ქედის საკრებულოს სხდომა მერვედ ჩაიშალა
კვორუმის არ არსებობის გამო, ქედის საკრებულოს სხდომა 8-ჯერ ჩაიშალა. საკრებულოს წევრები სხდომას განზრახ არ ესწერებიან, რადგან განსახილველი საკითხი ახალი გამგებლის დანიშვნას ეხება.
აჭარის ოთხ მუნიციპალიტეტში გამგებელი 23 აგვისტოს შეიცვალა. მაშინ ქედის გამგებელი, ვაჟა ბოლქვაძე შვებულებაში იმყოფებოდა. მოგვიანებით, გამგებელმა ბოლქვაძემ პირადად მიმართა სამსახურიდან გათავისუფლების მოთხოვნით ქედის საკრებულოს, თუმცა მისი განცხადების განხილვა კვორუმის არ არსებობის გამო დღემდე არ მოხერხდა.
ქედის საკრებულო 19 წევრისაგან შედგება. კვორუმისათვის საჭირო ოდენობა 10 წევრია. თუმცა, საკრებულოს წევრები შენობაში ყოფნის მიუხედავად, სხდომას არ ესწებიან. ისინი არც კომენტარს აკეთებენ. საკრებულოს თავმჯდომარის მოვალეობის შემსრულებლის ჯემალ შარაძის თქმით, ეს დეპუტატები გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლად დავით დუმბაძის დანიშვნას მოითხოვენ, წინააღმდეგ შემთხვევაში სხდომაზე დასწრებას არ აპირებენ.
ჯემალ შარაძის თქმით, დუმბაძის დანიშვნა მას მოსთხოვა საქართველოს პარლამენტის წევრმა, ქედის მაჟორიტარმა დეპუტატმა იაშა შერვაშიძემაც. შარაძის განცხადებით, ზეწოლის მიუხედავად, ის არ აპირებს მისი კანდიდატურის განხილვას თუკი მონაწილეობას არ მიიღებს კონკურსში.
„ჩემი პოზიციაა, რომ გამოვაცხადო კონკურსი, ვისაც სურვილი ექნება მიიღოს მონაწილეობა და ვინც უკეთესს შედეგს აჩვენებს, ის დაინიშნოს ქედის გამგებლად. ქედის მაჟორიტარმა დეპურტატმა საქართველოს პარლამენტში, იაშა შერვაშიძემ კი პირადად მომთხოვა, რომ დავით დუმბაძე დავნიშნო გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლად. ყოველგვარი კონკურსის ჩატარების გარეშე. არ იცნობს ამ პიროვნებას მუნიციპალიტეტი, არის უშიშროების თანამშრომელი. მე კანონს არ ვარღვევ, არ ვაპირებ კონკურსის გარეშე ვინმეს დანიშვნას. მოქმედი გამგებლის წასვლის შემდეგ კონკურსს ვაცხადებ, მანამდე მოვალეობის შესრულებას გამგებლის მოადგილეს, ბადრი სურმანიძეს ვაკისრებ“, განაცხადა humanrights.ge-სთან საუბარში ჯემალ შარაძემ.
სხდომებს ესწრებოდნენ არასამთავრობო ორგანიზაცია „ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ ბათუმის ოფისის წარმომადგენლებიც. საიას აჭარის ფილიალის ხელმძღვანელის, გია ქარცივაძის განცხადებით, კანონმდებლობა ითვალისწინებს, ახალი გამგებლის შესარჩევად კონკურსის ჩატარებას. შესაბამისად, პრიორიტეტი უნდა მიენიჭოს კონკურსს. კონკურსის გარეშე შეიძლება დაინიშნოს გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლად და არა გამგებლად.
რატომ ერევა საქართველოს პარლამენტარი ადგილობრივ თვითმმართველობაში? თანამდებობაზე დანიშვნის საქმეში, რატომ ითხოვს დავით დუმბაძის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლად დანიშნას? ამ კითხვებზე პასუხის გასაცემად humanrights.ge პარლამენტარ იაშა შერვაშიძეს დაუკავშირდა. თუმცა, ჩვენს ზარებს არავინ უპასუხა.

Because of insufficient quorum session of Keda municipal board failed eight times. Board members do not attend the session on purpose to fail it because election of a new district governor is on the agenda.
District governors were changed in four districts of Adjara Autonomous Republic on August 23. At that time, Keda district governor Vazha Bolkvadze was on holiday. Later he personally applied to the Keda municipal board for resignation but the board has not discussed his case yet because of low quorum.
There are 19 members in the Keda municipal board. The necessary number for quorum is 10 board members. However, although board members are in the building, they do not attend the session. They also refuse to make comment. Interim chairman of the municipal board Jemal Sharadze said board members request to appoint Davit Dumbadze to the position of interim district governor; otherwise they refuse to participate in the session.
Jemal Sharadze added that Georgian majoritarian MP from Keda district Iasha Shervashidze requested him to appoint Dumbadze to the position. Sharadze said despite oppression he is not going to appoint Dumbadze without competition.
“I strongly intend to announce competition and everyone can participate in it; who will present the best program, will become Keda district governor. Keda district majoritarian MP Iasha Shervashidze personally requested me to appoint Davit Dumbadze to the position without any competition. Municipality does not know him properly; he is security officer. I follow the law and am not going to appoint somebody without competition. After the acting governor resigns, I will announce a competition; meanwhile deputy governor Badri Surmanidze will be interim governor,” Jemal Sharadze told humanrights.ge
Representatives of the Batumi office of the Georgian Young Lawyers’ Association also attended the sessions. Head of GYLA’s Batumi Office Gia Kartsivadze said the law requires competition for the selection of a new governor. Consequently, the competition is a priority. Without competition, a person can become interim governor but not a governor.
Why does the MP interfere in the activities of local self-government? Why does he request to appoint Davit Dumbadze to the position of interim governor? We wanted to ask this question to MP Iasha Shervashidze but he did not answer our phone calls.