პარლამენტმა პრეზიდენტის ვეტო დაძლია
პარლამენტმა 97 ხმით ერთხმად დაძლია პრეზიდენტ სააკაშვილის ვეტო კანონპროექტზე, რომელიც მოსამართლეების თანამდებობაზე უვადო გამწესებამდე მათთვის 3-წლიანი გამოსაცდელი ვადის დაწესებას ითვალისწინებს.
პარლამენტმა არ გაიზიარა პრეზიდენტის შენიშვნები იმასთან დაკავშირებით, რომ მოსამართლეებს შესაძლოა დამოუკიდებლობა შეეზღუდოთ გამოსაცდელ პერიოდში, როცა მათ საქმიანობაზე მონიტორინგს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო განახორციელებს; სწორედ ამ მონიტორინგის შედეგებზე დაყრდნობით გადაწყდება დაინიშნოს თუ არა მოსამართლე უვადოდ. ამჟამად, საერთო სასამართლოების მოსამართლეებს იუსტიციის საბჭო თანამდებობაზე 10 წლის ვადით ნიშნავს.
უვადოდ დანიშვნის პრინციპს 2010 წელს მიღებული ახალი კონსტიტუციური დებულებები ითვალისწინებს, რომელიც 17 ნოემბერს, ახალი პრეზიდენტის ინაუგურაციის მომენტიდან შევა ძალაში და სადაც ასევე ნათქვამია: „მოსამართლის უვადოდ განწესებამდე კანონით შეიძლება გათვალისწინებულ იქნეს მოსამართლის განწესება განსაზღვრული ვადით, მაგრამ არა უმეტეს 3 წლისა“.
მართალია წინა პარლამენტში ნაციონალური მოძრაობის მიერ მიღებული ეს დებულება გამოსაცდელი ვადის დაწესებას იმპერატიულად არ განსაზღვრავს, მაგრამ ამგვარ შესაძლებლობაზე ის პირდაპირ მიანიშნებს.
კანონმდებლობის კონსტიტუციასთან შესაბამისობაში მოყვანის პროცესის ფარგლებში, ქართული ოცნების უმრავლესობამ გამოსაცდელი ვადის დაკანონებას დაუჭირა მხარი, თუმცა ასევე განაცხადა, რომ მოსამართლეთა მონიტორინგის პროცედურები 2014 წლის მაისამდე დაინტერესებული მხარეების ფართო ჩართულობით იმგვარად განისაზღვრება, რომ მოსამართლეთა დამოუკიდებლობას პრობლემა არ შეუქმნას.

Parliament Overrides Presidential Veto
Parliament overturned presidential veto on a bill, which envisages setting three-year probationary period for nearly recruited judges before their appointment for life.
The veto was overridden with 97 votes, seven more than the three-fifths majority (90) required for overturning a presidential veto.
The new constitution, which will go into effect after inauguration of president-elect Giorgi Margvelashvili on November 17, envisages life appointment of newly recruited judges. Currently, sitting judges hold office for a ten-year term.
The constitutional provision, approved in 2010, also provides for possibility of setting a trial period for judges of “not more than three years” before they take office for life. This provision also gave flexibility to lawmakers by saying that such a probationary period “may” be set.
On October 4 Parliament approved bill which sets three-year trial period for judges before their appointment for life. Detailed criteria and procedures based on which monitoring of judges should be carried out during the probationary period have to be developed. Monitoring, according to the bill, has to be carried out by the High Council of Justice (HCoJ), a body in charge of overseeing judicial system.
The outgoing President returned bill with remarks to the Parliament on October 28; according to president’s objections, he was against the trial period, because introduction of such regulations, he said, “will weaken judge’s independence” and make newly recruited judge vulnerable to political influence during the probationary period.