ციხის ბუნტის საქმეზე გამართულ სასამართლო სხდომაზე ბაჩო ახალაია დაიკითხა
საქალაქო სასამართლოში ბაჩო ახალაიას წინააღმდეგ მესამე სისხლის სამართლის საქმის განხილვა მიმდინარეობს. 10 სექტემბერს  ბრალდებული ახალაია 2006 წელს მომხდარი ციხის ბუნტის საქმეზე დაიკითხა. იგი ამ პერიოდში სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელის პოსტს იკავებდა.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში, ციხის ბუნტის ეპიზოდზე ბაჩო ახალაიასა და მასთან ერთად ბრალდებულების - მეგის ქარდავას,  დავით ჭაკუას და რევაზ ჭარბაძის სისხლის სამართლის საქმეზე არსებითი განხილვა  გაიმართა.
„იმ დროს ყველა დაწესებულებაში იყო მინიმუმ ერთი კანონიერი ქურდი. ისინი მართავდნენ სისტემას, ჰქონდათ ობშიაკები, თამაშობდნენ აზარტულ თამაშებს და ჩაგრავდნენ სხვა პატიმრებს.   გვინდოდა მათთვის ძალაუფლება ჩამოგვერთმია  და ამ მიზნით გვინდოდა ერთ სასჯელაღსრულების დაწესებულებაში მოგვეყარა ყველა ქურდისთვის თავი. ღამის საათებში დავიწყეთ ქურდების გადაყვანა, რათა მშვიდად ჩაევლო ამ პროცესს, თუმცა ამას მოჰყვა პროტესტი, ყვირილი და მასობრივი არეულობა.  ეს ქურდები ბუნტის მოწყობისათვის უკვე გასამართლებულები არიან და ახლა მე მდებენ იგივეში ბრალს.“ -  აღნიშნა ბაჩო ახალაიამ დაკითხვის დროს.
პროცესზე ასევე დაიკთხნენ ახალაიას დაცვის უფროსი, თეიმურაზ ტაკიძე, რომელმაც განაცხადა რომ იგი მუდმივად იმყოფებოდა ახალაიასთან ერთად, მათ შორის ციხის ბუნტის დროსაც. მისი თქმით, ახალაიას მხრიდან სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებას ადგილი არ ჰქონია.
9  სექტემბერს გამართულ პროცესზე მოსამართლემ ბრალდებისა და დაცვის  მხარის შესავალი სიტყვები მოისმინა. პროკურორმა რევაზ ნადოიმ ბრალდების შესახებ დადგენილება წარმოადგინა, რომლის თანახმადაც, ახალაიას, ჭარბაძეს, ქარდავას და ჭაკუას ბრალი სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებასა  (333-ე მუხლი) და  თავისუფლებაშეზღუდული პირების წამებაში (1441-ე მუხლი) ედებათ.
„სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის მაშინდელმა თავმჯდომარებმ ბაჩანა ახალაიამ  2006 გაზაფხულზე გადაწყვიტა გაექარწყლებინა მის მიერ პატიმრების ცემის და დამცირების თაობაზე გავრცელებული ხმები. მან დაავალა მე-7 საპყორბილის დირექტორის მოადგილეს, მეგის ქარდავას, რომ მასთან კაბინეტში მიეყვანა მსჯავრდებული კანონიერი ქურდი პლატონ მამარდაშვილი, რაც განხორციელდა კიდეც კანონდარღვევის შედეგად. ახალაიამ მამარდაშვილს გააცნო გეგმა, რომლის თანხმადაც, დერეფანში, სადაც წინასწარვე იქნებოდა დამონტაჟებული ვიდეოკამერა, იგი უნდა შეხვედროდა მსჯავრდებულ ზურაბ ვიბლიანს რომელიც იყოს  ციხის ე.წ. „მაყურებელი“.  მამარდაშვილს ვიბლიანთან უნდა ესაუბრა ციხეში კრიმინალური ავტორიტეტებისთვის შექმნილ გაუსაძლის მდგომარეობაზე, რაშიც ახალაია უნდა დაედანაშაულებინა. მამარდაშვილს ვიბლიანისთვის უნდა შეეთავაზებინა გეგმა, რომ მოეძებნათ პატიმარი, რომელიც მიიყენებდა თვითდაზიანებას, შემდეგ კი იჩივლებდა და გაახმაურებდა ფაქტს, თითქოსდა ახალაიამ მას ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ბაჩანა ახალაიას განზრახვით, მას შემდეგ რაც აღნიშნული გეგმა შესრულდებოდა, იგი გამოაქვეყნებდა პლატონ მამარდაშვილისა და ზურაბ ვიბლიანის საუბრის კადრებს და ამით საზოგადოებას დაარწმუნებდა, რომ მასზე გავრცელებული ხმები პატიმრებთან არასათანადო მოპყრობის თაობაზე, კრიმინალური ავტორიტეტების მიერ იყო ინსცენირებული, “ -  აღნიშნა ბრალდების მხარემ შესავალ სიტყვაში.
პროკურორის განცხადებით, მას შემდეგ რაც მამარდაშვილი შეხვდა ვიბლიანს, თუმცა არ შეასრულა დავალება და ვიბლიანს არაფერი უთხრა გეგმის შესახებ, ახალაიამ მათი დასჯა განიზრახა.  პროკურატურის ინფორმაციით, 2006 წლის 27 მარტს ახალაია მეგის ქარდავასთან, რევაზ ჭარბაძესთან და მე-7 საპყრობილის დირექტორ, გიორგი ფოლადაშვილთან ერთად მივიდა სამკურნალო დაწესებულებაში, მოითხოვა დირექტორის კაბინეტში დასჯის მიზნით მიეყვანათ მსჯავრდებულები პლატონ მამარდაშვილი და ზურაბ ვიბლიანი, ასევე ციხის ე.წ. „მაყურებლები“ გიორგი ავალიანი და ლევან ცინდელიანი. აღნიშნულ პატიმრებს მოაჭრეს თმები და ჩაულაგეს ჯიბეში, დამცირების მიზნით. ახალაიამ ავალაიანს სახეში შეაფურთხა, რაზეც ავალიანმა მას სახეში გაარტყა. ამის შემდეგ მსჯავრდებულები სასტიკად სცემეს, რის შემდეგაც გაათრიეს საპატიმროს ეზოში და სხვა პატიმრების თვალწინ მიაყენეს ფიზიკური შეურაცხყოფა.
გამოძიების ინფორმაციით, ახალაიას და ადმინისტრაციის  ხელმძღვანელთა უკანონო ქმედებას, დაწესებულებაში მყოფი პატიმრების მხრიდან მოყვა აქტიური პროტესტი, რაც გადაიზარდა ციხის ბუნტში, რომელიც შეეხო #1, #5 და მსჯავრდებულთა სამკურნალო დაწესებულებას.
ბაჩანა ახალაიას საქმის სასამართლო განხილვა 17 სექტემბერს დღის 14:00 სთ.ზე განახლდება, რა დროსაც მხარეები საბოლოო სიტყვას წარმოადგენენ.

Bacho Akhalaia Was Questioned at the Trial on Prison Riot Case
Tbilisi City Court is discussing third criminal case against Bacho Akhalaia. On September 10, accused Akhalaia was questioned about 2006 prison riot; by that time Akhalaia was head of penitentiary department.
Tbilisi City Court held essential discussion of the criminal case into the episode of prison riot against Bacho Akhalaia and other accused – Megis Kardava, Davit Chakua and Revaz Charbadze.
“By that time, at least one thief-in-law was in every penitentiary establishment and ruled the system; they collected money, played cards and oppressed other inmates. We wanted to seize this power from them and wanted to place all thieves-in-law in one establishment. We started their transportation at night in order to avoid incidents but it caused protest, shout and mass turmoil. Those thieves were already convicted for organizing the riot and now I am blamed for the same crime,” Bacho Akhalaia said during interrogation.
Head of Akhalaia’s lifeguards Teimuraz Takidze was also questioned at the trial; he said he was always with Akhalaia and during prison riot too. He said Akhalaia did not abuse his authority on that day.
On September 9, judge listened to the introductory speeches of the prosecutor and defense side. Prosecutor Revaz Nadoi presented conclusion about accusation which states that Akhalaia, Charbadze, Kardava and Chakua were accused of abuse of power (article 333) and torture of imprisoned people (article 1441).
“In spring of 2006, former chairman of the penitentiary department Bachana Akhalaia decided to hush up the spread information about torture and discrimination of prisoners by him. Akhalaia ordered deputy director of prison # 7 Megis Kardava to bring convicted thief-in-law Platon Mamardashvili to his office.  Akhalaia shared his plant with convicted Mamardashvili and ordered him to meet prisoner Zurab Vibliani, so called “supervisor” of the prison, in the prison corridor in front of the preliminarily installed video-camera. Mamardashvili had to speak with Vibliani about unbearable conditions created for criminal lords in the prison and had to blame Akhalaia in it. Then he had to offer Vibliani to find a prisoner, who would have injured himself and then blamed Akhalaia in his physical assault. Afterwards, Akhalaia would have published the video-footage of Vibliani and Mamardashvili’s conversation to convince society that the spread rumors about inhuman treatment of prison inmates were invented by criminal lords to discredit the penitentiary department,” the prosecutor said in his introductory speech.
According to the prosecutor, after Mamardashvili and Vibliani really met each other but the former did not implement Akhalaia’s order, the latter decided to punish him. In accordance with the Prosecutor’s Office at 1:00 am on March 27, 2006 Bachana Akhalaia together with Megis Kardava and Revaz Charbadze, director of Prison # 7 Giorgi Poladashvili and several members of special unit arrived at the jail hospital and demanded to bring convicted P. Mamardasvhili and Z. Vibliani, so-called “prison supervisors” Giorgi Avaliani and Levan Tsindeliani to the director’s working room to punish them. The officials cut off hair of the prisoners to discredit them and put in their pocket. Then Akhalaia puked Avaliani in the face and the prisoner slapped him in the face. As a result of it Akhalaia, Charbadze, Kardava and special unit officers ruthlessly beat Avaliani, Vibliani and Mamardashvili. Then they dragged beaten prisoners to the prison yard and ruthlessly beat them in front of other prisoners.
According to the investigation, prisoners actively protested the illegal activities of Akhalaia and senior officials of the penitentiary administrated and it turned into riot in Prisons # 1 and 5 and in jail hospital.
Next trial on Bachana Akhalaia’s case is scheduled at 2:00 pm on September 17 and parties will present final speeches on it.