სახალხო დამცველის წარმომადგენლობის გაფართოებასთან დაკავშირებული პროექტის პრეზენტაცია გურჯაანში გაიმართა
2013 წლის 11 სექტემბერს, გურჯაანში გაიმართა პროექტის „სახალხო დამცველის წარმომადგენლობის გაფართოება კახეთის რეგიონში სახალხო დამცველის საკონტაქტო პირის დანიშვნის გზით“ პრეზენტაცია.  პროექტს ახორციელებს არასამთავრობო ორგანიზაცია „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის დაფინანსებით.  პროექტის მიზანია, კახეთის რეგიონში სახალხო დამცველის წარმომადგენლობის გაფართოება და სახალხო დამცველის ცენტრალურ ოფისთან ერთად, რეგიონში ადამიანის უფლებათა კუთხით არსებული ვითარების გაუმჯობესების მიზნით, სხვადასხვა რეკომენდაციების მომზადება.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ სახალხო დამცველის მოადგილე პაატა ბელთაძე,  ევრაზიის თანამშრომლობის ფონდის, ადამიანის უფლებათა ცენტრისა და კახეთის რეგიონის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
სახალხო დამცველის მოადგილემ პაატა ბელთაძემ დამსწრე საზოგადოებას წარუდგნა სახალხო დამცველის საკონტაქტო პირი ლია ხუროშვილი და მისი თანაშემწე ნათია მინაშვილი და ზემოაღნიშნული პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მან აღნიშნა, რომ რეგიონში საკონტაქტო პირის არსებობა გაცილებით ეფექტურს გახდის კახეთში სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობას და  გაზრდის მოსახლეობის ხელმისაწვდომობას ადამიანის უფლებების შესახებ ინფორმაციის მიღებისა და დარღვევებზე რეაგირების კუთხით.
კახეთის რეგიონის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა დადებითად შეაფასეს რეგიონში სახალხო დამცველის საკონტაქტო პირის დანიშვნის ფაქტი და თანამშრომლობლობის სურვილი გამოთქვეს, როგორც ინფორმაციის გაცვლის, ასევე უფლებადარღვევის ფაქტებზე ერთობლივი რეაგირების მიმართულებით.

Presentation of the Project on Expanding Representation of Ombudsman’s Office Was Held in Gurjaani
On September 11, 2013, project “Expanding Representation of Office of Ombudsman of Georgia to Region of Kakheti by Appointing a Contact Person” was presented in Gurjaani. The project is implemented by Human Rights Center with financial assistance of Eurasian Partnership Foundation. The project aims to expend Public Defender’s representation in Kakheti region and preparation of different recommendations for the improvement of human rights situation in the region together with the Public Defender’s Central Office.
Deputy Public Defender Paata Beltadze, representatives of the Eurasian Partnership Foundation, Human Rights Center and Kakheti region based nongovernmental organizations attended the presentation.
Deputy ombudsman Paata Beltadze introduced Public Defender’s contact person in Kakheti region Lia Khuroshvili and her assistant Natia Minashvili to the attendees and spoke about the project importance. He noted that presence of the contact person in the region will make Public Defender’s office activities more effective on the ground and increase access of local population to the information about human rights as well as response to violations.
Representatives of NGOs working in Kakheti region positively evaluated the appointment of the Public Defender’s contact person in the region and expressed wish to cooperate with her for the exchange of information about human rights violation and to jointly respond to them.