აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტი საქართველოს საპრეზიდენტო არჩევნების შესახებ
27 ოქტომბრის საპრეზიდენტო არჩევნები „კიდევ ერთი ისტორიული დღე იყო ყველა ქართველისთვის და მნიშვნელოვანი ნაბიჯი ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების და ევრო–ატლანტიკური ინსტიტუტებისკენ სწრაფვის კუთხით“, - ნათქვამია აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტის განცხადებაში, რომელიც 28 ოქტომბერს გავრცელდა.
„ამერიკის შეერთებული შტატები ულოცავს საქართველოს მოქალაქეებს მშვიდობიან საპრეზიდენტო არჩევნებს“, – აცხადებს სახელმწიფო დეპარტამენტი, - „ამ არჩევნებმა ნათლად წარმოაჩინა ხალხის ნება“.
„ჩვენ მხარს ვუჭერთ ეუთოს საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიას და მის შეფასებებს, რომ არჩევნები იყო „ეფექტურად ადმინისტრირებული, გამჭირვალე და მეგობრულ და კონსტრუქციულ გარემოში“. თუმცა, ჩვენ ასევე აღვნიშნავთ შეფასებაში გამოთქმულ წუხილებს, მათ შორის ადგილობრივ დონეზე პოლიტიკური ზეწოლის შესახებ ბრალდებებს“.
„ახლა, მას შემდეგ, რაც ხალხმა გამოხატა საკუთარი ნება, მოვუწოდებთ ყველა კანდიდატს, დემოკრატიული ნორმების შესაბამისად იმოქმედონ და არჩევნებთან დაკავშირებული ყველა პრეტენზია საარჩევნო ადმინისტრაციას წარუდგინონ. მოვუწოდებთ ხელისუფლებას განახორციელოს საბოლოო დათვლა და გამჭირვალედ და კანონის უზენაესობის სრული დაცვით გადაწყვიტოს ყველა პრეტენზია. მოვუწოდებთ ყველა მხარეს კონსტრუქციულად იმუშავონ, რათა ხელი შეუწყონ საქართველოს პოლიტიკურ სტაბილურობას და გააძლიერონ მისი სამოქალაქო საზოგადოება, მისი დემოკრატიული და ეკონომიკური განვითარების შემდგომი წინსვლის მიზნით“.
„მოუთმენლად ველით არჩეულ პრეზიდენტთან, მთავრობასთან, პარლამენტთან და ქართველ ხალხთან მუშაობას, რათა დავეყრდნოთ ჩვენ ძლიერ სტრატეგიულ პარტნიორობას, ხელი შევუწყოთ საქართველოს ევრო–ატლანტიკურ მისწრაფებებს და განვაგრძოთ ქართველი ხალხისთვის უფრო ნათელი მომავლის მხარდაჭერა“, – განაცხადა აშშ–ის სახელმწიფო დეპარტამენტმა.

U.S. Department of State on Georgia's Presidential Vote
The October 27 presidential election was “another historic day for all Georgians and an important step in Georgia’s democratic development and its embrace of Euro-Atlantic institutions,” the U.S. Department of State said in a statement on Monday.
“The United States congratulates the citizens of Georgia on their peaceful presidential election,” it said. “This election clearly represented the will of the people.”
“We support the OSCE’s international election observation mission and its assessment that the election was ‘efficiently administered, transparent, and took place in an amicable and constructive environment.’ However, we also note the assessment’s concerns, including allegations of political pressure at the local level.”
“Now that the people have spoken, we call on all the candidates to act in accordance with democratic norms and submit any election grievances to the election administration. We urge the authorities to conduct the final count and address any appeals transparently and in full accordance with the rule of law. We encourage all parties to work together constructively to promote Georgia’s political stability and strengthen its civil society to advance its democratic and economic development.”
“We look forward to working with the President-elect, the government, Parliament, and the people of Georgia, to build upon our strong strategic partnership, to foster Georgia’s Euro-Atlantic aspirations, and to continue to support a brighter future for the Georgian people,” the U.S. Department of State said.