სასჯელაღსრულების სამინისტროს ბაჩო ახალაიას უკანონო თვალთვალში ადანაშაულებენ
სათვალთვალო კამერით იმ საკანში გადაღებულმა ვიდეომ, სადაც ყოფილი თავდაცვის და შინაგან საქმეთა მინისტრი ბაჩო ახალაია წინასწარ პატიმრობაში იმყოფება, სასჯელაღსრულების სამინისტროს წინააღმდეგ ბრალდებები გამოიწვია იმასთან დაკავშირებით, რომ ის საუბრების უკანონო მოსმენას ახორციელებდა ახალაიას და მის მნახველებს შორის, რომელთა შორის ასევე იყვნენ ადვოკატები და დეპუტატი.
კახეთის საინფორმაციო ცენტრმა 3 ოქტომბერს იმ ვიდეომასალის ნაწილი გამოაქვეყნა, რომელიც როგორც მან აღნიშნა, რამდენიმესაათიანია და 2012 წლის ნოემბერშია ჩაწერილი ახალაიას საკანში. ერთ მომენტში ჩანს, როგორ ესაუბრება ახალაია ნაციონალური მოძრაობის დეპუტატს აკაკი მინაშვილს, ხოლო მეორე ეპიზოდში ჟურნალისტს, რომელიც იმ დროს სახალხო დამცველის საზოგადოებრივი მონიტორინგის ჯგუფის წევრი იყო.
დაპირისპირება არა ვიდეო თვალთვალმა გამოიწვია, არამედ იმ ფაქტმა, რომ ვიდეოჩანაწერი შეიცავდა აუდიოჩანაწერსაც, სადაც ახალაიას და მის მნახველებს შორის საუბრები ისმოდა. ახალაიას ადვოკატებმა და ზოგიერთმა უფლებადამცველმა ჯგუფმა განაცხადეს, რომ ეს კანონდარღვევაა.
სასჯელაღსრულების სამინისტრომ განაცხადა, რომ ახალაიას საკანზე „ელექტრონული მეთვალყურეობა“ უსაფრთხოების მიზნით ხორციელდებოდა და ეს თავად ახალაიას თანხმობის საფუძველზე კეთდებოდა; სამინისტრომ ასევე განაცხადა, რომ ახალაიას ასევე შეეძლო ცალკე გამოყოფილ სივრცეში შეხვედროდა თავის მნახველებს, სადაც „ელექტრონული მეთვალყურეობა“ შემოიფარგლებოდა მხოლოდ „ვიზუალური კონტროლით“.
სასჯელაღსრულების მინისტრმა სოზარ სუბარმა განაცხადა 4 ოქტომბერს, რომ კანონი „ვიზუალური და ელექტრონული მეთვალყურეობის“ საშუალებას იძლევა. მან განაცხადა, რომ „ვიზუალური“ ნიშნავს ვიდეო მეთვალყურეობას, ხოლო „ელექტრონული“ ნიშნავს მეთვალყურეობას ყველა სხვა საშუალებით.
თუმცა, კანონი ანსხვავებს „ელექტრონულ“ და „აუდიო“ მეთვალყურეობას და აღნიშნავს, რომ ციხის ადმინისტრიაციას შეუძლია განახორციელოს „აუდიო, ვიზუალური და ელექტრონული კონტროლი“ მას შემდეგ, რაც ამის თაობაზე პატიმარს შეატყობინებს.
ახალაიას ადვოკატები აცხადებენ, რომ მაშინ როდესაც მათმა კლიენტმა ვიდეო მეთვალყურეობაზე თანხმობა განაცხადა, აუდიო მეთვალყურეობაზე მას ნებართვა არ გაუცია, რაც კანონდარღვევაა და ასევე არღვევს ადვოკატებსა და ახალაიას შორის შეხვედრების კონფიდენციალურობას. მათ ასევე განაცხადეს, რომ ციხის ადმინისტრაციას სასამართლოს ნებართვა სჭირდებოდა ამგვარი მეთვალყურეობის განსახორციელებლად.
პროკურატურამ განაცხადა 4 ოქტომბერს, რომ გამოძიება დაწყებულია სასჯელაღსრულების სისტემის თანამშრომშრომლების მიერ სამსახურებრივი უფლებამოსილების სავარაუდო გადამეტების საქმეზე.

Prison System Ministry Accused of Illegal Eavesdropping on Detained Akhalaia
A leaked video from a surveillance camera in a prison cell where former defense and interior minister Bacho Akhalaia is held in pre-trial detention triggered accusations against the ministry in charge of penitentiary for carrying out illegal eavesdropping of conversations between Akhalaia and his visitors, including his lawyers and a lawmaker.
A news website Information Center of Kakheti released late on October 3 a small portion from what it said was several hours long video recording made in November, 2012 in Akhalaia’s prison cell; in one instance Akhalai is seen in his cell talking to UNM lawmaker Akaki Minashvili and in another episode a journalist, who at the time was a member of public defender’s ad hoc public monitoring team authorized to visit penitentiary facilities, talking to Akhalai in the same cell.
What caused controversy is not the video surveillance, but the fact that video recording also includes audio feed making conversations between Akhalaia and his visitors audible, which Akhalaia’s lawyers and some human rights groups said was a violation of law.
The prison system ministry said in a statement that “electronic” surveillance of the cell was carried out for security reasons and it was done with approval of Bacho Akhalaia himself; it also said that Akhalaia was also able to meet with visitors in a separate room where “electronic surveillance” was only possible through “visual control.”
Sozar Subari, minister for the penitentiary system, said on October 4 that the law allows “visual and electronic surveillance.” He said that “visual” means video surveillance and “electronic means surveillance with all the other means.”
The law, however, differentiates between “electronic” and “audio” surveillance and says that the prison administration can carry out “audio, visual and electronic control” after notifying about it an inmate.
Akhalaia’s lawyers say that while their client gave his consent on video surveillance, there was no permission whatsoever on carrying out audio eavesdropping, which represented violation of law, including privacy of meetings between defense lawyers and Akhalaia. They also said that the prison administration required court’s authorization for carrying out such eavesdropping.
Prosecutor’s office said on October 4 that investigation was launched in possible case of exceeding powers by employees of the penitentiary system.