ავთანდილ ოსეფაიშვილი: „საერთო ჯამში, არჩევნები წარმატებით ჩატარდა“
ქუთაისის 59-ე საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ავთანდილ ოსეფაიშვილი, ამბობს, რომ საპრეზიდენტო არჩევნებმა სერიოზული დარღვევების გარეშე ჩაიარა. ამ ოლქის დაქვემდებარებაში 127 საარჩევნო და 2 სპეცუბანი შედის. ოლქმა ძირითადი პროცედურული სამუშაოები დაასრულა და ახლა ცენტრალური საარჩევნო კომისიისგან, შემაჯამებელ ოქმს  ელოდება.
როგორ ჩატარდა არჩევნები ქუთაისში, რა ტიპის დარღვევებს ჰქონდა ადგილი  საარჩევნო პროცესში და რა მოხდა 65-ე საარჩევნო უბანზე, სადაც შედეგები ჯერ ბათილად გამოცხადდა, მოგვიანებით კი, თავად საოლქო კომისიის გადაწყვეტილება გაბათილდა და კომისიის შემადგენლობის მიმართ მკაცრი სანქციები გატარდა, - ამ და სხვა საკითხებთან დაკავშირებით humanrights.ge ქუთაისის 59-ე საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარეს ავთანდილ ოსეფაიშვილს ესაუბრა.
ავთანდილ ოსეფაიშვილი: შეიძლება ითქვას, რომ 2013 წლის საპრეზიდენტო არჩევნები ქუთაისში, ისევე როგორც მთელ საქართველოში გამჭვირვალედ, კანონის სრული დაცვით და რაც მთავარია, დემოკრატიულად ჩატარდა.  უფრო კონკრეტულად თუ ვიტყვით - აღნიშნულმა პროცესმა ნორმალურად, საკმაოდ დამაკმაყოფილებლად ჩაიარა. მართალია, იყო დარღვევები, მაგრამ ვერ ვიტყვით, რომ რაიმე განსაკუთრებული დარღვევა დაფიქსირდა.
- თუმცა, უნდა ითქვას, რომ იყო საარჩევნო უბნები, სადაც დარღვევები როგორც რიცხობრივად, ასევე  მნიშვნელობითაც, საკმაოდ მასშტაბური იყო.
- რა თქმა უნდა, იყო ასეთი უბნები. მაგალითად, 71-ე საარჩევნო უბანი, სადაც ყუთი იყო დაულუქავი და ამის შესახებ დაიწერა კიდეც საჩივარი. თუმცა, ერთ-ერთი სადამკვირვებლო ორგანიზაციის წარმომადგენლის სწრაფი რეაგირების შემდეგ მოხდა ყუთის დალუქვა. ბუნებრივია, ეს ფაქტი შესაბამის აქტში დაადასტურეს როგორც სადამკვირვებლო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, ისე კომისიის წევრებმა, რის შემდეგაც ხმის მიცემის პროცესი ჩვეულებრივად გაგრძელდა.
- თუ გატარდა რაიმე სახის სადამსჯელო ღონისძიება კომისიის შემადგენლობის მიმართ?
- მათ მიიღეს შენიშვნა, საარჩევნო კანონმდებლობის გათვალისწინებით.
- რაც შეეხება 65-ე საარჩევნო უბანს, სადაც დარღვევების საფუძველზე ჯერ ხმების ბათილობის  საკითხი დადგა, მოგვიანებით კი, პრობლემა უბნის კომისიის საარგებლოდ გადაწყდა, რა რეაგირება მოყვა ამ ფაქტებს?
-დიახ, იქ იყო საკონტროლო ფურცლის საკითხი. ანუ, ფურცელზე არ ფიქსირდებოდა პირველი ამომრჩევლის პირადი მონაცემები. ყუთი უკვე დალუქული იყო. ბუნებრივია, მის მთლიანობას ვერ დავარღვევდით და მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება, რომ ყუთის გახსნის დროს იდენტიფიცირებული ყოფილიყო სამივე საკონტროლო ფურცელი. მაგრამ მოხდა გაუთვალისწინებელი რამ. კერძოდ, კომისიის მდივანმა საკუთარი ინიციატივით, კომისიის თავმჯდომარესთან, ასევე, კომისიის მთელ შემადგენლობასთან შეუთანხმებლად პირველ ამომრჩეველს, რომელიც იმავე უბნის კომისიის წევრია, ერთ-ერთ საკონტროლო ფურცელზე მოაწერინა ხელი. შესაბამისად, ერთზე აღმოჩნდა ხელმოწერა, ორზე - არა. თავისთავად ცხადია, ეს საკმარისი დარღვევა იყო საიმისოდ, რომ დამდგარიყო უბნის ბათილობის საკითხი. თუმცა, საბოლოოდ საკითხი ასე არ გადაწყდა. საოლქო კომისიის პირველ სხდომაზე კომისიის 6-მა წევრმა ბათილობას დაუჭირა მხარი, 6-მა არა. მე, როგორც თავმჯდომარემ, ვისარგებლე ჩემი უფლებამოსილებით (საქართველოს საარჩევნო კოდექსის მე-8 მუხლის მე-5 პუნქტის თანახმად) და ჩემი ხმა დავუმატე ბათილობას. მივიღეთ კიდეც გადაწყვეტილება, რომ უბანი გაბათილებულიყო. მაგრამ, სამწუხაროდ, ერთი ტექნიკური უზუსტობა გაგვეპარა. საარჩევნო კოდექსის მე-8 მუხლის მე-4 ნაწილში წერია, რომ უბნის ბათილობას ჭირდება ხმების ორი მესამედი, რაც ჩვენ, სამწუხაროდ, არ გვქონდა. ჩვენ ჩავატარეთ ხელახალი კენჭისყრა. არ შეგროვდა საკმარისი ხმები და ბათილობის საკითხი საბოლოოდ ვერ გადაწყდა.
- არც რაიმე სახის სანქციები გატარებულა?
- რა თქმა უნდა, სანქციები გატარდა როგორც უბნის თავმჯდომარის, ისე მდივნის მიმართ. კერძოდ, მდივანს 100 პროცენტით დაექვითა ხელფასი, ხოლო თავმჯდომარეს - 50 პროცენტით. ვფიქრობ, საკმაოდ მკაცრი სანქციაა, თუმცა, აუცილებელი. მე რომ მკითხოთ, უკმაყოფილო ვარ აღნიშნული შედეგით. ვფიქრობ, ასეთი შემთხვევა ბათილობით უნდა დასრულებულიყო, რადგან ეს უნდა გამხდარიყო მაგალითი სამომავლოდ.
- საერთო ჯამში, შეიძლება ითქვას, რომ კომისიის შემადგენლობები არ იყო სათანადოდ მომზადებული, რაც აისახა კიდეც იმ პროცედურულ დარღვევებზე, რომელიც მრავლად იყო სხვადასხვა უბანზე. რა მოხდა, რატომ აღმოჩნდა საუბნო საარჩევნო ადმინისტრაცია არაპროფესიონალებით დაკომპლექტებული?
- გახსოვთ, ალბათ, საარჩევნო კოდექსში არსებობდა ჩანაწერი, რომლის მიხედვით საარჩევნო ადმინისტრაციაში სერთიფიცირებული კადრი უნდა დასაქმებულიყო. მოგვიანებით, ამ ჩანაწერიდან საარჩევნო უბნები ამოვარდა. სწორედ ამან გამოიწვია ის შედეგი, რაც დადგა. თუმცა, ვერ ვიტყვი, რომ იქ მხოლოდ არაპროფესიონალები იყვნენ. საქმე იმაშია, რომ საოლქო საარჩევნო კომისია ირჩევს 6 წევრს. დანარჩენს ნიშნავს პოლიტიკური პარტიები.
- ანუ, თქვენ ამბობთ, რომ პოლიტიკური პარტიების კადრი იყო სუსტი რგოლი?
- ისიც და ჩვენი კადრიც. ადამიანებს, რომლებსაც ჩვენთან შემოაქვთ განაცხადი, უწერიათ, რომ აქვთ გამოცდილება ამ კუთხით. ჩვენც ვენდობით მათ განაცხადს. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია ის ფაქტიც, რომ ჩვენ წელს ვერ გამოვიყენეთ მასწავლებლების რესურსი, რომელთაც საკმაო გამოცდილება აქვთ ამ კუთხით. ფაქტია, ჩვენ უფრო მეტად უნდა მოვემზადოთ მომავალი არჩევნებისთვის. რა თქმა უნდა, მოახლოვებული თვითმმართველობის არჩევნებისთვის ეს ალბათ არ მოესწრება, მაგრამ მომავალი საპარლამენტო არჩევნებისთვის ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ, რათა სათანადო კადრი გვყავდეს და საუბნო საარჩევნო კომისიები გამოცდილი ადამიანებით დაკომპლექტდეს.

Avtandil Osepaishvili: “In General, Elections Were Successful”
Chairman of Kutaisi DEC # 59 Avtandil Osepaishvili said Presidential Election was held without significant violations. There were 127 election precincts and 2 special precincts in the district. The DEC finished main procedural works and is waiting for the final protocol from the Central Election Commission.
Humanrights.ge interviewed Kutaisi DEC # 59 Chairperson Avtandil Osepaishvili to find out how elections were held in Kutaisi, what violations were observed and what happened in PEC # 65 where initially the results were annulled but later the DEC decision was annulled and strict sanctions were imposed on the PEC members.
Avtandil Osepaishvili: We can say that 2013 Presidential Elections were held transparently, in full compliance with the law and democratically. More precisely, the process was conducted in normal and satisfactory environment. Although there were violations, no particular irregularities were observed.
-It should be noted that there were precincts were numerous and significant violations were observed.
-Of course, we had similar cases. For example, Precinct # 71, where ballot box was not sealed and a complaint was filed on the fact. However, this error was soon eradicated after a representative of the observation organization reacted on the fact. Naturally, observers and commission members reflected this violation in the protocol; after that the polling process continued.
-Did you impose any sanctions on the commission members?
-They were rebuked in accordance to the election law.
-As for PEC # 65, initially results were annulled there because of observed violations, but later the problem was resolved in favor of the commission. How did you respond to these facts?
-Yes, we had problem of control paper in this precinct. Personal data of the first voter were not recorded on the control paper. The box was already sealed. Of course, we could not break it and decided to identify all three control papers when the box was opened. However, unexpected thing happened. Namely, commission secretary voluntarily, without agreeing it with the commission chairperson and members, asked the first voter, who was the PEC member, to sign the control paper. So, as a result one control paper was signed. Of course, it was grave enough violation to annul the PEC results but in the end different decision was made. At the first session of the DEC six members voted for the annulment and six against it.
I, as a chairperson, enjoyed my authority (Article 8 Paragraph V of the Election Code) and added my vote to the votes for the annulment. However, unfortunately we made technical mistake. In order to annul the precinct results, 2/3 of the DEC members shall vote for the annulment (Article 8 Part IV). We cast lot for the second time but enough votes for the annulment were not gathered and the results were not cancelled.
-Did not you impose any sanctions on the commission members?
-Of course, we did. Namely, 100% of the secretary’s salary and 50% of the PEC Chairman’s salary was deducted. I think it was quite strict sanction, though necessary. To tell the truth, I am not satisfied with it. I believe the results were to be annulled in order to make it exemplary for the future.
-In general, we can say that commission members were not properly trained, that caused procedural violations in precincts. What happened, why were PEC members untrained?
-You might remember a provision in the Election Code, according to which certificated personnel were to be employed in the election administration. Later, this obligation with regard to precinct commissions was removed from the provision and we received this result. However, I cannot say that everybody was poor professional. The point is that DEC selects six members in each PEC. Others are nominated by the political parties.
-So, you mean that political parties’ representatives were poor professionals?
-Both, our and their representatives were bad professionals. People, who submitted applications, claimed that they had relevant experience. We trusted them. Besides that, it is noteworthy that this year we could not use the resource of teachers, who had huge experience in the field. It is fact that we must be more prepared for the upcoming elections. Of course, it will be difficult to train everybody for the upcoming local self-governmental elections, but we must do our best to meet the next parliamentary elections with well-trained PEC members.