ადამიანის უფლებათა ცენტრის პრესკონფერენცია 2011 წლის 26 მაისს ყინწვისში დაკავებულ პოლიტპატიმართა პრობლემებზე
18.12.2013
19 დეკემბერს 11:30 საათზე პრაიმ-ტაიმის პრესკლუბში ადამიანის უფლებათა ცენტრი აწყობს პრესკონფერენციას ყოფილი პოლიტპატიმრების, წარსულში ე.წ. ყინწვისის საქმეზე გასამართლებული პირების პრობლემებთან დაკავშირებით.
ადამიანის უფლებათა ცენტრმა 2013 წლის 5 აპრილს განცხადებით მიმართა საქართველოს მთავარ პროკურატურას, რათა შეესწავლათ 2011 წლის 26 მაისს ყინწვისში დაკავებული ადამიანების საქმე და კომპეტენციის ფარგლებში მოეხდინათ რეაგირება მათ მიმართ განხორციელებული წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტებზე.
აღნიშნული საქმე კონსტიტუციური უფლებების შელახვის სამწუხარო მაგალითია, რაც აშკარად იკვეთება მათ წინააღმდეგ აღძრული სისხლის სამართლის საქმის მასალების შესწავლისას.
პატიმრებმა საპყრობილე 2012 წლის 28 დეკემბრის „ამნისტიის შესახებ“ კანონის ძალით დატოვეს. ამავე კანონით მათ მინიჭებული აქვთ პოლიტპატიმრის სტატუსი.
გარდა იმისა, რომ ადამიანის უფლებათა ცენტრი წამებისა და არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების ეფექტურ გამოძიებას მოითხოვს, ყინწვისის სპეცოპერაციის დროს დაკავებულთა ძირითად მიზანს უკანონო და დაუსაბუთებელი სასამართლო გადაწყვეტილების ხელახლა გადახედვა და სამართლიანობის აღდგენა წარმოადგენს.
ადამიანის უფლებათა ცენტრს მიაჩნია, რომ ასეთ ვითარებაში საუკეთესო გამოსავალია მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის დროულად შექმნა. ეს კომისია განიხილება სამართლიანობის აღდგენის ერთ-ერთ ძირითად ბერკეტად, რასაც ყინწვისში დაკავებული ადამიანების გარდა, უკანონობის მსხვერპლი ათასობით ადამიანი ელოდება. მათი დიდი ნაწილი ჯერ კიდევ საპატიმროშია და განაჩენის გადახედვას მოითხოვს.
მიუხედავად იმ სირთულეებისა, რაც მართლმსაჯულების ხარვეზების დამდგენი კომისიის შექმნას ახლავს, მისი შექმნის საკითხის გადადება დაუშვებელია. ხელისუფლებამ უკანონობის მსხვერპლ ადამიანებს დროულად უნდა შესთავაზოს გარკვეული მექანიზმი, რაც საზოგადოებას სამართლიანობის შეგრძნებას დაუბრუნებს.

Press-Conference of Human Rights Center on the Problems of Political Prisoners Arrested in Kintsvisi on May 26, 2011
On December 19, at 11:30 am Human Rights Center is holding press-conference on the problems of the former political prisoners, convicted for the so-called Kintsvisi Case, in the Prime Time Press Club.
Human Rights Center petitioned to the Chief Prosecutor’s Office of Georgia on April 5, 2013 and requested to study the case of the people arrested in Kintsvisi on May 26, 2011 and to react on the torture and inhuman treatment against them.
The case is unpleasant example of the breached constitutional rights that become obvious when studying the criminal case materials.
The convicted people left prison based on the Amensty Law passed on December 28, 2012. Based on the same law, they received status of political prisoner.
Human Rights Center requests effective investigation of the torture and inhuman treatment facts; the main purpose of the people arrested during Kintsvisi Special Operation is to revise illicit and ungrounded court judgments and to restore justice in the country.
Human Rights Center believes the best solution is establishment of the Commission on Judiciary Shortcomings. The commission is one of the main leverage to restore justice so much expected not only by the people arrested in Kintsvisi but by thousands other people in the country. Many of them are still in prison and request revision of their judgments.
Despite the difficulties in the establishment of the Commission on Judiciary Shortcomings, it is inadmissible to postpone the issue of its establishment. Government shall timely offer some mechanism to the victims of injustice.