იძებნება ტენდერში გამარჯვებულ კომპანია
გორის მუნიციპალიტეტი გასული წლის ნოემბერში ტენდერში გამარჯვებულ კომპანიას ეძებს.  შპს ,,ჯიპიჯიმ“  მუნიციპალიტეტის მიერ გამოცხადებულ ტენდერში მიიღო მონაწილეობა და   გაიმარჯვა.  სატენდერო პირობებების მიხედვით,  კომპანიას გორში არსებული მიწისქვეშა გადასვლელები უნდა მოეწესრიგებინა.
ტენდერიდან რამდენიმე თვის შემდეგ, კომპანიამ ნაკისრი ვალდებულება არ შეასრულა. გორის მუნიციპალიტეტის მიერ გაგზავნილ წერილზე, სადაც სატენდერო ხელშეკრულებების პირობების შესრულებას მოითხოვს,  შპს  ,,ჯიპიჯი“ პასუხობს, რომ სამუშაოების დრო ხელშეკრულების მიხედვით აქვთ და ვადაში შესარულებენ. ამის შემდეგ გორის მუნიციპალიტეტი კიდევ ერთ წერილს აგზავნის, რომელიც უკან უბრუნდებათ რადგან აღნიშნული კომპანია მითითებულ მისამართზე აღარ ფიქსირდება. გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობის იურისტი ვერც კომპანიის წარმომადგენლებს ვეღარ უკავშირდება.  გორის მუნიციპალიტეტი ზარალის ანაზრაურებას  სადაზღვეო კომპანია ,,უნისონისგან“ ითხოვს,  რომელიც შპს ,,ჯიპიჯის“ გარანტორი იყო. მუნიციპალიტეტმა ,,ჯიპიჯის“ სამუშაოების შესრულებამდე ავანსის სახით სატაენდერო თანხის 50%,   14 435 ლარი გადაცსა. სატენდერო პირობები ითვალიწინებდა მიწისქვეშა გადასასვლელებში დაზიანებული ფილების გამოცვლას, შიდა ინტერიერის შეღებვა-შელესვას, სველი წერტილების მოწყობსა და განათებების დამონტაჟებას.
humanrights.ge -ს კითხავაზე, მოხდა თუ არა ტენდერში გამარჯვებამდე კოპანიის საქმიანობის შესაწავლა და მისი სანდოობის დადგენა, მუნიციპალიტეტის იურისტი რევაზ გოგიაშვილი გვპასუხობს, რომ ,,ჯიპიჯი“ სატენდერო მოთხოვნებს სრულად აკმაყოფილებდა. ამასთანვე სადაზღვეო კომპანია იყო გარანტორი და ეჭვი არ შეპარვიათ სანდოობასთან დაკავშირებით.
რევაზ გოგიაშვილი, მუნიციპალიტეტის იურიტი: ,,ტენდერი გამოცხადდა ორჯერ მაგრამ არც ერთი კომპანია არ დაინტერესდა, მესამე ჯერზე მუნიციპალიტეტმა ავანსი გაითვალისწინა სატენდერო ღირებულების 50%, რათა დაინტერესაბა ყოფილიყო კომპანიების მხრიდან. ტენდერში მიიღო მონაწილება და გაიმარჯვა შპს ,,ჯიპიჯიმ“, რომელიც თბილისში არის რეგისტრირებული   და მსგავსი სამუშაოები შესრულებული ჰქონდა.  ავანსი მიიღო მაგრამ სამუშაოები არ შეგვისრულა“.
გორის მუნიციპალიტეტის გამგეობა სადაზღვეო კომპანიასთან მოლაპარაკებებს აწარმოებს მათ მიერ გარანტორ შპს ,,ჯიპიჯის“-გან მიყენებული ზარალის ანაზღაურებასთან დაკავშირებით. იმ შემთხვევაში თუ სადაზღვეო კომპანია უარს იტყვის ზარალის ანაზღაურებაზე, გორის მუნიციპალიტეტი სასამართლოს მიმართავს.

Company Winning Bid Is Sought
Gori district administration is looking for the company, which won bid competition in November, 2013. Ltd GPG participated in the tender and won it. According to the bid requirements, the Company had to rehabilitate underground passages in Gori. Several months passed but the Company did not implement its duties. Gori district administration sent letter to the company administration and requested them to implement the requirement of the bid but the Ltd GPG replied they will do their work in the frame of the estimated terms. After that, Gori district administration sent another letter to the company, which was sent back to them because the post service could not find the company in the indicated address. Lawyer of the Gori district administration cannot get in touch with the representatives of the Company. Gori district administration requests the Insurance Company Unison to reimburse the loss because it was guarantor of the Ltd GPG in the tender. Local authority had already transferred 50% of the tender funds 14 435 lari to the Company. According to the bid requirements, the company had to replace damaged tablets, to paint and repair interior, to install illumination in the underground passages.
Humanrights.ge inquired whether the district administration had studied activities of the company to estimate trustworthy of the bid participant; the lawyer of the district administration Revaz Gogiashvili said GPG fully met requirements of the bid competition. In addition to the Insurance Company was their guarantor and they never doubt about honesty of the applicant.
Revaz Gogiashvili: “Tender was announced twice but no companies applied for it. In the third attempt, the district administration offered companies to transfer 50% of the tender price in advance in order to attract them. Ltd GPG participated in the competition and won it. The company is registered in Tbilisi and had implemented similar activities. They received advance transfer but did not implement the work.”
Gori district administration is negotiating with the Insurance Company, which was guarantor of the GPG, and requests to reimburse the damage. Unless the Insurance Company refuses to pay the compensation, Gori district administration will appeal to the court.