საქართველოს სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭოს განცხადება მუსლიმ თემთან მიმართებით მომხდარი ფაქტების შესახებ
3 სექტემბერი, 2013
საქართველოს სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭო შეშფოთებას გამოთქვამს ბოლო პერიოდში, საქართველოში, მუსლიმ თემის წარმომადგენლებთან მიმართებით მომხდარი ექსცესების გამო, რაც ზოგიერთ შემთვეევაში, მოსახლეობის ან სახელმწიფო უწყების ცალკეულ წარმომადგენელთა მხრიდან განხორციელებული ქმედებებით ან უმოქმედობით გამოიხატა.
ბოლო პერიოდში, მუსლიმ თემთან მიმართებით (ნიგვზიანი, წინწყარო, სამთაწყარო) მომხდარი ფაქტები, ხელს უწყობს ჩვენი ქვეყნის შვილებს შორის რელიგიური ნიშნით გაუცხოებას და ვითარების დაძაბვას. ამ თვალსაზრისით განსაკუთრებით აღმაშფოთებელი იყო 26 აგვისტოს ადიგენის რაიონის სოფელ ჭელაში მეჩეთის მინარეთის დემონტაჟის ფაქტი, რამაც მუსლიმ მრევლში და საქართველოს მოქალაქეთა მნიშვნელოვან ნაწილში ნეგატიური შეფასება და პროტესტი გამოიწვია.
ვთვლით, რომ გადაუდებელი აუცილებლობაა იმისა, რომ საქართველოს ხელისუფლებამ დროული და ეფექტური ღონისძიებები განახორციელოს: 1. ვითარების განმუხტვისთვის; 2. რელიგიური ნიშნით შესაძლო კონფრონტაციისა და დაძაბულობის პრევენციისთვის; 3. რელიგიური ნიშნით ჩადენილ დანაშაულებზე და შესაძლო დისკრიმინაციის ფაქტებზე მოახდინოს კანონმდებლობით გათვალისწინებული სამართლებრივი რეაგირება.
აუცილებლად უნდა ითქვას, რომ სოფელ ჭელას ქრისტიანი და მუსლიმი მოსახლეობის საარაკო კეთილმეზობლობა და ჰარმონიული თანაცხოვრება, ქვეყანაში არსებული რელიგიური შეუწყნარებლობის ფონზე, სწორედ რომ სამოქალაქო თვითშეგნების, სოლიდარობისა და ტოლერანტობის საოცარი და ნათელი წერტილი იყო. ეს არის სოფელი, სადაც მუსლიმები ქრისტიან მეზობლებს ეკლესიის აშენებაში ეხმარებოდნენ და ქრისტიან მეზობელთაგან ხელი არავინ მოუწერა ერთ-ერთ „საინიციატივო ჯგუფს“ მეჩეთის დანგრევის მოთხოვნის განცხადებაზე. უფრო მეტიც, მას შემდეგ, რაც მინარეთის დემონტაჟი მოხდა, ნაცემ და დაპატიმრებულ ხალხს ახალციხეში ჩამოჰყვა მთელი სოფელი, მათ შორის იყვნენ როგორც მუსლიმი ისე ქრისტიანი ჭელელები.
ჩვენთვის, როგორც სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა  საბჭოს წევრებისათვის, მნიშვნელოვანია სახელმწიფომ სწრაფად და ობიექტურად გამოიძიოს მომხდარი ფაქტი და, მინარეთის დროული დაბრუნებით, სოფელ ჭელის მორწმუნე მუსლიმებს დარღვეული უფლებები აღუდგინოს.
ასევე, მივმართავთ როგორც პოლიტიკოსებს და სხვა საჯარო პირებს, ისე ყველა რელიგიურ თემს ბრძნულად და დიდი სისათუთით მოეკიდონ საქართველოში არსებულ სხვადასხვა რელიგიათა და ეთნოსთა ისტორიული თანაცხოვრების სანიმუშო გამოცდილებას, გაითვალისწინონ ჩვენს ახლომდებარე რეგიონში არსებული რელიგიური დაპირისპირებებით გამოწვეული კონფლიქტები და ერთი ხელის მოსმით, ვიწრო პოლიტიკურ თუ რელიგიურ ინტერესებს არ შესწირონ საქართველოში სამართლიანობა, უსაფრთხოება და მშვიდობა.
საქართველოს სახალხო დამცველთან არსებული ეროვნულ უმცირესობათა საბჭო გამოვხატავთ ჩვენ სურვილსა და მზადყოფნას ვითანამშრომლოთ საქართველოს ხელისუფლებასთან ქვეყანაში მშვიდობის, რელიგიათა შორის თანხმობის, საქართველოში დემოკრატიისა და ადამიანის უფლებების დაცვის სისტემის გაძლიერებისა და ქვეყნის განვითარებისთვის სხვა მნიშვნელოვან საკითხებში.

Statement of the Council of National Minorities at the Public Defender’s Office on Events Concerning Muslim Community
September 3, 2013
The Council of National Minorities at the Public Defender’s Office expresses concern regarding incidents that took place recently against Muslim community in Georgia, which in some cases, were the result of actions or inactions of population or certain representatives of state agencies.
Events that took place during the recent period of time against Muslim community (Nigvziani, Tsintskaro, Samtatskaro) provoke religious alienation and tension amongst the citizens of our country. In this regard, dismantling of the mosque minaret in Adigeni Region village Tchela on August 26 was the most outrageous and caused negative reaction and protest amongst the Muslim community and a large part of Georgian population.
We regard that there is an immediate need for the state to take timely and effective measures to: 1. Deescalate the situation; 2. Prevent confrontation and tension on religious grounds; 3. Take measures prescribed by law against crimes committed on religious grounds and fact of alleged discrimination.
It is absolutely worth mentioning that exemplary neighbourly relationship and harmonious coexistence of Christian and Muslim population in village Tchela has been a clear and fascinating example of civic self-awareness, solidarity and tolerance, contrary to general religious intolerance in the country. This is a village where Muslims helped their Christian neighbours build a church and none of the Christian villagers agreed to sign the request of one of the “initiative groups” to demolish the mosque. Moreover, after the dismantling of the minaret, beaten and detained individuals were accompanied to Akhaltsikhe by the whole village, including Muslim, as well as Christian residents of Tchela.
For us, as for the members of the Council of National Minorities at the Public Defender’s Office, it is important that the state investigates the case in a timely and objective manner and rehabilitates the violated rights of the Muslims by immediately retuning the minaret to village Tchela.
Also, we would like to address politicians and other public figures, as well as each religious community to act wisely and delicately when the exemplary experience of cohabitation of various religious and ethnic groups in Georgian is concerned, to keep in mind the conflicts on religious grounds in our neighbouring regions and not to sacrifice rule of law, safety and peace in Georgia for their small-scale political and religious interests in a rush of a second.
The Council of National Minorities at the Public Defender’s Office expresses desire and readiness to cooperate with the government of Georgia to strengthen means for ensuring peace, consensus between religious group, democracy and protection of human rights in Georgia and other important aspect of development of the country.