მთავარი პროკურორი აცხადებს, რომ 17 ნოემბრის შემდეგ გადადგება
მთავარმა პროკურორმა არჩილ კბილაშვილმა 7 ნოემბერს გადადგომის შესახებ განაცხადა და დააზუსტა, რომ ის თანამდებობას 17 ნოემბერს ახალი პრეზიდენტის ინაუგურაციის შემდეგ დატოვებს.
ეს გადაწყვეტილება, მისი თქმით, არ უკავშირდება რაიმე უთანხმოებას მომავალ პრემიერ-მინისტრთან ირაკლი ღარიბაშვილთან, რომელიც ამ პოსტზე ბიძინა ივანიშვილს შეცვლის.
თუმცა მან ასევე აღნიშნა, რომ მართალია რაიმე სტრატეგიული ხასიათის უთანხმოება არ არსებობს, მაგრამ „ჩვენ გვქონდა და გვაქვს განსხვავებული შეხედულებები პრიორიტეტებთან, გამოწვევებთან და სამართალდაცვით სფეროში გასატარებელ რეფორმებთან დაკავშირებით“.
„მაგრამ აღნიშნული ერთ გუნდში მყოფი, საერთო მიზნის მქონე თანამებრძოლების განსხვავებული შეხედულებებია, რაც ყოველთვის არსებობდა და მომავალშიც იარსებებს ბიძინა ივანიშვილის რეფორმატორთა გუნდში“, - განაცხადა კბილაშვილმა ბრიფინგზე.
კბილაშვილმა ასევე განაცხადა, რომ მას ივანიშვილისგან განსხვავებული მოსაზრებები ჰქონდა პროკურატურაში განსახორციელებელ რეფორმებთან დაკავშირებით.
„მაგრამ ეს შეეხება დროს და არა პრინციპს. პრემიერი, ისევე როგორც მე, ფიქრობს, რომ საქართველოში ევროპული ტიპის პროკურატურა უნდა შევქმნათ, ოღონდ მე შედარებით სწრაფი მოქმედებების მომხრე ვარ“, - დააზუსტა მან.
„იმის გამო, რომ პროკურატურა აღმასრულებელი ხელისუფლების ნაწილია, მთავარ პროკურორს ევალება პრემიერის მიერ განსაზღვრულ პოლიტიკას მისდიოს. სწორედ ამიტომ, ბატონ ბიძინასთან ხანგრძლივი მსჯელობის შემდეგ ჩვენ შევთანხმდით, რომ საქართველოს პრემიერ-მინისტრთან ერთად მეც დავტოვო თანამდებობა და მასთან ერთად, როგორც მისმა თანაგუნდელმა და თანამოაზრემ,  საქმიანობა გავაგრძელო სამოქალაქო სექტორში. ეს იმას ნიშნავს, რომ პოლიტიკიდან წასულ ბიძინა ივანიშვილს თანადგომა გავუწიო იმ ამოცანების შესრულებაში, რასაც იგი საზოგადო მოღვაწეობისას განახორციელებს“, - განაცხადა მან.
ეს პირველი შემთხვევაა, როცა აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენელმა თანამდებობა დატოვა მას შემდეგ, რაც შინაგან საქმეთა მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატად დასახელდა. ჯერ-ჯერობით უცნობია ვინ შეცვლის კბილაშვილს მთავრი პროკურორის თანამდებობაზე; მთავარი პროკურორი ახალმა პრემიერ-მინისტრმა უნდა დანიშნოს; ჯერ-ჯერობით ისიც გაურკვეველია, თუ ვინ დაიკავებს ღარიბაშვილის ადგილს შინაგან საქმეთა სამინისტროში ან იქნება თუ არა სხვა საკადრო ცვლილებები ახალ მთავრობაში.
კბილაშვილმა, რომელიც მთავარი პროკურორის თანამდებობაზე 2012 წლის ოქტომბრის ბოლოს დაინიშნა, ასევე განაცხადა, რომ განვლილი ერთი წელიწადი საქართველოს პროკურატურისათვის „რეპრესიიდან ლიბერალიზაციისაკენ გარდამავალი პერიოდი იყო“, რაც სხვა მიმართულებებთან ერთად, ასევე მოიცავდა „სასამართლოს კონტროლზე“ უარის თქმას.
აღნიშნა რა ის ფაქტორი, რომ მისი საქმიანობის დრო საქართველოში „ორხელისუფლებიანობის“ დროს დაემთხვა, კბილაშვილმა განაცხადა: „ბუნებრივია ისიც, რომ ვარ კოჰაბიტაციით განაწყენებულ მოქალაქეთა წყრომის ადრესატი“.
„თუმცა ვთვლი, რომ პრემიერ ივანიშვილის მთავრობის პოლიტიკა, რომელიც სისხლის სამართლის სფეროში ზომიერებითა და დაბალანსებულობით გამოირჩეოდა, ერთადერთი სწორი პოლიტიკა იყო“, - განაცხადა მან.
„აღნიშნული არ ნიშნავს, რომ ვერ ვხედავდი ან მომწონდა ნაკლოვანებები, რაც პროკურატურის სისტემას მემკვიდრეობით აქვს მიღებული“, - განაცხადა კბილაშვილმა.
„მე მტკიცედ მჯერა, რომ ახალი პრეზიდენტის და ახალი პრემიერის უფლებამოსილების დადასტურებისთანავე, ნაკლოვანებათა აღმოფხვრის მიზნით უნდა დაიწყოს სისტემური რეფორმა საქართველოს მთავარ პროკურატურაში; უნდა მოხდეს ფუნქციათა გამიჯვნა, შიდა კონტროლის მექანიზმების ჩამოყალიბება, გამოძიებაზე პროკურატურის საზედამხედველო როლის გაძლიერება. პროკურატურის რეპრესიული მანქანა უნდა შეიცვალოს ინსტიტუციონალურად ახალი, ევროპული მოდელის პროკურატურით. განსახორციელებელი რეფორმის უვერტიურად მესახება  ახალი პოლიტიკის შემუშავება თეთრი საყელოს დანაშაულის გამოძიებისას“, - განაცხადა კბილაშვილმა.
მისი თქმით, „დადგა დრო მკაფიო პასუხი გაეცეს ქონებაჩამორთმეულთა და უკანონო განაჩენების მსჯავრდებული ადამიანების პრეტენზიებს“.
პროკურატურის პრესსამსახურის ფოტო: არჩილ კბილაშვილმა მთავარი პროკურორის თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ 7 ნოემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე განაცხადა.

Chief Prosecutor to Step Down
Chief prosecutor, Archil Kbilashvili, announced on November 7 about stepping down from the post he has held over the past one year, citing differences over pace of reforms with incoming and outgoing prime ministers.
He said during a press conference that his resignation will be effective from inauguration of president-elect on November 17.
Kbilashvili, who was appointed on the post of chief prosecutor in late October 2012, said he has no major disagreements whatsoever with Irakli Garibashvili, who has named as prime ministerial candidate  to replace outgoing PM Bidzina Ivanishvili.
He, however, also suggested that while there are no disagreements of strategic nature, differences on tactical issues persist over “priorities, challenges and reforms that have to be carried out in the law enforcement area.”
“But these [differences] represent differing views of co-fighters of one team with common goal, which has always persisted and will continue to persist in Bidzina Ivanishvili’s team of reformers,” Kbilashvili said.
Kbilashvili also said that he had differences with PM Ivanishvili over the pace of reforms in the prosecutor’s office.
“But these are [differences] about the timing, not about principles. Like I, the Prime Minister too thinks that Georgia should have the European-type of prosecutor’s office; but I am in favor of acting faster,” he said.
“As far as the prosecutor’s office represents part of executive branch of government, the chief prosecutor is obliged to follow the policy set by Prime Minister. For that reason, after lengthy discussions with PM Ivanishvili we have agreed that I will step down together with PM Ivanishvili [who plans to resign after the November 17 of president-elect’s inauguration] and as his team members to continue together with him [Ivanishvili] working in the civil society. It means providing my support to Bidzina Ivanishvili in implementing those tasks, which he plans during his public activities,” Kbilashvili said.
This is the first major resignation in the executive branch since Interior Minister Irakli Garibashvili’s nomination as prime ministerial candidate, who is slated to take the post within two weeks after the inauguration of president-elect on November 17. It is not yet clear who will replace Kbilashvili on the post of chief prosecutor; it is not yet either clear who will be new Interior Minister to replace Garibashvili or what will be other changes, if any, in the new government.
Kbilashvili said that past one year was a period of transition for the prosecutor’s office from the policy of “repression” to “liberalization”, which, among others, also involved “giving up control of judiciary”.
Noting that his tenure as chief prosecutor fell on the political cohabitation period, Kbilashvili said that he is a target of criticism of those “citizens who are upset by this cohabitation.”
“But I believe that that the policy of PM Ivanishvili’s government in criminal justice, which was marked by moderate and balanced approach, was the only right policy,” he said.
“It does not mean that I failed to see or I liked those shortcomings that the prosecutor’s office inherited,” Kbilashvili said.
“I strongly believe that after the new president and new prime minster assume powers, systemic reforms should start in the prosecutor’s office in order to eradicate these shortcomings; it should involve separation of functions, establishment of mechanisms for internal oversight, strengthening the role of prosecutor’s office in overseeing investigations. Repressive [role] of prosecutor’s office should be replaced by institutionally new one built on the European model. I see new policy in investigating white-collar crimes as an overture to the reform that has to be implemented,” Kbilashvili said.
He also said that that “time has come to give a clear answer” about what will be the state policy towards the pressing issue of seized private property as prosecutor’s office has been overloaded with thousands of complaints filed by citizens who claim that they have been victims of illegal seizure of their property under the previous authorities.
Photo: Archil Kbilashvili announces about resignation from chief prosecutor’s post during a press conference in Tbilisi on November 7. Photo: press service of prosecutor’s office