ბაჩო ახალაია სასამართლომ სპეცრაზმელების წამების საქმეში უდანაშაულოდ ცნო
თბილისის საქალაქო სასამართლოში გამართულ სხდომაზე, ბაჩო ახალაია და მასთან ერთად ბრალდებული 7 პიროვნება მოსამართლე დავით მგელიაშვილმა უდანაშაულოდ ცნო.  აღნიშნულის მიუხედავად,ახალაია პატიმრობაში რჩება, რადგან მას ე.წ. ციხის ბუნტის საქმეზე სასჯელი აქვს შეფარდებული.
31 ოქტომბერს გამართულ სხდომაზე, ბაჩო ახალაიასა და მასთან ერთად ბრალდებულებს, დავით ვეკუას, მამუკა აბაშიძეს, ალექსი დავითაშვილს, დავით ჩუბინიძეს, ვლადიმერ ზანგიევას, რობერტ სუთიძეს და დავით გიორგაშვილს სასამართლომ გამამართლებელი განაჩენი გამოუტანა. საქმე ახალაიას შინაგან საქმეთა მინისტრობის პერიოდში შვიდი სპეცრაზმელების წამებას და არაადამიანურ მოპყრობას  შეეხებოდა. დაცვის მხარის მტკიცებით კი, ჯარისკაცები არ უწამებიათ და მათ მხოლოდ რეინჯერების საწვრთნელი კურსები გაიარეს. დაცვის მხარის პოზოცია გაიზიარა მოსამართლემ და გამამართლებელი განაჩენი გამოიტანა.
შეგახსენებთ, რომ კიდევ ერთ საქმეზე, რომელიც  სამხედრო მოსამსახურეებისთვის სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფის მიყენებას, თავისუფლების აღკვეთასა და ბიზნესმენ ზვიად აბესაძესთან დაკავშირებულ ეპიზოდებს შეეხებოდა, მოსამართლემ 1 აგვისტოს გამართულ სხდომაზე ბაჩო ახალაია ასევე გაამართლა.
ორ საქმეზე გამართლების მიუხედავად ახალაია კვლავ პატიმრობაში რჩება, რადგან  ე.წ. ციხის ბუნტის საქმეზე  28 ოქტომბერს გამართულ სხდომაზე მას 3 წელი და 9 თვე შეეფარდა.
ახლახანს, ახალაიას წინააღმდეგ პროკურატურამ კიდევ ერთი საქმე დაიწყო. 26 ოქტომბერს სასამართლომ სანდრო გვირგვლიანის საქმეში ყოფილი მინისტრი ბრალდებულად ცნო და აღკვეთი ღონისძიების სახით წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა.

Judge Davit Mgeliashvili at the Tbilisi City Court acquitted Bacho Akhalaia and seven other co-defendants. Regardless the fact, Akhalaia is still in prison for another charge – he was convicted for the so-called Prison Riot case.
At the trial on October 31, Tbilisi City Court acquitted Bachana Akhalaia and seven other co-defendants Davit Vekua, Mamuka Abashidze, Aleksi Davitashvili, Davit Chubinidze, Vladimer Zangieva, Robert Sutidze and Davit Giorgashvili. The case referred to the torture and inhuman treatment of seven task force servants. The defense side claimed the soldiers were not tortured but they took ranger’s training course. The Judge accepted the defense side’s position and passed not-guilty verdict.
On August 1, judge acquitted Bacho Akhalaia in one more case, which was related with verbal and physical assault of military servants and restriction of freedom of businessman Zviad Abesadze.
Despite his two non-guilty verdicts, Bacho Akhalai remained in the prison because on October 28, he was sentenced to   three years and nine months in jail.
Lately, Prosecutor’s Office launched a new criminal case against Akhalaia. On October 26, Court found the former minister guilty in the case of Sandro Girgvliani’s murder and sentenced him to pretrial detention.