ახალგორელებისთვის დევნილის სტატუსის ჩამორთმევა დაიწყო
ახალგორელებში დევნილის სტატუსის ჩამორთმევის პროცესმა სტარტი უკვე აიღო. ჩვენი ინფორმაციით, რომელიც თავად ახალგორელებმა მოგვაწოდეს, დევნილის სტატუსი ახალგორელთაგან 300-მდე პირს აქვს შეჩერებული. ამის შესახებ სწორედ ახალგორში საუბრობენ და არაოფიციალურ საუბრებში წეროვანშიც (სადაც ახალგორელები დევნილებად ცხოვრობენ) გვიდასტურებენ.
არც დევნილთა სამინისტრო და არც ახალგორის გამგეობა ამ დრომდე ზუტს ციფრს არ ასახლებეს, თუ რამდენ პირს შეუჩერდა ახალგორელთაგან დევნილის სტაუსი. როგორც თავად ამბობენ, ამჯერად თავს იმიტომ იკავებენ, რომ დევნილთა რეგისტრაცია ჯერ კიდევ გრძელდება.
“დევნილთა ხელახალი რეგისტრაციის დროს,   ვისზედაც ეჭვი ეპარებოდათ, ნამდვილად იყო თუ არა დევნილი, მოდოდა შეკითხვები. სამინისტრო ითხოვდა იმის დაზუსტებას,  იყო თუ არა კონკრეტული პირი ახალგორის რაიონის მუდმივი მცხოვრები. ამას ტერიტორიული ორგანოს მიხედვით ვარკვევთ. მაგალითად, თუ პირს უწერია საბუთებში, რომ დაბა ახალგორიდან არის, მასზე ინფორმაციას დაბა ახალგორის რწმუნებულს ვაწვდით; თუ იკოთელია (ახალგორის რაიონის სოფელი), იკოთის რწუნებულს ვეკითხებით. მათ უნდა დაადასტურონ, მართლაც ცხოვრობდა თუ არა პირი 2008 წლის ომამდე ახალგორში. ასეთი შეკითხვების რწმეუნებლებთან გადაგზავნის შემდეგ, ბევრ შემთხვევაში მათგან უარყოფითი პასუხები მოდიოდა. ანუ მათი პასუხი იყო, რომ პირი მუდმივად 2 წლის განმავლობაში არ ცხოვრობდა ახალგორის რაიონში. ამის საფუძველზე მოხდა სტატუსის შეჩერება,” - ამბობს ჩვენთან საუბარში ახალგორის გამგებელი ზურაბ გათენაშვილი.
რამდენს ჩამოერთვა დევნილის სტატუსი - ამაზე გათენაშვილის თქმით, ჯერ ზუსტი სტატისტიკა არ არსებობს. 28 ოქტომბრამდე იყო კომპაქტურად ჩასახლებული დევნილების რეგისტრაცია. დანარჩენების ახლა გრძელდება და 27 დეკემბრამდე გასტანს.
როგორც გათენაშვილი აღნიშნავს, ძირითადად უკანონოდ გაცემული ცნობები გამოვლინდა. საუბარია იმ ცნობებზე, რომლებსაც ახალგორის გამგეობა და რწმუნებულები გასცემდნენ ამა თუ იმ პირზე, იმის დასტურად, რომ ის ნამდვილად ახალგორელია. ამ ცნობის საფუძველზე პირი დევნილისთვის განკუთვნილ საცხოვრებელ ფართს ან ფულად კომპენსაციას იღებდა.
სწორედ ამ დოკუემნტის საფუძველზე მოხდა პირზე არასწორად დევნილის სტატუსის მინიჭება და შემდეგ მასზე კოტეჯის ან კომპენსაციის გაცემა. მართალია, დევნილის სტატუსის ჩამორთმევა დაიწყო, მაგრამ იმ პირთა პასუხისგება, რომელებმაც არასწორად გასცეს ცნონები, ჯერჯერობით დღის წესრიგში არ დგას.
ახალგორში იმის მოლოდინში არიან, რომ წეროვანში, წილკანსა თუ ფრეზეთში, სადაც ახალგორელები არიან ჩასახლებულები, მალე კოტეჯების ჩამორთმევაც დაიწყება.
ახალგორის გამეგებლი განმარტავს, რომ თუ კოტეჯში 5 ადამიანია და ამ 5-დან 2-ს ან მარტო 1-საც აქვს დევნილის სტატუსი, ასეთებს პრობლემა არ შეექმებათ და კოტეჯიც არ ჩამოერთმევათ; თუ კოტეჯში მცხოვრებ პირებიდან არც ერთს აქვს დევნილის სტატუსი და თანაც კოტეჯი დასაკანონებელია, მაშინ კოტეჯი ჩამოერთმევა და შეუშვებენ იმას, ვისაც აქვს დევნილის სტატუსი.
ამ დრომდე კოტეჯი ჯერჯერობით არავისთვის ჩამოურთმევიათ. ამჟამად სწორედ იმის კვლევა მიდის, რეალურად ვინ ცხოვრობს კოტეჯში.
როგორც ჩვენთვის გახდა ცნობილი, წეროვანში დაკანონებელია 905 კოტეჯი, დასაკანონებელი 579. ცნობისათვის, წეროვანში 2 000 კოტეჯიდან ახალგორელებს დაახლოებით 1600 კოტეჯი უჭირავთ, დანარჩენებში ლიახვის ხეობის დევნილები ცხოვრობენ. წილკანში კოტეჯების დაახლოებით 40%-ია დაკანონებული, ფრეზეთში კი, 50%.
ახალგორის მუნიციპალიტეტის ინფორმაციით, 21 ნოემბრიდან წეროვნის,ფრეზეთისა და წილკნის დევნილთა დასახლებაში დარჩენილი დასარეგისტრირებელი კოტეჯების რეგისტრაციის პროცესი დაიწყო, რაც პირველ ეტაპზე დასარეგისტრირებელ კოტეჯებში განთავსებული მოსახლეობის ზუსტ აღწერას  ითვალისწინებს.

Seizing of IDP Status from Akhalgori District Residents Started
Process of seizing IDP status from Akhalgori district residents has already started. According to the information provided by local residents, about 300 people had their status ceased in Akhalgori. People speak about it in private talks in Tserovani settlement too (Akhalgori district residents live there as IDPs).
Neither Ministry of IDPs from the Occupied Territories nor the Akhalgori district administration names exact number of people, who had their IDP status ceased. They said registration of IDPs is still underway and refrain to make any comments so far.
“During repeated registration of IDPs, they sent us questions about the people, about whom they doubted. The Ministry requested to verify whether concrete person was permanent resident of Akhalgori district. We will find out everything according to the territorial entity. For example, if the documents show that person lives in Akhalgori, we forward his/her documents to Akhalgori governor; if he/she is from Ikoti (a village in Akhalgori district), we ask questions to the attorney of the Ikoti village. They should confirm whether the person had lived in the district before August 2008 war. In many cases, the attorneys sent negative replies to us. Or attorneys replied that the person had not lived in the district for the past two years. So, the status was seized from those people,” said Akhalgori district governor Zurab Gatenashvili.
Gatenashvili said they do not have exact statistics how many people lost IDP status. Registration of IDPs residing in compact settlements finished before October 28. Registration of IDPs residing in other places will finish on December 27.
Gatenashvili said they mostly discovered illegal IDP documents issued by the Akhalgori district administration and village attorneys. Based on those documents, people received either cottage or financial compensation as an IDP.
Based on this document, people illegally received status and then cottages or compensations. Although the status-seizing procedure started, responsibility of the people, who illegally issued the status, was not raised yet.
Akhalgori district residents expect that cottages will be seized from owners in Tserovani, Tsilkani and Prezeti too.
Akhalgori district governor clarified that if at least 2 or 1 person in 5-member family holds IDP status, they will not face problems and keep the cottage; but if none of them holds IDP status and the cottage is not privatized, they will lose it; the cottage will be assigned to another person with IDP status.
Cottage was not seized from anyone yet. Currently, the authority is surveying who lives in the cottage in reality and who does not.
We learned that about 905 cottages were registered in Tserovani; 579 were not registered so far. In Tserovani settlement 1 600 IDP families out of 2 000 families are from Akhalgori district; others are from Liakhvi gorge. About 40% of cottages were registered in Tsilkani and about 50% in Prezeti.
According to Akhalgori district administration, from November 21 registration of cottages started in Tserovani, Prezeti and Tsilkani IDP settlements; the purpose of the process is to census people living in unregistered cottages.