ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება „ვარდების რევოლუციის“ წინა დღეს დაღუპულ მოქალაქეთა საქმესთან დაკავშირებით
ადამიანის უფლებათა ცენტრი მოითხოვს, საქართველოს მთავარმა პროკურატურამ გადახედოს ვარდების რევოლუციის წინა დღეს - 2003 წლის 22 ნოემბერს უშიშროების სამინისტროს ჯავშანტრანსპორტიორისა და „ბმვ“ მარკის ავტომანქანის შეჯახების შედეგად გარდაცვლილი დავით საყვარელიძისა და ეთერ წულიაშვილის საქმეს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ საქმეზე გამოკვეთილია და ცნობილია სავარაუდო დამნაშავე პირები და საქმის გამოძიება ხელოვნურად ჭიანურდება. ამ ათი წლის განმავლობაში რამდენჯერმე მოითხოვა დამნაშავეთა გამოვლენა და დასჯა, მაგრამ „ნაციონალური მოძრაობის“ მართველობის პერიოდში სამართალდამცველი უწყებები ამ საქმის გახსნით დაინტერესებულნი არ იყვნენ, რათა არ შებღალულიყო 2003 წლის ნოემბრის „უსისხლო რევოლუციის“ სახელი.
2003 წლის 22 ნოემბერს, ქ. რუსთავის მხრიდან ქ. თბილისის მიმართულებით მოძრაობდა საქართველოს სახელმწიფო უშიშროების სამინისტროს სპეციალური ოპერაციების ცენტრის სწრაფი რეაგირების სამმართველოს “დ” დანაყოფის დაქავემდებარებაში მყოფი სპეციალური სატრანსპორტო საშუალება - ე. წ. ბეტეერი #004, რომელსაც მართავდა აღნიშნული დანაყოფის ჯავშანტექნიკის ჯგუფის მძღოლ-მექანიკოსი ავთანდილ მამალაძე. დაახლოებით 18 საათსა და 25 წუთზე, გორგასლის ქუჩაზე ჯავშანტრანსპორტიორი საწინააღმდეგო მხრიდან მოძრავ, დავით საყვარელიძის მართვის ქვეშ მყოფ „ბმვ“-ს მარკის მსუბუქი ავტომანქანას შეეჯახა.
ავტომანქანაში მჯდომი ეთერ წულიაშვილი საავადმყოფოში მიყვანისთანავე გარდაიცვალა. დავით საყვარელიძე კი მოთავსდა ქ. თბილისის # 1 კლინიკურ საავადმყოფოში, სადაც გარდაიცვალა 2003 წლის 24 ნოემბერს. მანქანაში მყოფმა ბავშვებმა - სოფო წულიაშვილმა და ბადრი წულიაშვილმა კი მიიღეს სხეულის სხვადასხვა ხარისხის დაზიანებები.
2003 წლის 23 ნოემბერს საქართველოს შშს ქ. თბილისის საგამოძიებო სამმართველოში აღიძრა # 1003544 სისხლის სამართლის საქმე ავტოსაგზაო შემთხვევის ფაქტზე, დანაშაული გათვალისწინებული საქართველოს სსკ-ის 276-ე მეხუთე ნაწილით.
მიუხედავად საქმეზე წარმოებული წინასწარი გამოძიების პროცესში დაშვებული დარღვევებისა და კანონის მოთხოვნათა უგულველყოფის მიუხედავად დაზარალებულ მარიამ საყვარელიძეს  მთელი 9 წლის განმავლობაში არ შეუწყვეტია ბრძოლა, რათა საქმეზე დადგენილიყო ჭეშმარიტება. შიდაეროვნულ ინსტანციებში დავის ყველანაირი შესაძლებლობის ამოწურვის შემდეგ, ადამიანის უფლებათა ცენტრის დახმარებით, ევროპის ადამიანის უფლებათა სასამართლოსაც მიმართა.
მიუხედავად იმისა, რომ ამ და სხვა გაჭიანურებული საქმეების გამოძიება ადამიანის უფლებათა ცენტრმა მთავარ პროკურატურას 2012 წლის 1 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემდეგაც მოსთხოვა, საქმის გასახსნელად ახალარჩეული პარლამენტისა და მთავრობის პირობებშიც არაფერი გაკეთებულა.
ადამიანის უფლებათა ცენტრი კიდევ ერთხელ მიმართავს ახალარჩეულ პრეზიდენტს, პრემიერ მინისტრს და მომავალ მთავარ პროკურორს, გამოიჩინონ პოლიტიკური ნება და წერტილი დაუსვან საქმეს, რომლის გახსნა, დამნაშავეთა გამოვლენა და დასჯა დიდ სირთულეებთან არ არის დაკავშირებული.

Statement of Human Rights Center about Citizens Deceased on the Previous Day of Rose Revolution
Human Rights Center requests the Chief Prosecutor’s Office of Georgia to revise the cases of Davit Sakvarelidze and Eter Tsuliashvili, deceased on November 22, 2003, when their car BMW crashed military vehicle of the Security Ministry.
Human Rights Center believes alleged perpetrators are known in the case and the investigation process is dragged out on purpose. We have requested punishment of the offenders several times during the past ten years but under the governance of the United National Movement law enforcement bodies were not interested in the resolution of this crime in order not to damage reputation of “bloodless” Rose Revolution.
On November 22, 2003, special armored vehicle GTR # 004, owned by Special Operation Center of the State Security Ministry of Georgia, was driving from Rustavi towards Tbilisi. The driver was Avtandil Mamaladze. At about 18:25 pm, in Gorgasali Street, the GTR crashed a motorcar BMW, which was driven by Davit Sakvarelidze.
Passenger Eter Tsuliashvili died when delivered to the hospital. Davit Sakvarelidze was placed in Tbilisi Hospital # 1, where he deceased on November 24, 2003. Children sitting in the car – Sopo Tsuliashvili and Badri Tsuliashvili, were also injured.
On November 23, 2003 Tbilisi Investigative Unit of the Georgian MIA launched criminal case # 1003544 on the car-accident under Article 276 part V of the Criminal Code of Georgia.
Despite the significant violations observed during preliminary investigation, Mariam Sakvarelidze has not stopped struggle for the truth during past nine years. After having applied to all instances of the national courts, Mariam Sakvarelidze applied to the European Court of Human Rights with the support of Human Rights Center.
Although the Center requested the Chief Prosecutor’s Office to renew investigation into the case after the Parliamentary Elections of October 1, 2012, nothing was done even under the new government.
Human Rights Center addresses to the elected President, Prime Minister and future Chief Prosecutor to have political will to put an end to the case and punish perpetrators in accordance to the law.