ილია მეორე: ‘უმრავლესობა ხშირ შემთხვევაში უფრო დაჩაგრულია, ვიდრე უმცირესობა’
საქართველოს კათოლიკოს–პატრიარქმა ილია მეორემ განაცხადა 15 სექტემბერს, რომ მაშინ როცა ბევრს საუბრობენ უმცირესობების უფლებების დაცვის საჭიროებაზე, საქართველოში „უმრავლესობა ხშირ შემთხვევაში უფრო დაჩაგრულია, ვიდრე უმცირესობა“.
„უფლებები კარგია და საჭიროა, რომ უფლებები უნდა იყოს დაცული. მაგრამ პასუხისმგებლობაც უნდა იგრძნოს ყოველმა ჩვენთაგანმა“, – განაცხადა საქართველოს პატრიარქმა სამების საკათედრო ტაძარში საკვირაო ქადაგებისას.
„ძალიან ხშირად ლაპარაკობენ მოსახლეობის უმცირესობის დაცვაზე, რომ უმცირესობას გააჩნია თავისი უფლებები და ასე შემდეგ. და ძალიან იშვიათად ვინმე ფიქრობს, რომ უმრავლესობასაც უნდა დაცვა. უმრავლესობა ხშირ შემთხვევაში უფრო  დაჩაგრულია, ვიდრე უმცირესობა. და ეს ხშირად გვემართება ჩვენ“, – განაცხადა მან.
იმავე ქადაგებაში პატრიარქმა პრემიერ–მინისტრთან ცოტა ხნის წინ გამართულ შეხვედრაზეც ისაუბრა.
„მე მინდა გითხრათ, რომ ბატონი ბიძინა ოპტიმისტია. ოპტიმისტურად უყურებს ჩვენს მომავალს და ისეთი არგუმენტები მოჰყავს ხშირად, რომ აჯერებს სხვებსაც, რომ ყველაფერი კარგად იქნება“, – განაცხადა პატრიარქმა, „ძალიან დიდ ყურადღებას ბატონი ბიძინა აქცევს იმას, თუ რა იქნება მომავალში, როგორ შეიძლება, რომ გაჩნდეს სამუშაო ადგილები, რა უნდა გაკეთდეს იმისთვის, რომ აყვავდეს სოფლის მეურნეობა. მას აქვს ძალიან კონკრეტული, ძალიან რეალური გეგმები ამასთან დაკავშირებით“.
„ჩვენ არ უნდა ვიფიქროთ ის, რომ ვიღაც ჩინეთიდან და ინდოეთიდან მოსული, ან სხვა ქვეყნებიდან მოსული დაამუშავებს ჩვენ მიწას. შეიძლება იმან დაამუშავოს, მაგრამ თავისთვის დაამუშავებს და არა ჩვენთვის. ამიტომ ჩვენ უნდა შევიყვაროთ ბუნება, შევიყვაროთ მიწა. არ უნდა მოვაცდინოთ და ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რომ მოცდენილი მიწები არ იყოს საქართველოში“, – განაცხადა მან.
პრემიერ–მინისტრმა ივანიშვილმა და მისმა ოჯახმა საქართველოს კათოლიკოს–პატრიარქს 13 სექტემბერს უმასპინძლა, რომლის დროსაც პატრიარქმა პრემიერ–მინისტრს ძვირფასი მაჯის საათი აჩუქა, რამაც მწვავე დებატები გამოიწვია სოციალურ ქსელში, რომლის ფარგლებშიც საპატრიარქო ძვირფასი საჩუქრის გაკეთებისთვის გააკრიტიკეს. როგორც ივანიშვილის ოფიციალურ Facebook-ის გვერდზე გამოქვეყნებული ფოტოებიდან ჩანს, საათის მწარმოებელი შვეიცარიული ფირმა Ulysse Nardin–ია, რომელიც ძვირადღირებულ საათებს აწარმოებს და რომლის მიერ წარმოებული საათების საშუალო ფასი დაახლოებით 17 000 აშშ დოლარია. პრემიერისთვის ნაჩუქარი მოდელი სავარაუდოდ არის Maxi Marine Chronometer 43mm, რომელიც Ulysse Nordin–ის საათების საშუალო ფასზე ძვირი ღირს. თუ ეს ასეა, ეს შესაძლოა კანონთან შეუსაბამობაში იყოს, რადგანაც ამ საჩუქრის ღირებულება უფრო მეტია, ვიდრე ოფიციალურ პირს შეუძლია მიიღოს წლის განმავლობაში; იმ საჩუქრების საერთო ღირებულება, რომლის მიღებაც ოფიციალურ პირს წლის განმავლობაში შეუძლია, მისი წლიური ხელფასის 15%–ს არ უნდა აღემატებოდეს.

Head of the Georgian Orthodox Church, Patriarch Ilia II said on September 15 that while there is a lot of talk about the need of protecting rights of minorities, “often the majority is more oppressed” in Georgia than minorities.
“We think less about our responsibilities, we are more focused on our rights and that people have various rights. Rights are good and are needed and rights should be protected, but everyone should also have the sense of responsibility,” Patriarch Ilia II said in his Sunday sermon in the Holy Trinity Cathedral in Tbilisi.
“Very often there is talk of protecting of [rights of] minority of population, that the minorities have their rights etc. and very rarely would someone think that the majority too has to be protected. Often the majority is more oppressed than the minority and that happens frequently to us,” he said.
In the same sermon the Patriarch also spoke about his recent meeting with PM Bidzina Ivanishvili.
“I want to tell you that batoni [a Georgian polite form of addressing a man] Bidzina is an optimist. He looks to our future with optimism and often presents such arguments, which convince others that everything will be alright,” Patriarch Ilia II said. “Batoni Bidzina pays a lot of attention to what will happen in the future and how to create new jobs, what should be done in order to revive agriculture. He has very concrete, very real plans about these issues.”
“I also think much about agriculture… We should not think that someone who came from China, India or some other foreign country, will cultivate our lands. They may cultivate land, but they will do it for themselves not for us. So we should love the land,” he said, adding that agriculture lands should not be left uncultivated in Georgia.
PM Ivanishvili and his family hosted the Patriarch in their private mansion in Tbilisi on September 13 during which the Georgian Church leader gave to the PM as a gift a luxury wristwatch, which stirred debates on social networking sites also involving criticism of the Patriarchate for making an expensive gift. Judging from photos posted on PM Ivanishvili’s official Facebook page, the gift presented by the Patriarch to the PM is a wristwatch by Ulysse Nardin, Swiss manufacturer of timepieces, which offers high-end watches that sell for an average price of about USD 17,000. The model in question seems to be Maxi Marine Chronometer 43mm with rose gold case, which costs  more than Ulysse Nordin watches’ average price. If so, it might be in conflict with law as the value of this gift is more than an official has the right to take during the year; total value of gifts received by an official during the year should not be more than 15% of this official’s annual salary.