the City Hall. Consequently, he was illegally dismissed from the position.
Humanrights.ge contacted a third party of the court proceedings Ana Chapidze. Lawyer Chapidze is an interim head of the control unit of the Audit and Control Service at the City Hall. This service was established at the city hall as a result of reorganization.
“I am involved in the case as a third party because the court judgment could be applicable to me if it had satisfied Gabiani’s lawsuit and restored him to the work position. I want to clarify that a completely new service was created at the Kutaisi City Hall – Audit and Control Service and a new position was created within it – a control unit that does not mean that the control service resumed its old function. It has different functions and the service is absolutely amended. It is also noteworthy that service works in accordance to different resolution and based on different law. It cooperates with the State Audit Service. The old one relied on completely different goals. So I think Koba Gabiani was dismissed legally and the court decision is not well-grounded,” Ana Chapidze said.
She believes the court judgment is groundless and clarifies that the court interfered in the competence of the local self-governance when it instructed the City Hall not to restore Koba Gabiani to his old working place but requested to appoint him to particular position.
“Of course it contradicts the law. According to the court judgment, a person can be restored to his/her working position and not appointed to any position. He could have been restored if the service had maintained old function. The Law on Public Service of Georgia recognizes two rules of employing a person. First – management decides on the appointment a person to the position and second – employment via competition. So, the court cannot appoint people to the positions,” Chapidze said.
According to the City Hall administration, the Kutaisi City Court’s judgment will be appealed to the Kutaisi Appeal Court in near future.