გურჯაანის საკრებულოში მერვე ფრაქცია შეიქმნა
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში მერვე ფრაქცია „სამოქალაქო ინიციატივები“ შეიქმნა. ფრაქციაში საკრებულოს სამი წევრი გაერთიანდა და მას პაატა ჯოხაძე უხელმძღვანელებს. ფრაქციაში ანაზღაურებადი მხოლოდ თავმჯდომარის თანამდებობაა. ყოველთვიური ხელფასი 1350 ლარს შეადგენს. 8 ფრაქციის შენახვა ადგილობრივ ბიუჯეტს 129 600 ლარი დაუჯდება.
გურჯაანის მუნიციპალიტეტის  საკრებულოს თავმჯდომარე ავთანდილ ზარდიაშვილი   არ გამორიცხავს, რომ ფრაქციები მაღალი ანაზღაურების გამო იქმნებოდეს, თუმცა მისი თქმით, კანონით, დეპუტატს ფრაქციის შექმნა შეუძლია და ამას ვერ აუკრძალავს.
„რაც მოვიკითხე და ჩემთვის გახდა ცნობილი,  ფრაქციები აქტიურ რეჟიმში მუშაობენ, მართავენ სხდომებს, რისი ოქმებიც არსებობს, აქტიურად არიან ჩართულნი საკრებულოს მუშაობაში,“ – განაცხადა ავთანდილ ზარდიაშვილმა.
მისივე თქმით, საკრებულოში ფრაქციების გარეთ სამი წევრი კიდევ არის დარჩენილი, რომლებსაც ასევე შეუძლიათ გაერთიანდნენ  და მეცხრე ფრაქცია შექმნან, თუმცა  ავთანდილ ზარდიაშვილი კიდევ ერთი ფრაქციის შექმნას გამორიცხავს, რადგან საკრებულოს სამივე წევრს სხვადასხვა პოლიტიკური შეხედულებები აქვთ.
2012 წლის საპარლამენტო არჩევნებამდე გურჯაანის მუნიციპალიტეტის საკრებულოში სულ 3 ფრაქცია არსებობდა. საკრებულოში შემდეგი ფრაქციებია შექმნილი: ფრაქცია „რესპუბლიკელები“, „გურჯაანი“, „დემოკრატიული საქართველო“, „მრეწველობა გადაარჩენს საქართველოს“, „კახეთი ღვინის გზა“, ფრაქცია „ნაციონალური მოძრაობა“, „მაჟორიტარები“ და „სამოქალაქო ინიციატივები“.

Eighth fraction Civil Initiatives was created within the Gurjaani municipal board. Three deputies joined the fraction and Paata Jokhadze will chair it. Only chairman will have salary in the fraction and it will be 1 350 lari per month. The local budget will spend 129 600 lari on eight fractions a year.
Chairman of Gurjaani municipal board Avtandil Zardiashvili does not exclude possibility that fractions are created for high salaries; however, according to the law, board member can establish a fraction and nobody can prohibit him/her to do it.
“I have inquired about the activities of the fractions, and learned that they are quite active; they hold sessions and relevant protocols are prepared. They are actively involved in the work of the municipal board,” Avtandil Zardiashvili said.
He added that there are three deputies in the municipal board, who are not members of any fractions yet and can create new one in future. However, Avtandil Zardiashvili added it is more unlikely to happen because those three deputies have different political affiliations.
Before 2012 Parliamentary Elections, there were three fractions in Gurjaani municipal board. Now, the following fractions work in the board: “Respublikelebi”, “Gurjaani,” “Democratic Georgia,” “Industry will save Georgia,” “Kakheti – Wine Road”, “National Movement,” “Majoritarians” and “Civil Initiatives.”