საზოგადოებრივი მაუწყებლის ახალი სამეურვეო საბჭოს ასარჩევად კანონში ცვლილებები შედის
პარლამენტი დაჩქარებული წესით განიხილავს მაუწყებლობის შესახებ კანონში ცვლილებებს, რომელიც საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს ახალი წესებით დაკომპლექტებას დააჩქარებს.
მაუწყებლობის შესახებ კანონში ივლისიდან ამოქმედებული ცვლილებების თანახმად, ახალი საბჭო 2014 წლის იანვრიდან უნდა შექმნილიყო, თუმცა ქართული ოცნების დეპუტატების ჯგუფმა მოამზადეს ცვლილებების პროექტი, რომელიც მიღების შემთხვევაში, ძალაში ნოემბრის ბოლოდან შევა და შესაბამისად, არსებული საბჭოს ახალი შემადგენლობით შეცვლის პროცესი დაგეგმილზე, დაახლოებით, ერთი თვით ადრე დაიწყება.
კანონპროექტის ინიციატორთა თქმით, შემჭიდროვებული ვადების დაწესება განაპირობა იმ „კრიზისულმა სიტუაციამ“, რომელიც საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოში შეიქმნა.
15-წევრიან საბჭო გადაწყვეტილების მიღების უუნარო გახდა მას შემდეგ, რაც ცხრა მოქმედი წევრიდან ორმა თანამდებობები დატოვა. გადაწყვეტილების მისაღებად კი სხდომას რვა წევრი მაინც უნდა ესწრებოდეს. საბჭოს უფუნქციოდ დატოვებამ თავის მხრივ ავტომატურად შეაჩერა ახალი გენერალური დირექტორის შერჩევის პროცესი. ეს პოსტი მას შემდეგ არის ვაკანტური, რაც სამეურვეო საბჭომ სექტემბრის დასაწყისში მაუწყებლის გენერალური დირექტორი გიორგი ბარათაშვილი თანამდებობიდან ექვსი თვის განმავლობაში მეორედ დაითხოვა. ამჟამად, საზოგადოებრივ მაუწყებელს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი თამაზ ტყემალაძე მართავს, რომლის გადაწყვეტილებითაც პირველ არხზე წინასაარჩევნო პერიოდში ორი პოლიტიკური თოქ-შოუ დაიხურა.
პარლამენტში წარდგენილი საკანონმდებლო ცვლილებების მიხედვით, ახალი სამეურვეო საბჭოს დაკომპლექტება 25 ნოემბრიდან დაიწყება - სწორედ ეს თარიღია მითითებული ცვლილებების ამოქმედების ვადად. ამასთან, 7 წევრის არჩევა საკმარისი იქნება იმისათვის, რომ ახალი საბჭო თავისი უფლებამოსილების შესრულებას შეუდგეს.
ახალი წესების მიხედვით, 15-წევრიანი სამეურვეო საბჭოს ნაცვლად, აირჩევა 9-წევრიანი საბჭო ღია კონკურსის წესით, რომლის გამოცხადებიდან მაქსიმუმ 10 დღეში პარლამენტი სიითი შემადგენლობის უმრავლესობით შექმნის სამოქალაქო საზოგადოებისა და აკადემიური წრეების წარმომადგენელთა მონაწილეობით 9-წევრიან საკონკურსო კომისიას, რომელიც შეარჩევს ასარჩევზე სულ ცოტა სამჯერ მეტ შესაფერის კანდიდატურას. ამ კანდიდატებიდან ორს სახალხო დამცველი, სამს - საპარლამენტო უმრავლესობა, სამს  - უმრავლესობის გარეთ დარჩენილ დეპუტატთან არანაკლებ ერთი მეოთხედი და ერთს აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭო წარუდგენს პარლამენტს ასარჩევად, რისთვისაც პარლამენტის სიითი შემადგენლობის სულ ცოტა ერთი მესამედის მხარდაჭერაა საჭირო. თუ სამეურვეო საბჭო ვერ დაკომპლექტდება სრული 9 წევრით, მაშინ დარჩენილი ვაკანტური ადგილების შესარჩევად ხელახალი კონკურსი გამოცხადდება.

GD parliamentary majority has proposed a bill envisaging starting formation of a new board of the Georgian Public Broadcaster a month earlier than planned.
GPB’s current board of trustees became defunct  after two out of its remaining nine sitting members (six seats in 15-seat board were already vacant) stepped down earlier this month. With remaining seven sitting members the board became incapable to take any decision as at least eight members are required to be present at a session.
This summer Parliament amended law on broadcasting, introducing, among other issues, new rule of composition of the board; according to these amendments the sitting board should remain till January 1, 2014.
But newly proposed amendment offers to launch procedures for formation of the new board from November 25, 2013. Sponsors of the bill cite “crisis” in the sitting board as the reason behind the initiative to speed up formation of the new board.
New rule, introduced as a result of legislative amendments this summer, excludes president from the process of selecting board members. Previously the president was selecting three candidates for each of the 15 seats in the board and then the parliament confirming one of those three candidates for each seat.
According to the new rule number of seats will be reduced to nine.
Three members will have to be nominated by the parliamentary majority and three by the parliamentary minority group and other lawmakers who are not part of either parliamentary majority or minority groups. Candidates for these six seats should be selected through competition by a nine-member commission, which should be established specifically for this purpose by the Parliamentary Chairman and should be composed of civil society representatives. The commission should nominate at least three candidates for each seat in GPB’s board of trustees.
Two members of GPB’s board have to be selected by the Public Defender through competition and one member will be nominated by the local legislative body of Adjara Autonomous Republic.