ციხის ბუნტის საქმეზე ბაჩო ახალაიას განაჩენი ერთ კვირაში გამოცხადდება
2006 წელს მომხდარი ციხის ბუნტის საქმეზე სასამართლო განხილვა დასრულდა. მოსამართლე ლაშა ჩხიკვაძის განცხადებით, ბრალდებულების - ბაჩო ახალაიას, მეგის ქარდავას, რევაზ ჭარბაძისა და დავით ჭაკუას განაჩენი ერთ კვირაში გახდება ცნობილი.
თბილისის საქალაქო სასამართლოში 17 ოქტომბერს გამართულ სხდომაზე ბრალდებისა და დაცვის მხარეებმა დასკვნითი სიტყვები წარმოთქვეს. პროკურორმა ლევან ადეიშვილმა დასკვნით სიტყვაში  განაცხადა, რომ გამოძიების ეტაპზე მოპოვებული მტკიცებულებები ადასტურებს ყოფილი თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა მინისტრის ბაჩო ახალაიასა და მასთან ერთად ბრალდებულების მიერ დანაშაულის ჩადენის ფაქტს.
„მიგვაჩნია, რომ დანაშაული მთლიანად დასტურდება. ამ საქმეზე ჩვენ არამხოლოდ დაზარალებულების - ე.წ. კანონიერი ქურდების ჩვენებები წარმოვადგინეთ, არამედ 14 მოწმის ჩვენება, რომლებიც იმ პერიოდში სასჯელაღსრულების დაწესებულებებში მუშაობდნენ. აღნიშნულიდან გამომდინარე, მიგვაჩნია, რომ მთლიანად დადასტურდა დანაშაული და გამამტყუნებელი განაჩენი უნდა დადგეს“,  - აღნიშნა პროკურორმა ლევან ადეიშვილმა.
სხდომაზე საბოლოო სიტყვა წარმოთქვა ბრალდებულმა ბაჩო ახალაიამაც. მისი განცხადებით, პროკურატურას ახალი ტაქტიკა აქვს, არა იარაღისა და ნარკოტიკების, არამედ მოწმეების „ჩადების“ და იმედი აქვს, რომ სასამართლო ობიექტურ გადაწყვეტილებას მიიღებს.
„ჩვენ სრულიად ლეგიტიმურად ვიმყოფებოდით ციხის ტერიტორიაზე და ვატარებდით ლეგიტიმურ ღონისძიებებს, რომლის ვალდებულებაც გვქონდა. 6 წლის შემდეგ ბატონი პროკურორი მობრძანდა და გვეუბნება, რომ ჩვენ ჩაგვიდენია დანაშაული. ძალიან უცნაურია ეს ყველაფერი, მაგრამ პრინციპში, აქვს ამას თავისი ლოგიკური ახსნა, იმიტომ რომ, მე არ ვიცი, ბატონმა პროკურორმა იცის თუ არა, რომ მისი უშუალო ხელმძღვანელი, ბატონი კბილაშვილი იყო კანონიერი ქურდების ადვოკატი“, - განაცხადა პროცესზე ახალაიამ.
შეგახსენებთ, რომ ბაჩო ახალაიას ე.წ. ციხის ბუნტის საქმეზე ბრალი 1 მარტს წაუყენეს.  პროკურატურის ინფორმაციით, ბაჩანა ახალაიამ 2006 წლის გაზაფუხლზე გადაწყვიტა გაექარწყლებინა მის მიერ ნასვამ მდგომარეობაში პატიმრების ცემის და დამცირების თაობაზე მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებით გავრცელებული ხმები და დასახა გეგმა, რომელიც გააცნო კანონიერ ქურდს, პ. მ.-ს. ახალაიამ მას უთხრა, რომ დერეფანში, სადაც წინასწარ დამონტაჟებული იქნებოდა ვიდეო კამერა, იგი უნდა შეხვედროდა ე.წ. ციხის მაყურებელს, ზ. ვ.-ს. პ.მ-ს მასთან უნდა ესაუბრა ციხეში კრიმინალური ავტორიტეტებისთვის შექმნილ გაუსაძლის მდგომარეობაზე, რაშიც ახალაია უნდა დაედანაშაულებინა. შემდეგ შეეთავაზებინა ზ.ვ.-ს, რომ მოეძებნა პატიმარი, რომელიც მიიყენებდა თვითდაზიანებას, იჩივლდება და გაახმაურებდა, თითქოსდა ახალაიამ მას ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. ამის შემდეგ კი, ახალაია გამოაქვეყნებდა ზ.ვ.-ს და პ.მ.-ს ვიდეო ჩანაწერს, რითაც საზოგადოებას დაარწმუნებდა, რომ მასზე გავრცელებული ხმები პატიმრებთან არასათანადო მოპყრობის თაობაზე, ინსცენირებული იყო კრიმინალური ავტორიტეტების მიერ.
„გეგმის თანახმად, მოხდა პ.მ.-ს და ზ.ვ.-ს შეხვედრა, თუმცა პ.მ.-მ ახალაიას დავალება არ შეასრულა და კამერის წინ არაფერი თქვა. ამის გამო, ანგარიშსწორებისათვის, 2006 წლის 27 მარტს ღამის 1 საათზე ბაჩანა ახალაია მეგის ქარდავასთან, რევაზ ჭარბაძესთაბ, მე-7 საპყრობილის დირექტორ გიორგი ფოლადაშვილთან და სპეციალური დანიშნულების რაზმის რამდენიმე წევრთან ერთად მივიდა ციხის სამკურნალო დაწესებულებაში და მოითხოვა დირექტორის კაბინეტში დასჯის მიზნით მიეყვანათ  პ.მ.  და  ზ.ვ. ასევე მიიყვანეს გიორგი ავალიანი და ლევან ცინდელიანიც, რათა შეენიღბათ პატიმრების ცემის ფაქტი. პ.მ.-ს ახალაიამ აჩვენა  ვიდეოფირი და უთხრა რომ დავალების შეუსრულებლობის გამო იგი უნდა დასჯილიყო. ამის შემდეგ მეგის ქარდავამ მას, მისი როგორც კრიმინალური ავტორიტეტის დამცირების მიზნით, დაუწყო თმების შეჭრა და შეჭრილ თმებს ულაგებდა ჯიბეში. ამის შემდეგ ახალაიამ პატიმრების გამოწვევის მიზნით რიგ-რიგობით ჰკითხა ზ.ვ.-ს, თუ რა დღე, რა რიცხვი და რომელი წელი იყო, რაზეც მან მიუგო, რომ ეს თვითონ ახალაიამაც კარგად იცოდა. ამ პასუხზე ახალაიამ მას სახეში შეაფურთხა,  საპასუხოდ ზ.ვ.-მ მას ხელი გაარტყა. ამის შემდეგ ახალაიამ, ჭარბაძემ, ქარდავამ და სპეცრაზმის თანამშრომლებმა სცემეს პატიმრებს. პარალელურად ახალაიამ რაციის საშუალებით სამკურნალო დაწესებულებაში გამოიძახა სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის სპეციალური დანიშნულების რაზმი. ნაცემი პატიმრები გაათრიეს ეზოში, სადაც სხვა პატიმრების დასანახად სასტიკად სცემეს, რასაც მოყვა პროტესტი პატიმრების მხრიდან, რაც ციხის ბუნტში გადაიზარდა“, - აღნიშნა პროკურორმა დასკვნითი სიტყვაში.
ამ დანაშაულისათვის ახალაია ბრალდებულია სისხლის სამართლის კოდექსის 332-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ და „გ“ ქვეპუნქტებით, რომელიც სამსახურებრივი უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებას გულისხმობს. მოსამართლე ლაშა ჩხიკვაძის განცხადებით, განაჩენს სავარაუდოდ ერთ კვირაში გამოაცხადებს, ზუსტ დროს კი მხარეებს წინასწარ აცნობებს.

Judgment on Prison Riot Case to Be Announced in a Week
Court hearing on the case of prison riot in 2006 has finished. Judge Lasha Chkhikvadze said  the verdict on the accused people Bacho Akhalaia, Megis Kardava, Revaz Charbadze and Davit Chakua will be announced in a week.
At the October 17 trial at the Tbilisi City Court the defense and prosecutor’s parties made final statements. Prosecutor Levan Adeishvili said the evidence obtained during investigation prove the guiltiness of the former defense and interior minister Bacho Akhalaia and other accused people.
“We believe the crime is fully proved. We presented not only the statements of the victims - so-called thieves-in-law, in this case, but statements of 14 more witnesses, who worked in the penitentiary establishment at that time. Consequently, we believe the guiltiness was fully proved and the court shall pass guilty verdict,” prosecutor Levan Adeishvili said.
Accused Bacho Akhalaia also made final statement at the trial. He said the prosecutor’s office has new tactic – planting witnesses instead weapon and drugs, and he hopes for the impartial judgment of the court.
“We had legitimacy to be in the prison territory and took legitimate measures. Six years later Mr. Prosecutor blames us in committing a crime. It is very strange but it can also be explained – I do not know whether Mr. Prosecutor knows that his boss Mr. Kbilashvili [Chief Prosecutor of Georgia] was lawyer of the thieves-in-law at that time,” Akhalaia said at the trial.
Bacho Akhalaia was accused in the case of Prison Riot on March 1, 2013. According to the prosecutor’s office, in spring of 2006, Bachana Akhalaia decided to hash away rumors and information spread about physical assault and degrading of prison inmates by him when being drunk. He made a plan and shared it with the so-called thief-in-law P. M. Akhalaia told him he had to meet prisoner Z. V. so called “supervisor” of the prison, in the prison corridor in front of the preliminarily installed video-camera. P.M. had to speak with Z.V. about unbearable conditions created for criminal lords in the prison and had to blame Akhalaia in it. Then he had to offer Z.V. to find an inmate who would have injured himself and then complained as if Akhalaia had physically assaulted him. Afterwards, Akhalaia would have published the video-footage of Z.V. and P. M’s conversation to convince society that the spread rumors about inhuman treatment of prison inmates were invented by criminal lords to discredit the penitentiary department.
“P.M. and Z. V. met but the former did not implement Akhalaia’s order and said nothing in front of the camera. In order to revenge him, at 1:00 am on March 27, 2006 Bachana Akhalaia together with Megis Kardava and Revaz Charbadze, director of Prison # 7 Giorgi Poladashvili and several members of special unit entered the jail hospital and demanded to bring convicted P. M. and Z. V. to the director’s working room to punish them. Akhalaia showed P.M. the video-footage and told him he would be punished for not implemented instruction. Afterwards, Megis Kardava started to cut off the prisoner’s hair to discredit him in front of other criminals and put it in his pocket. Then Akhalaia tried to provoke them by asking the date and Z.V. responded to him that he also knew the date and Akhalaia puked him in the face. Z.V. slapped him in the face and after that Akhalaia, Charbadze, Kardava and special unit officers beat prisoners. In parallel to it, Akhalaia called special unit of the Penitentiary Department to the jail hospital. They dragged beaten prisoners to the prison yard and ruthlessly beat them in front of other prisoners. It caused protest by other prisoners that later turned into riot,” the prosecutor said in his final statement.
Bachana Akhalaia is charged under Article 332 Part III –“b” and “c” of the Criminal Code of Georgia (abuse of power),” the statement of the Chief Prosecutor’s Office reads. Judge Lasha Chkhikvadze said the judgment will be supposedly delivered in a week; the parties will be notified about the exact date in advance.