სააპელაციო სასამართლომ ბაჩანა ახალაია უდანაშაულოდ ცნო
სააპელაციო სასამართლომ ყოფილი თავდაცვის და შინაგან საქმეთა მინისტრი ბაჩანა ახალაიას გამამართლებელი განაჩენი ძალაში დატოვა, მე-4 ქვეითი ბრიგადის მეთაურ ზურაბ შამათავასა და სერჟანტ ალექსანდრე გორგაძეს კი,  3 წლით და 9 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯათ. განაჩენის მიუხედავად, ახალაია კვლავ საპატიმროში რჩება, რადგან მის წინააღმდეგ წარმოებულ მე-4 სისხლის სამართლის საქმეზე  მას წინასწარი პატიმრობა აქვს მისჯილი.
4 დეკემბერს გამართულ სხდომაზე, სააპელაციო სასამართლოს სისხლის სამრთლის საქმეთა პალატამ, მოსამართლე კახაბერ მაჭავარიანის ხელმძღვანელობით, ნაწილობრივ დააკმაყოფილა პროკურატურის საჩივარი საქალაქო სასამართლოს მიერ 1 აგვისტოს გამოტანილი გამამართლებელი განაჩენის შესახებ. სასამართლომ ბაჩო ახალაია, გიორგი კალანდაძე, მერაბ კიკაბიძე, გაგა მკურნალიძე, მანუჩარ დარასელია და გიორგი კინწურაშვილი კვლავ უდანაშაულოდ ცნო, ზურაბ შამათავასა და ალექსანდრე გორგაძეს კი 3 წლითა და 9 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯათ და 9 თვის ვადით შეეზღუდათ საჯარო სამსახურში თანამდებობის დაკავების უფლება.
აღნიშნული სისხლის სამართლის საქმე ვაზიანისა და სენაკის ბრიგადაში სამხედროების წამებასა და თავისუფლების უკანონოდ აღკვეთას, ბიზნესმენ ზვიად აბესაძის ფიზიკურ შეურაცხყოფასა და თავისფლების უკანონოდ აღკვეთას და პირის ცემის ფაქტს ეხება.
სააპელაციო სასამართლომ ბაჩო ახალაია მისთვის წაყენებულ სამივე ბრალდებაში, რომელიც სამსახურებრივი უფლემაბოსილების გადამეტებას, თავისუფლების უკანანონოდ აღკვეთასა და წამებას შეეხებოდა, უდანაშაულოდ ცნო. ასევე უდანაშაულოდ იქნა ცნობილი, გენერალური შტაბის ყოფილი უფროსი, გიორგი კალანდაძე ვაზიანისა და აბესაძისთვის თვისუფლების აღკვეთის ეპიზოდებში. ხოლო დამნაშავედ იქნა ცნობილი სენაკის ეპიზოდთან მიმართებაში და მას 3 თვის ვადის სამხედრო პირის სამსახურებრივი შეზღუდვა დაეკისრა, თუმცა 2012 წელს მიღებული ამნისტიის კანონის საფუძველზე, იგი სასჯელის მოხდისგან გათავისუფლდა.
სასამართლომ ასევე უდანაშაულოდ ცნო, სენაკის მე-2  ქვეითი ბრიგადის მეთაური, მერაბ კიკაბიძე და სასჯელაღსრილების დეპარტამენტის ყოფილი თანამშრომლები, გაგა მკურნალიძე, გიორგი კინწურაშვილი და მანუჩარ დარასელია.
სასამართლომ მხოლოდ სერჟანტ ალექსანდრე გორგაძეს და ვაზიანის ბრიგადის მეთაურს, ზურაბ შამათავას შეუფარდა პატიმრობა. სისხლის სამართლის კოდექსის 125-ე მუხლის მიხედვით მათთვის წაყენებული ბრალდება სასამართლომ გადააკვალიფიცირა 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილად, რომელიც სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტებას მოიცავს. გორგაძეს და შამათავას 5 წლით თავისუფლების აღკვეთა და 1 წლით თანამდებობის დაკავების შეზღუდვა მიესაჯათ, თუმცა ამნისტიის კანონის გათვალისწინებით, საბოლოოდ მათ 3 წელი და 9 თვე პატიმრობა განესაზღვრა და 9 თვის ვადით შეეზღუდათ საჯარო სამსახურში თანამდებობის დაკავების უფლება.
შეგახსენებთ, რომ ახალაიას წინააღმდეგ მე-2 საქმეზე, რომელიც 7 სპეცრაზმელის იალღუჯის პოლიგონზე წამებას შეეხებოდა, სასამართლომ ყოფილი მაღალჩინოსანი გაამართლა. ხოლო,  ე.წ. ციხის ბუნტის საქმეზე ახალაიას 3 წლითა და 9 თვით პატიმრობა მიესაჯა, თუმცა  ყოფილმა პრეზიდენტმა, მიხეილ სააკაშვილმა ბაჩო ახალაია საპრეზიდენტო ვადის ამოწურვამდე შეიწყალა.

Appeal Court Acquitted Bachana Akhalaia
The Appeal Court upheld the non-guilty verdict of the City Court on former defense and interior minister Bachana Akhalaia, but former commander of the fourth infantry brigade Zurab Shamatava and Sergeant Aleksandre Gorgadze were sentenced to imprisonment for 3 years and 9 months. Despite the judgment, Akhalaia is still in prison because he was sentenced to pre-trial detention for the fourth criminal case.
At the trial on December 4, Criminal Chamber of the Appeal Court under chairmanship of the Judge Kakhaber Machavariani partly satisfied the appeal of the prosecutor’s office against the City Court, which had passed non-guilty verdict on August 1. The Appeal Court repeatedly acquitted Bacho Akhalaia, Giorgi Kalandadze, Merab Kikabidze, Gaga Mkurnalidze, Manuchar Daraselia and Giorgi Kintsurashvili, but sentenced Zurab Shamatava and Aleksandre Gorgadze to the imprisonment for 3 years and 9 months. They cannot occupy positions in the public agencies during 9 months.
The criminal case refers to the torture and illicit restriction of freedom of soldiers in Vaziani and Senaki brigades, physical assault and illicit restriction of freedom of businessman Zviad Abesadze.
The Appeal Court acquitted Bachana Akhalaia in all three accusations imposed on him under this case – exceeding its professional power, illicit restriction of freedom and torture. Former head of Joint Stuff Giorgi Kalandadze was also acquitted in the episodes of Vaziani brigade and illegal restriction of freedom of Abesadze. Kalandadze was found guilty in the episode of Senaki brigade and was restricted to implement duties of military servant during three months; but based on the amnesty law adopted in 2012, he was freed from this punishment.
Court acquitted the commander of the Senaki second brigade Merab Kikabidze and former employees of the penitentiary department Gaga Mkurnalidze, Giorgi Kintsurashvili and Manuchar Daraselia.
The Court imposed imprisonment only on Sergeant Aleksandre Gorgadze and former commander of Vaziani Brigade Zurab Shamatava. The court changed qualification of their charge from Article 125 of the Criminal Code of Georgia into the Article 333 Part III of the Criminal Code that refers to the abuse of power. Gorgadze and Shamatava were sentenced to five-year-imprisonment and professional restriction for one year. However, due to the Amnesty Law, their final imprisonment term made up 3 years and 9 months and professional restriction during nine months.
Court acquitted Bachana Akhalaia in the case of torture of seven officers in Ialguji polygon. As for the prison riot case, Akhalaia was sentenced to imprisonment for three years and 9 months but ex-president Mikheil Saakashvili pardoned him before leaving the position.