მსჯავრდებულების ღია წერილი პრეზიდენტს, იუსტიციის მინისტრს და შეწყალების კომისიის თავმჯდომარეს
სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ქალთა #5  დაწესებულებიდან ამ ღია წერილით მივმართავთ სრულიად საქართველოს, საქართველოს პრეზიდენტს, იუსტიციის მინისტრს და შეწყალების კომისიის თავმჯდომარეს. ჩვენი მოთხოვნა, ისევე როგორც საქართველოს მოსახლეობის უდიდესი ნაწილის, არის სამართლიანობის აღდგენა რისი იმედითაც ქვეყნის მართვის სადავეები გადავეცით „ქართულ ოცნებას.“
ჩვენ არ ვართ კრიტიკულად განწყობილნი და მადლიერებას გამოვხატავთ ქვეყანაში ამ ერთი წლის მანძილზე განხორციელებული ყველა სასიკეთო ცვლილებისადმი, მათ შორის ამნისტიის კანონისა და საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსისი 59-ე მუხლში შეტანილი ცვლილებებისთვის, რამაც გარკვეულწილად აღადგინა სამართლიანობა განაჩენების მეტ-ნაკლებად შეცვლით, თუმცა ეს არ არის საკმარისი სამართლიანობის აღდგენისთვის. მიუხედავად განხორციელებული ცვლილებებისა, არაერთი პატიმარი  რჩება უკანონო პატიმრობაში.
გთხოვთ, უმოკლეს ვადაში განიხილოს პარლამენტმა კანონი „მათლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შესახებ“  და გადაიხედოს პრიორიტეტულად იმ პირთა საქმეები, რომლებიც ჯერ ისევ იმყოფებიან პატიმრობაში არაღიარებული, ცრუ ბრალდებებით. გაგებით ვეკიდებით იმ საკითხს, რომ გამართლებული პატიმრების საკომპენსაციო მოთხოვნების დაკმაყოფილებისთვის შეასაძლოა მზად არ არის საქართველოს ბიუჯეტი, მაგარამ მიგვაჩნია, რომ    უფრო დიდი უსამართლობა იქნება  ასეთი პატიმრების ისევ პატიმრობაში დატოვება. მთავრობას ვთავაზობთ ინიციატივის სახით: კანონში მითითებული იქნას კომპენსაციის ანაზღაურების ადეკვატური ვადა და თუ აღნიშნულიც არ აღმოფხვრის დამაბრკოლებელ გარემოებებს ამ კანონის უმოკლეს ვადაში შექმნისთვის, ასეთ შემთხვევაში შეწყალების კომისიამ მიიღოს გადაწყვეტილება შეწყალების აქტით ამ პირთა პატიმრობიდან გათავისუფლების შესახებ.

Open Letter of Prisoners to the President, Minister of Justice and Chairman of the Pardon Commission
December 10, 2013
We, inmates of the Penitentiary Department # 5 for female prisoners, are sending this open letter to the entire Georgia, President of Georgia, Minister of Justice and Chairperson of the Pardon Commission. We, as well as the entire Georgian population, request restoration of justice that was our hope when electing the Georgian Dream to govern this country. We are not critical about the government and express gratitude for all positive changes implemented in this country during past one year including the Amnesty Law and amendments to the Article 59 of the Criminal Code of Georgia, which partly restored justice through changing the verdicts. However, it is not enough to restore justice in the countries. Despite implemented changes, many prisoners stay in illicit imprisonment.
We kindly request the Parliament of Georgia to timely consider the Law on the Commission Verifying Judiciary Irregularities and to review the cases of those people, who are still in prison under non-recognized and false accusations. We are fully aware that Georgian budget is not ready to compensate the rehabilitated prisoners but we believe it will be another injustice to keep those people in imprisonment [for that reason]. We suggest our initiative to the government: indicate reasonable deadline for the reimbursement of the compensation in the law and unless this provision eradicate the obstacles for the adoption of the law, the Pardon Commission shall make decision to free these people based on pardon decree.