საქართველოს პარლამენტის შენობა შესაძლოა საკუთრებაში ქუთაისს გადაეცეს
საქართველოს კონსტიტუციის მიხედვით, პარლამენტის ადგილსამყოფელი ქუთაისია. თუმცა, საკანონმდებლო ორგანოს ახალი შენობის ექსპლუატაციაში შესვლის პირველივე დღიდან ხელისუფლება მის თბილისში დაბრუნებაზე ღიად საუბრობს. პარალელურად, აქტიურად მიმდინარეობს თბილისში არსებული პარლამენტის შენობის რეაბილიტაცია-ინვენტარიზაცია, რაც პირდაპირ მიანიშნებს იმაზე, რომ ხელისუფლების სურვილი - პარლამენტი დედაქალაქს დაუბრუნდეს - მალე განხორციელდება.
თუმცა, ჯერ საქართველოს კონსტიტუციაში ცვლილება უნდა შევიდეს, რადგან დღევანდელი კონსტიტუციით, ქვეყნის საკანონმდებლო ორგანოს ადგილსამყოფელის შეცვლა მხოლოდ დროებით, ისიც საგანგებო და საომარი მდგომარეობის დროსაა დასაშვები.
აღნიშნული ვითარებიდან გამომდინარე, საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლები გამოსავალს მაინც პოულობენ და საზოგადოებისთვის მოულოდნელ განცხადებებს აკეთებენ. კერძოდ, პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარის ზურაბ ტყემალაძის განმარტებით: "თბილისში, რუსთაველის 8-ში არსებული შენობა, რომელშიც საქართველოს პარლამენტი მისი არსებობის დღიდან 2012 წლის 1 ოქტომბრამდე ფუნქციონირებდა, შესაძლოა საკუთრებაში ქუთაისს გადაეცეს. ის აზრი კი, რომ საქართველოს პარლამენტი მაინცდამაინც ქუთაისში უნდა იყოს, "ნაციონალური მოძრაობის" აკვიატებაა და სხვა არაფერი."
ტყემალაძის იდეას საზოგადოების არაერთგვაროვანი რეაქცია მოჰყვა. უმრავლესობამ  პარლამენტარის აზრი ხუმრობად მიიჩნია. თავად ტყემალაძის აზრით კი, მსგავსი გადაწყვეტილება სულაც არაა საფუძველს მოკლებული. მეტიც, იგი საერთაშორისო პრაქტიკაში კარგადაა აპრობირებული.
მოხდება თუ არა პარლამენტარ ზურაბ ტყემალაძის წინადადების პრაქტიკაში განხორციელება, ეს მომავალში გაირკვევა. თუმცა, იმის შესახებ, რომ ეს არცთუ მარტივ პროცედურებთან იქნება დაკავშირებული, უკვე გაკეთდა განცხადებები.
ითქვა, რომ შესაძლოა დასახელება შეეცვალოს რუსთაველის გამზირის ნაწილს, ასევე, 9 აპრილის, ზურაბ ჟვანიას და ჭიჭინაძის ქუჩებს, რომლებიც თბილისში არსებულ პარლამენტის შენობას ესაზღვრება. გარდა ამისა, იმ შემთხვევაში თუ საკითხი დადებითად გადაწყდა და თბილისში არსებული პარლამენტის შენობა საკუთრებაში ქუთაისს გადაეცა, მას ახალი იურიდიული მისამართი დაჭირდება, რომელიც ქუთაისში იქნება რეგისტრირებული.
რაც შეეხება ქუთაისში არსებულ პარლამენტის შენობას, რომლის აგება-კეთილმოწყობა ყოფილ ხელისუფლებას, უფრო სწორად კი, საქართველოს ბიუჯეტს 37 მილიონი ლარი დაუჯდა, ჯერაც დაუსრულებელია. სპეციალისტთა განმარტებით, მის დასასრულებლად კიდევ 20 მილიონამდე ლარია საჭირო. თუმცა, მთავრობის წარმომადგენლები ხელისუფლებაში მოსვლის პირველივე დღიდან აკეთებდნენ განცხადებებს, რომ არცერთი თეთრის დახარჯვას აღარ აპირებენ, რადგან პარლამენტის რკინა-შუშის ნაგებობა უხარისხოდაა აგებული და საერთო ჯამში, უვაგირსია.
შენობის ექსპლუატაციაში შესვლიდან რამდენიმე თვეში, "უფანჯრო, მხოლოდ ვენტილაციაზე დამოკიდებული უზარმაზარი შენობა" მალე ექსპერტთა კვლევის ობიექტი გახდა. პარლამენტართა მოთხოვნით, რომლებიც   დარბაზებსა და სამუშაო ოთახებში ჟანგბადის ნაკლებობაზე ალაპარაკდნენ, პარლამენტის შენობაში სამეცნიერო კვლევითი ორგანიზაცია "გამას" ლაბორატორიული კვლევების ჩატარება მოჰყვა.
"ჩემს კოლეგებს ჯანმრთელობასთან დაკავშირებით  პრობლემები შეექმნათ. უჩივიან თავის ტკივილებს, უჰაერობას. განსაკუთრებით კი ისინი არიან შეწუხებული, ვისაც ასთმური პრობლემები აწუხებს. ან კარგად  როგორ იქნებიან, როცა ამხელა შენობა მხოლოდ ვინტილაციის იმედადაა. ნუთუ არ შეიძლებოდა, რომ ერთ მხარეზე მაინც ღია აივანი,  ან ფანჯარა იყოს. ზუსტად ვიცი, რომ ჩემს ამ განცხადებაზე ბევრს გაეცინება და იტყვიან, რომ სისულელეს ვლაპარაკობ, მაგრამ დამერწმუნეთ, მე ექიმი ვარ და ვიცი, რასაც ვამბობ. როცა ტვინს ჟანგბადი არ მიეწოდება, ჩნდება ტვინის დაქვეითების საშიშროება. ეს კი, მე ვფიქრობ, სერიოზული ამბავია", - აცხადებდა humanrights.ge-სთან საუბარში საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი დავით საგანელიძე.
სამეცნიერო კვლევითი ორგანიზაცია "გამას" სპეციალისტებმა ლაბორატორიული სინჯები შენობის თითქმის ყველა დარბაზსა და ოთახში აიღეს. აღნიშნულთან დაკავშირებით მათ მაშინ მედიასთან კომენტარი არ გააკეთეს. თუმცა, აღნიშნეს, რომ კვლევის შედეგები უახლოეს დღეებში საკანონმდებლო ორგანოს ოფიციალურად ჩაბარდებოდა, რის შემდეგაც პარლამენტში არსებული მდგომარეობა საზოგადოებისთვის გახდებოდა ცნობილი.
საპარლამენტო უმრავლესობა თვლის, რომ საკანონმდებლო ორგანოს ქუთაისში დარჩენა ქვეყნის ეკონომიკისთვის ზედმეტი ხარჯია, რომლის ფუფუნება საქართველოს არ აქვს.

Building of Parliament of Georgia in Tbilisi Might Be Assigned to Kutaisi
According to the Constitution of Georgia, Parliament is located in Kutaisi. However, government has been openly speaking about return to Tbilisi from the very first day the new building was exploited. In parallel to it, the parliament building in Tbilisi is actively renovated-equipped that directly demonstrates that government’s desire to return Parliament back to the capital will be soon realized.
However, initially the Constitution of Georgia shall be amended because according to the document, location of the legislative body can be changed only temporarily during emergency or military situations.
Due to current situation, MPs find some solutions and make strange statements for the society. Namely, chairperson of the Parliamentary Committee for Branch Economy Zurab Tkemalaze said: “The building located in Rustaveli Ave. 8 in Tbilisi, where Parliament of Georgia functioned from the first day till October 1, 2012, might be assigned to Kutaisi. As for the idea to locate Parliament of Georgia only in Kutaisi, is obsession of only United National Movement.”
Society had different reaction on Tkemaladze’s initiative. Majority said it was joke. However, Tkemaladze said similar decision is not groundless at all. Moreover, it is well appropriated method in international practice.
It is unclear whether MP Zurab Tkemaladze’s idea was realized in practice but different politicians already made statements and said it will be connected with complicated procedures.
According to one assumption, name of the part of Rustaveli Avenue, as well as the streets April 9, Zurab Zhvania and Chichinadze in the vicinities of the Parliament building in Tbilisi, might also be changed. Besides that, if the question is positively settled and parliament building in Tbilisi is assigned to Kutaisi, it will need new legal address which will be registered in Kutaisi.
As for the parliament building in Kutaisi, whose construction and equipment cost 37 million lari, its construction has not finished yet. Specialists say another 20 million lari is needed to complete the construction. However, soon after the new political power came in office, government’s representatives stated that they are not going to spend even one more tetra on the building because the parliament building is poorly constructed glassy-iron building.
Several months after the exploitation of the building “windowless, just ventilated huge building” became object of experts’ evaluation. Based on the MPs request, who complained about insufficient oxygen in the halls and working rooms, scientific-research organization Gama started laboratory examination of the building.
“My colleagues got health problems. They complain of headache, lack of air. Particularly those with Asthma complain about these problems. How can they feel well when they work in the huge building which is just ventilated? Why did not they construct at least one window or open balcony? I definitely know that many will smile at my statement and say that I am talking nonsense but believe me, I am a doctor and I know what I am saying. When brain does not get enough oxygen, person faces threat of brain degrading. I think it is serious problem,” Leader of the Parliamentary Majority Davit Saganelidze told humanrights.ge.
Specialists of the scientific-research organization Gama took laboratory tests almost in every hall and room. They did not make comments with media but said soon the research results will be handed to the legislative body after what society would learn situation in the parliament building.
Parliamentary majority believes that presence of the legislative body in Kutaisi requires extra funds that is too expensive for Georgia.