არჩევნების შემდეგ კახეთში 628 საჯარო მოსამსახურე გაათავისუფლეს
2012 წლის 01 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით, კახეთის რეგიონში, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოებიდან და გუბერნატორის ადმინისტრაციიდან 628 თანამშრომელი გაათავისუფლეს. აქედან, პირადი განცხადების საფუძველზე თანამდებობა 389 პირმა დატოვა, ამავე პერიოდში მუნიციპალიტეტების გამგეობებსა და საკრებულოებში 679 ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან სულ 96 საჯარო მოსამსახურე გათავისუფლდა. პირადი განცხადების საფუძველზე სამსახური დატოვა 71–მა თანამშრომელმა, ხოლო  26 საჯარო მოსამსახურე გათავისუფლდა ადმინისტრაციის ინიციატივით, დაწესებულების შტატით გათვალისწინებული თანამდებობების შემცირებისას,  არაკანონიერად გათავისუფლებული მოხელის სამსახურში აღდგენისა და საპენსიო ასაკის მიღწევის გამო. 2012 წლის 01 ოქტომბრიდან 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, თელავის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში არსებულ ვაკანტურ თანამდებობებზე მიღებულ იქნა 112 თანამშრომელი.
თელავის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან გათავისუფლებულია 5 საჯარო მოსამსახურე. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს საკრებულოდან აცნობეს, სამმა თანამშრომელმა დაკავებული თანამდებობა ხელშეკრულების ვადის გასვლის გამო დატოვა, ორ თანამშრომელს სამსახურებრივი უფლებამოსილება პირადი განცხადების საფუძველზე შეუწყდა. აღნიშნულ პერიოდში თელავის საკრებულოში შრომითი ხელშეკრულებით მიღებულ იქნა 5 თანამშრომელი.
მოცემულ პერიოდში გურჯაანის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან გათავისუფლებულია 126 საჯარო მოსამსახურე. 34–მა თანამშრომელმა თანამდებობა პირადი განცხადების საფუძველზე დატოვა; 80 საჯარო მოსამსახურე გათავისუფლდა სამსახურის ვადის გასვლის გამო; 12 თანამშრომელი სამსახურის ლიკვიდაციის, რეორგანიზაციის, გარდაცვალების, სასამართლოს განჩინებისა და გამგებლის გადაწყვეტილების საფუძველზე გაათავისუფლეს. 2012 წლის 01 ოქტომბრიდან 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით პერიოდში გურჯაანის მინიციპალიტეტის გამგეობაში 134 ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან გათავისუფლებულია 4 საჯარო მოსამსახურე. აქედან, სამმა მათგანმა დაკავებული თანამდებობა საკუთარი განცხადების საფუძველზე დატოვა, ხოლო ერთი თანამშრომელი გათავისუფლდა ხელშეკრულების ვადის ამოწურვის გამო. 2012 წლის 01 ოქტომბრიდან 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით, საკრებულოში 6 ახალი თანამშრომელი მიიღეს.
ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან გათავისუფლებულია 45 საჯარო მოსამსახურე, აქედან პირადი განცხადების საფუძველზე თანამდებობა დატოვა 25–მა თანამშრომელმა, სამსახურის ვადის გასვლის გამო გათავისუფლდა 13 საჯარო მოსამსახურე, 7–მა თანამშრომელმა თანამდებობა დატოვა სამსახურის ლიკვიდაციის, სასამართლოს განჩინებისა და  სხვა დაწესებულებაში გადასვლის გამო. აღნიშნულ პერიოდში ყვარლის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში მიღებულ იქნა 39 საჯარო მოსამსახურე.
ყვარლის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან პირადი განცხადების საფუძველზე გათავისუფლდა ერთი საჯარო მოსამსახურე. მოცემულ პერიოდში საკრებულოში ერთი ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან გათავისუფლებულია 6 საჯარო მოსამსახურე. პირადი განცხადების საფუძველზე სამსახური დატოვა 5–მა საჯარო მოსამსახურემ, ერთი თანამშრომელი სამსახურიდან გათავისუფლდა სასამართლოს გადაწყვეტილების კანონიერ ძალაში შესვლის შემდეგ. 2012 წლის 01 ოქტომბრიდან 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში მიღებულია 23 საჯარო მოსამსახურე.
ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან სულ გათავისუფლდა სამი საჯარო მოსამსახურე. ერთმა თანამშრომელმა სამსახური დატოვა პირადი განცხადების საფუძველზე, ერთ თანამშრომელს სამსახურეობრივი უფლებამოსილება შეუწყდა დისციპლინალური გადაცდომისათვის, ერთი თანამშრომელი გათავისუფლდა ფრაქციის ლიკვიდაციის გამო. აღნიშნულ პერიოდში ლაგოდეხის საკრებულოში 5 ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
2012 წლის 01 ოქტომბრიდან 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან გათავისუფლებულია 83 საჯარო მოსამსახურე. როგორც კახეთის საინფორმაციო ცენტრს საგარეჯოს გამგეობიდან აცნობეს, პირადი განცხადების საფუძველზე დაკავებული თანამდებობა 49 თანამშრომელმა დატოვა, დისციპლინარული გადაცდომისათვის თანამდებობიდან გათავისუფლებულია 2 პირი, დაწესებულების შტატით გათვალისწინებული თანამდებობათა შემცირების გამო და რეორგანიზაციის შედეგად გათავისუფლდა 27 თანამშრომელი, ხოლო 5–მა თანამშრომელმა სამსახური დატოვა კანომდებლობით დადგენილი ზღვრული ასაკის მიღწევის გამო. საანგარიშო პერიოდში, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის გამგეობაში 91 ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
2012 წლის 01 ოქტომბრიდან 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით, საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის საკრებულოში საკადრო ცვლილებები არ განხორციელებულა.
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან პირადი განცხადების საფუძველზე გათავისუფლებულია 84 საჯარო მოსამსახურე ამავე პერიოდში, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის გამგეობაში 83 ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
დედოფლისწყაროს საკრებულოდან გათავისუფლებულია 9 საჯარო მოსამსახურე. აქედან, პირადი განცხადების საფუძველზე სამსახური დატოვა 8 თანამშრომელმა. ერთი თანამშრომელი სამსახურიდან გათავისუფლდა ხელშეკრულების ვადის გასვლის გამო. დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის საკრებულოში აღნიშნულ პერიოდში 16 ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
2012 წლის 01 ოქტომბრიდან 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან გათავისუფლებულია 69 საჯარო მოსამსახურე. აქედან, პირადი განცხადების საფუძველზე თანამდებობა დატოვა 44–მა თანამშრომელმა, დისციპლინარული გადაცდომის გამო სამსახურეობრივი უფლებამოსილება შეუწყდა 7 თანამშრომელს, 18 საჯარო მოსამსახურე თანამდებობიდან გათავისუფლდა შტატების შემცირების გამო. ამავე პერიოდში, ახმეტის მუნიციპალიტეტის გამგეობაში 67 ახალი თანამშრომელი მიიღეს.
ახმეტის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან საკუთარი განცხადების საფუძველზე გათავისუფლდა 10 საჯარო მოსამსახურე და დაინიშნა 7 ახალი თანამშრომელი.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის გამგეობიდან გათავისუფლებულია 67 საჯარო მოსამსახურე. აქედან, 38–მა თანამშრომელმა სამსახური პირადი განცხადების საფუძველზე დატოვა, 29 საჯარო მოსამსახურე კი გამგებლის ბრძანებით გათავისუფლდა. ამავე პერიოდში სიღნაღის გამგეობაში 71 ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
სიღნაღის მუნიციპალიტეტის საკრებულოდან გათავისუფლებულია 10 საჯარო მოსამსახურე. აქედან პირადი განცხადების საფუძველზე და სამსახურის ვადის გასვლასთან დაკავშირებით თანამდებობა დატოვა 7–მა თანამშრომელმა. 2012 წლის 01 ოქტომრიდან 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, სიღნაღის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში 19 ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
2012 წლის 01 ოქტომბრიდან 2013 წლის 15 ივლისის ჩათვლით პერიოდში, კახეთის გუბერნატორის ადმინისტრაციიდან გათავისუფლებულია 10 საჯარო მოსამსახურე. 7–მა თანამშრომელმა თანამდებობა პირადი განცხდების საფუძველზე დატოვა. სამ თანამშრომელს სამსახურეობრივი უფლებამოსილება შეუწყდა სხვა დაწესებულებაში გადასვლასთან დაკავშირებით. ამავე პერიოდში, კახეთში სახელმწიფო რწმუნებულის - გუბერნატორის ადმინისტრაციაში 10 ახალი თანამშრომელი აიყვანეს.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, თვითმმართველობის ორგანოების გარდა თანამშრომლები გაათავისუფლეს საკრებულოების მიერ დაფუძნებული არასამეწარმეო, არაკომერციული იურიდიული პირებიდან, მათ შორის სკოლამდელი სააღმზრდელო დაწესებულებებიდან, კულტურის სახლებიდან, სახელოვნებო სკოლებიდან და ა.შ. ყველაზე მეტი თანამშრომელი საბავშვო ბაღებიდან არის გათავისუფლებული. ოფიციალური მონაცემებით, მარტო ახმეტის მუნიციპალიტეტში საბავშვო ბაღებიდან 238 თანამშრომელი გაათავისუფლეს. კახეთის საინფორმაციო ცენტრის ინფორმაციით, საპარლამენტო არჩევნების შემდეგ, თვითმმართველობის ორგანოების გარდა საბიუჯეტო დაწესებულებებიდან  გათავისუფლებულ თანამშრომელთა რიცხვი კახეთში 1500-ს აღემატება.

After Elections, 628 Public Servants Were Dismissed in Kakheti
After the parliamentary elections of October 1, 2012, 628 public servants were dismissed from local self-government bodies in the Kakheti region before July 15, 2013. Among them, 389 persons quitted jobs based on their personal resignation; in parallel with it, 679 new persons were employed at the districts administrations and municipal boards.
96 public servants were dismissed from the Telavi district administration. 71 of them left jobs based on personal resignation and 26 were dismissed by the administration after some positions were cancelled, after some illegally dismissed servants were restored to their positions and because of pension age too. Since October, 2012 till July 15, 2013, the Telavi district administration employed 112 people on vacant positions.
The Telavi municipal board dismissed five public servants. The Information Center of Kakheti (ICK) was informed from the municipal board that three employees quitted jobs because their contracts expired; two quitted jobs based on their personal resignation. In the same period, five new employees were hired at the Telavi municipal board.
Since the parliamentary elections, 126 public servants were discharged from the Gurkaani district administration. 34 of them resigned based on their personal application; 80 servants had expired labor contracts; 12 employees were dismissed because of liquidation of their working places, reorganization, death, court decision and district governor’s decree. 134 new employees were hired at the Gurjaani district administration from October 1, 2012 till July 13, 2013.
Four public servants were dismissed from the Gurjaani municipal board. Three of them resigned based on their applications; one was dismissed because of expired labor contract. From October 1, 2012, till July 13, 2013, six new employees were recruited at the municipal board.
45 people were dismissed from the Kvareli district administration; 25 of them quitted based on their personal applications; 13 people quitted because of expired contracts and 7 because of liquidation of their working places, court decision and moving to another office. 39 new people were employed at the Kvareli district administration in the same period.
One public servant quitted the Kvareli municipal board. One new employee was dismissed at the municipal board in the same period.
Six public servants were discharged from the Lagodekhi district administration. Five of them resigned based on personal application; and one employee was dismissed based on the court judgment. From October 1, 2012 till July 15, 2013, 23 new people were employed at the Lagodekhi district administration.
Three public servants were discharged from the Lagodekhi municipal board. One of them resigned based on his personal application, one had his labor contract ceased for disciplinary violation and one was dismissed because of liquidation of the fraction. Five new employees were hired at the Lagodekhi municipal board in the same period.
From October 1, 2012 till July 15, 2013, 83 employees were fired from the Sagarejo district administration. ICK reported from the Sagarejo district administration that 49 people resigned based on their applications, two people were fired for disciplinary violation, 27 people for personnel changes and reorganization and five people retired. In the reported period, 91 new employees were hired at the Sagarejo district administration.
From October 1, 2012 till July 15, 2013, no personnel changes took place in the Sagarejo municipal board.
84 people quitted jobs at the Dedoplistskaro district administration based on their personal applications. In the same period, 83 new people were recruited.
Nine public servants were fired from the Dedoplistskaro municipal board. Eight of them resigned based on their personal applications and one had his labor contract expired. 16 new people were employed at the Dedoplistskaro municipal board in the reported period.
From October 1, 2012 till July 15, 2013, 69 people were fired from the Akhmeta district administration. 44 of them resigned based on their personal applications; 7 employees were fired because of disciplinary violation; 18 people were dismissed as a result of personnel reduction. In the same period, 67 new people were recruited at the Akhmeta district administration.
10 public servants quitted the Akhmeta municipal board based on their personal applications; seven new people were recruited instead.
67 public servants were dismissed from the Signagi district administration. 38 of them resigned based on personal applications; 29 of them were fired based on the district governor’s decree. 71 new people were hired at the district administration in the same period.
10 public servants were fired from the Signagi municipal board. 7 of them resigned based on their applications and expired labor contracts. From October, 2012 till July 15, 2013, 19 new people were hired at the Signagi municipal board.
10 public servants were fired from October 1, 2012 till July 15, 2013, from the Kakheti regional administration. Seven of them resigned based on personal application. Three of them had contracts expired and were moved to another office. In the same period, 10 new people were hired at the Kakheti regional administration.
According to the Information Center of Kakheti, after the parliamentary elections, people were fired from non-profit, non-commercial legal entities, which were founded by municipal boards; among them were employees of kindergartens, culture houses, art schools, etc. Most employees were fired from kindergartens. According to official data, only in the  Akhmeta district 238 employees were fired from kindergartens after the parliamentary elections. According to the ICK, more than 1500 people were dismissed from budget-funded agencies except of self-governmental bodies in the Kakheti region.