პროკურატურამ სასამართლოს ფარული მიყურადების თხოვნით 6 თვეში 1207–ჯერ მიმართა
2012 წლის 1 ნოემბრიდან 2013 წლის 9 მაისამდე საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ სასამართლოს სატელეფონო საუბრების ფარული მიყურადება და ჩაწერის შესახებ შუამდგომლობით 1207–ჯერ მიმართა.
აღნიშნული ინფორმაცია მთავარი პროკურატურისგან “ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა”(IDFI) გამოითხოვა.
პროკურატურის მიერ IDFI–სთვის გაგზავნილ წერილში დასახელებული რიცხვის გარდა სხვა ინფორმაცია დაკონკრეტებული არაა:
„აღნიშნული შუამდგომლობები შეიცავს საიდუმლო მონაცემებს და აქედან გამომდინარე მოკლებულნი ვართ შესაძლებლობას მოგაწოდოთ ინფორმაცია ქსეროასლების ან ელექტრონული სახით“, – ნათქვამია პროკურატურის წერილში, რომელსაც ხელს მთავარი პროკურატურის სამართლებრივი უზრუნველყოფის დეპარტამენტის უფროსი ირაკლი ჩილინგარაშვილი აწერს ხელს.

From November 1, 2012 till May 9, 2013 Chief Prosecutor’s Office of Georgia addressed the court 1 207 times with the request to issue permission on secret audio-listening and recording of phone conversations.
The information was requested by the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) from the Chief Prosecutor’s Office.
No other information except figures is mentioned in the letter sent by the prosecutor’s office to the IDFI.
“These solicitations contain secret information and we cannot give you copies or electronic versions of the documents,” the letter of the prosecutor’s office reads that was signed by Iraklli Chilingarashvili, head of Legal Maintenance Department of the Chief Prosecutor’s Office.