ვიცე-მერმა შეთავაზებაზე უარი განაცხადა
ქუთაისის საკრებულოს თავმჯდომარემ ვიცე-მერისგან განცხადება მიიღო, სადაც დაკისრებულ მოვალეობაზე უარს აცხადებს. "ქუთაისის საკრებულოს თავმჯდომარის 2014 წლის 12 თებერვლის გადაწყვეტილებით, ქალაქის მერის მოვალეობის შესრულება დამეკისრა, რამაც საზოგადოების უკმაყოფილება გამოიწვია. აღნიშნულის გამო უარს ვაცხადებს შევასრულო დაკისრებული მოვალეობა" - ამ განცხადებით მიმართა ნიკო კაჭკაჭიშვილმა თამაზ მარგველაშვილს.
მას მერის მოვალეობის შესრულება მას შემდეგ დაეკისრა, რაც საკრებულოს თავმჯდომარის ბრძანება N152-ის საფუძველზე შოთა მურღულიას მერის მოვალეობის შემსრულებლის უფლებამოსილება შეუჩერდა.
ქუთაისის ადგილობრივ თვითმმართველობაში, ისევე როგორც საზოგადოების სხვადასხვა წრეებში, კაჭკაჭიშვილის გადაწყვეტილებას დადებითად აფასებენ და აცხადებენ, რომ მარგველაშვილის უკანონო გადაწყვეტილება მურღულიას გათავისფლებასთან დაკავშირებთ, უახლოეს პერიოდში, საკრებულოს რიგგარეშე სხდომაზე აღმოიფხვრება.
"ადგილობრივი თვითმმართველობის საჯარო მოხელეთა საქართველოს კანონის 39-ე მუხლის პუნქტი 2-ის თანახმად, საკრებულოს სხდომის მოწვევის გარეშე თავმჯდომარეს არ აქვს უფლება თანამდებობიდან გაათავისუფლოს ქალაქის მერი. ამდენად, გადაწყვეტილება უკანონოა", - აცხადებს ქუთაისის ადგილობრივი თვითმმართველობის იურიდიული სამსახურის უფროსი ირაკლი გიორგაძე.

Vice-Mayor Declined Proposal
Chairman of Kutaisi City Council received an application from the vice-mayor, where he refused to occupy the offered position. “Based on the February 12, 2014 decree of the chairman of the Kutaisi City Council, I was ordered to act as city mayor that caused discontent of the society. On that ground, I refuse to implement the imposed duties,” Niko Kachkhashishvili wrote to Tamaz Margvelashvili.
Kachkashvili was ordered to implement the duties of the city mayor after Shota Murgulia’s authority on the position was suspended based on the decree # 152 of the chairman of the city council.
Kutaisi local self-government and society positively evaluated Kachkachishvili’s decision and state that Margvelashvili made illegal decision when firing Murgulia; this shortcoming will be eradicated soon at the special session of the city council.
“In accordance to the Article 39 Part II of the Law of Georgia on Local Self Governance, chairman of the city council cannot fire city mayor without session of the council. So, his decision was illegal,” head of legal service of the Kutaisi self-government Irakli Giorgadze said.