ადამიანის უფლებათა ცენტრის განცხადება მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენ კომისიასთან დაკავშირებით
ადამიანის უფლებათა ცენტრი ეხმიანება იუსტიციის მინისტრის ქალბატონი თეა წულუკიანის განცხადებას მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შექმნის უვადოდ გადავადებასთან დაკავშირებით.
მიგვაჩნია, რომ ძველი ხელისუფლების მიერ უკანონოდ წარმოებული საქმეების, უკანონო და დაუსაბუთებელი სასამართლო გადაწყვეტილებების ხელახლა გადახედვა და სამართლიანობის აღდგენა  სწორედ, ქართული ოცნების მიერ გაცემულ ძირითად დაპირებას წარმოადგენდა, რამაც მეტწილად განაპირობა მათი ხელისუფლებაში მოსვლა.
მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შექმნის ინიციატივა ხელისუფლების მიერ სამართლიანობის აღდგენის ერთ-ერთ ძირითად ბერკეტს წარმოადგენდა იმ ტოტალური უკანონობის წინააღმდეგ, რომლის მსხვერპლიც ნაციონალური მოძრაობის ხელისუფლების სათავეში ყოფნის განმავლობაში ათასობით ადამიანი გახლდათ. პირველი პოზიტიური ნაბიჯები მოქმედმა ხელისუფლებამ სათავეში მოსვლიდან მალევე გადადგა და პარლამენტის მიერ 2012 წლის 5 დეკემბერს მიღებულ იქნა დადგენილება, რომელიც შეეხებოდა პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული და დევნილი პირების სტატუსის აღიარებას სახელმწიფოში. ამით სახელმწიფომ აიღო ვალდებულება აღნიშნული პირების მიმართ სამართლიანობის აღდგენის პროცესზე.
მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შექმნის ინიციატივამ საზოგადოებაში გამოიწვია სამართლიანობის აღდგენის განცდა და ხელისუფლების შეცვლის დღიდან საზოგადოება მოთმინებით ელოდება აღნიშნული კომისიის შექმნას. კომისიის ჩამოყალიბების პროცესში აქტიურად იყო ჩართული  სამოქალაქო სექტორი, იმართებოდა შეხვედრები და მიმდინარეობდა კომისიაში წარსადგენი საქმეების მომზადება.
ადამიანის უფლებათა ცენტრისთვის მიუღებელია მთავრობის გადაწყვეტილება მოსალოდნელი ფინანსური და ეკონომიკური რისკების გამო, მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შექმნის უვადოდ გადავადების შესახებ. აღნიშნული გადაწყვეტილება ხელყოფს ადამიანის ძირითადი, ფუნდამენტური უფლებების დაცვას.

Statement of Human Rights Center Regarding the Commission for Identifying Judiciary Irregularities
Human Rights Center responds to the statement of the Minister of Justice Thea Tsulukiani on postponing the establishment of the Commission for Identifying Judiciary Irregularities.
We believe that revision of illegal and ungrounded court judgments, illicit case proceedings by previous authority and restoration of justice were main promises of the Georgian Dream before the elections that became one of the assets for their victory in the elections.
Establishment of the Commission for Identifying Judiciary Irregularities was one of the main leverage of the government to restore justice against the illegality whose victims were thousands people during the governance of the United National Movement. The new government took first positive steps soon after they came in office and on December 5, 2012 the new parliament passed resolution on acknowledging presence of political prisoners and political refugees in the country. In doing so, the state took responsibility to start process of restoration of justice.
Initiative on establishing the Commission instilled a hope in the society that justice will be restored and people looked forward to the commission since the new government came in office. Civil sector was also actively involved in the process; meetings and negotiations on the cases were underway.
Human Rights Center thinks the decision of the government on postponing the establishment of the commission motivated by financial and economic risks is inadmissible. The decision breaches basic and fundamental human rights.