საქართველოში აივ ინფიცირებულ ქალთა რაოდენობა იზრდება
საქართველოშ ბოლო პერიოდში ჩატარებული კვლევების მიხედვით, აივ ინფიცირებულ ქალთა რაოდენობა იზრდება. 2013 წელს გამოვლენილ 443 აივ ინფიცირებულთა შორის 113 ქალია. არის გარდაცვალების შემთხვევები, სულ 85.
აივ-ინფიცირების ყველაზე მეტი შემთხვევა თბილისშია გამოვლენილი. შემდეგ მოდის სამეგრელო-აჭარა და იმერეთი: "იმერეთში ზრდა გვაქვს 2011-2012 წლებში. ვნახოთ, როგორი იქნება 2013 წლის მონაცემი. რაც შეეხება ქალებს, მაჩვენებელი მართლაც საგანგაშოა. ინფიცირებულთა რაოდენობა იზრდება, რაც თავისთავად ქმნის ეპიდემიის საშიშროებას. სწორედ ამ ყველაფრის გათვალისწინებით ჩვენს ქვეყანაში ბევრი რამ გაკეთდა. ყველა ფეხმძიმეს, რომელიც აღრიცხვაზე დგება, მესამე კვირაზე უტარდება ტესტირება აივ ინფექცია-შიდსზე და გამოვლენის შემთხვევაში, ერთვება შესაბამისი ზედამხედველობის პროცესში. ყველაფერი კეთდება იმისთვის, რომ ბავშვი ინფიცირებული არ დაიბადოს", - ამბობს humanrights.ge-სთან საუბარში დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის იმერეთის სამმართველოს უფროსი გოჩა გიორგიძე.
იგი, ისევე როგორც ექსპერტთა დიდი ნაწილი, აივ ინფექციასთან ბრძოლის მიმართულებით მნიშვნელოვნად მიიჩნევს სამოქალაქო სექტორის როლს. თვლის, რომ არასამთავრობოების ჩართულობა, რაც ძირითადად რისკ ჯგუფებთან მუშაობას გულისხმობს, ძალიან ეფექტურია. იგულისხმება ინექციური ნარკოტიკების მომხმარებლები, კომერციული სექს მუშაკები და ა. შ. :"საზოგადოებისთვის გაცილებით მნიშვნელოვანია დავიცვათ ქალები. რატომ? იმიტომ, რომ ქალი ბადებს შვილს, რომელიც შეიძლება დაინფიცირდეს. კომერციული სექს-მუშაკები კი, ქმნიან აშკარა საფრთხეს ამ კუთხიით. აქ დიდია ზიანის შემცირების საქართველოს ქსელის როლი, რომელიც ამ მიმარულებით აქტიურად მუშაობს. ვფიქრობ, პროფილაქტიკული პროგრამებით მოცვა ძალიან მნიშვნელოვანია. აქტიური მუშაობით ინფიცირების გავრცელებას და ახალი შემთხვევების მატებას თავიდან ავიცილებთ", - ამბობს ფსიქო-სოციალური ინფორმაციისა და კონსულტაციის ცენტრის "ახალი გზა" ხელმძღვანელი, ფსიქოლოგი დალი უშარიძე.
სპეციალისტთა განმარტებით, აივ ინფექცია რაც უფრო ადრეულ სტადიაზე იქნება გამოვლენილი, მით უფრო მეტი შანსია, რომ ადამიანმა იმკურნალოს და საბოლოოდ ჯანმრთელი დარჩეს, ანუ ინფექცია არ გადავიდეს იმუნიტეტის მწვავე დეფიციტის პირობებში - შიდსის სტადიაში.
ამ მიმართულებით საქართველოში არასამთარობო სექტორი აქტიურად მუშაობს. მრავალფეროვანია მათი სერვისებიც. სწორედ მათი მუშაობის, მათ მიერ განხორციელებული პროფილაქტიკური პროგრამების წარმატების შედეგად ითვლება ის ფაქტი, რომ ქვეყანაში, სადაც შიდსის ვირუსი 1989 წლიდან არსებობს, ეპიდემია არ არის.
ზურაბ ტატანაშვილი, ზიანის შემცირების საქართველოს ქსელის ადვოკაციის კოორდინატორი: "ამ ეტაპზე ჩვენ ვახორციელებთ გენდერულ პროექტს, რომელიც მსოფლიოს შვიდ ქვეყანაში მუშაობს. პროექტის მიზანი ნარკოტიკების მომხმარებელი ქალების ჯანმრთელობის გაუმჯობესება და ზიანის შემცირების პროგრამებითა და სერვისებით მოცვაა. პრინციპში, ჩვენ ახალ სერვისებს ცოტას ვთავაზობთ, თუმცა, ვეხმარებით არსებულ პროგრამებს, გაცილებით მეტ ქალ მომხმარებელზე გავიდნენ. ახლახანს გადაწყდა, რომ პროგრამაში გინეკოლოგის კონსულტაცია ჩაგვერთო. გლობალური ფონდის პროექტში ქალებიც ისეთივე სამიზნე ჯგუფია, როგორც კაცები. ამ კუთხით ჩვენ ვეხმარებით გლობალურ ფონდს, მეტ ქალზე გავიდეს, მეტი სერვისი მიაწოდოს მათ. ანუ, ხდება ჩვენი სქემის ინტეგრირება არსებულ პროექტსა და სერვისებში."
მთელი ქვეყნის მასშტაბით სულ 14 ცენტრი ფუნქციონირებს, რომლებიც ბენეფიციარებს სხვადასხვა სერვისს სთავაზობენ და რომელთა ერთადერთი დაფინანსების წყარო გლობალური ფონდია. ექსპერტთა აზრით, ის, რომ საქართველო აივ ინფექცია - შიდსის ზრდის თვალსაზრისით დღეს სხვა ქვეყნების დონეზე არ არის, სწორედ ამ ფონდის დამსახურებაა. თუმცა, ფონდი ეტაპობრივად ამცირებს დაფინანსებას, რაც როგორც ირკვევა, მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში მიღებული სტრატეგიაა: "როცა ქვეყანა ვითარდება, წინ მიდის, ის იღებს სოციალურ და სამედიცინო ვალდებულებებს, რომელთაც მანამდე სხვადასხვა დონორი ორგანიზაციები უზრუნველყოფდნენ. გლობალის პროგრამები ამ ეტაპზე დაავადებათა კონტროლის ცენტრს გადაეცა მართვაში, მათ შორის აივ ინფექცია - შიდსის პროგრამა. მომავალში, თანდათანობით სახელმწიფო დაფინანსება გარკვეული დოზით დაიწყებს ჩანაცვლებას. მე არ ვიცი, რა სტრატეგია და სამომავლო გეგმები აქვს გლობალს. ის კი ცხადია, რომ თუ არსებობს რისკი, რომ ქვეყანა ვერ შეძლებს ამ ფინანსური ვალდებულების აღებას და დადგება ეპიდემიის საფრთხის წინაშე, გლობალი ისევ გააგრძელებს დაფინანსებას", - ამბობს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის იმერეთის სამმართველოს უფროსი გოჩა გიორგიძე.
გლობალის დაფინანსების ქვეშ არსებული პროგრამები ეტაპობრივად დაავადებათა ეროვნული ცენტრში გადადის. სახელმწიფოში აქტიურად დაიწყო ფიქრი იმაზე, რომ მოხდეს ცარიელი ზონების შევსება. იგულისხმება ის ზონები, რომლებიც დაფარული არ არის არასამთავრობო სექტორის მიერ. დაავადების პრევენციისთვის ხორციელდება უფასო სკრინინგი (პირველადი ლაბორატორიული გამოკვლევა). ნებისმიერ მსურველს შეუძლია გაიკეთოს გამოკვლევა, რომელიც, როგორც დასავლეთ საქართველოს ინფექციურ პათოლოგიათა ცენტრში აცხადებენ, აბსოლუტურად კონფიდენციალური და უფასოა: "ეს ძალიან მნიშვნელოვანია - დროულად აღმოვაჩინოთ და დავიწყოთ მკურნალობა, რომ შემდეგ ინფექცია არ გავრცელდეს სხვა ადამიანებზე. როდესაც მკურნალობა იწყება, იმუნიტეტი მატულობს და ვირუსული დატვირთვა კლებულობს, შესაბამისად, ამ შემთხვევაში გადაცემის შესაძლებლობაც ნაკლებია", - ამბობს შიდსისა და იმუნოლოგიის თბილისის ცენტრის რეგიონალური ფილიალის ექიმი-ინფექციონისტი ნინო ბენიძე.
ზიანის შემცირების კუთხით აქტიურად აგრძელებენ მუშაობას არასამთავრობო ორგანიზაციები. შედეგი კი ისაა, რომ ახალი შემთხვევების მაჩვენებლის ზრდის ტემპი სტაბილურია და შესაბამისად, არ არსებობს ეპიდემიის საფრთხე. თუმცა, როგორც სპეციალისტები აცხადებენ, სამუშაო კვლავ ბევრია. იმისათვის, რომ ინფიცირების ახალი შემთხვევები ნულამდე შემცირდეს, მაღალი რისკის ჯგუფებზე ფოკუსირებული პროფილაქტიკური პროგრამების როგორც ხარისხი, ისე მასშტაბები უნდა გაიზარდოს. აღნიშნულ საქმიანობაში კი, სახელმწიფომ მნიშვნელოვანი როლი უნდა შეასრულოს.

Number of Women with HIV/AIDs Increasing in Georgia
According to the recent surveys in Georgia, number of women with HIV Infection has increased. 113 out of 443 patients revealed in 2013 are women. 85 of them died.
Most cases of HIV infection are observed in Tbilisi. Samegrelo, Adjara and Imereti are next on the list. “The number of infected people increased in Imereti region in 2011-2012. We do not know statistics from 2013 yet. As for women, the index is really alarming. Number of infected women is increasing that really creates a threat of epidemic. Considering all these circumstances, much has been done in our countries. Every pregnant woman, who gets registered, is tested in the third week and if the infection is detected, she is involved in the so called supervision process. Everything is done to protect the new-born child from the infection,” head of Imereti Department of National Center for Disease Control and Public Healthcare Gocha Giorgidze told humanrights.ge.
He, as big part of experts, believes that participation of the civil sector in the process is very important. Giorgidze thinks that involvement of the nongovernmental organizations in the program, aiming at working with risk-groups, is very effective. The risk groups are drug-addicts, commercial sexual workers, etc. “It is urgently important to protect women. Why? Because women give births to children, who might also get infected. Commercial sexual workers create serious threat. The role of the Georgian Harm Reduction is huge, which works in the field very actively. I think, prophylactic programs have significant role. We will avoid spread and new facts of HIV infection with active work,” said psychologist Dali Usharidze, head of Center for Psycho-Social Information and Consultation “New Way.”
Specialists clarify that the earlier HIV infection is detected, the more chance the patient has to completely recover – it means the infection will not turn into the acute deficiency of immunity – AIDs.
Nongovernmental sector actively works in this direction. Their services are also diverse. The fact, that there is no epidemic in the country, where the HID Virus exists since 1989, is result of successfully implemented prophylactic programs and work.
Zurab Tatanashvili, advocacy coordinator of the Georgian Harm Reduction Network: “Currently we implement gender project, which is implemented in seven countries throughout the world. The project aims to improve health of drug-addict women and to implement damage reduction programs and services. In fact, we offer new services to few people but assist already implementing programs to cover more female beneficiaries. Recently we decided to involve gynecologist in the program. Women are the same target group in the global fund project as men. We assist the Global Fund to reach many women and provide them with more services. So, our scheme is integrated in ongoing projects and services.”
14 centers are functioning throughout the country, which offer different services to beneficiaries and Global Fund is the only financial source for them. Experts think the Fund supported Georgia not to be on the same level as other countries with the rating of HIV Infection. However, the Fund is eventually reducing the funding that is appropriated strategy in many countries of the world. “When country is developing and progressing, it takes social and medical responsibility, which previously was insured by different donor organizations. Global’s programs were assigned to the Center for Disease Control for management; HIV Infection – AIDs program is one of them. In future, the state funding will replace the donor’s funding. I do not know the strategy and future plans of the Global. It is clear that if state funding is under risk, and the country faces epidemic threat, the Global will continue funding,” said Gocha Giorgidze.
Global funded programs are eventually assigned to the National Center. The state started consideration of filling in empty zones, which are not covered by nongovernmental sector. For the disease prevention, free screening (initial lab researches) is implemented. Any person can take test, which is absolutely confidential and free – representatives of the Western Georgia’s Center for Infection Pathology. “It is very important to timely detect the disease and start treatment in order to protect other people to get infected. When treatment starts, immunity is increasing and virus is mitigating. Consequently, threat of virus transfer is also less,” doctor-infectionist Nino Benidze at the Regional Branch of Tbilisi Center for HIV/AIDS and Immunology said.
Nongovernmental organizations continue active work on the harm reduction. As a result, increase of new cases is stable and there is no threat of epidemics. However, as specialists said, much should be done. In order to reduce the new cases to zero, both quality and scales of the prophylactic programs focused on high-risk groups shall be increased. And the state shall play the key role in it.