მცირემიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროექტი დაიწყო
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, „მცირემიწიან ფერმერთა 2014 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროექტის“  ფარგლებში, მიწის დამუშავება ქვემო ქართლისა და კახეთის რეგიონებიდან 17 თებერვლიდან დაიწყება.
„მცირემიწიან ფერმერთა 2014 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროექტის“ ბენეფიციარები ის ფერმერები არიან, რომელთაც საკუთრებაში, სარგებლობაში, ან ფაქტობრივ მფლობელობაში 1.25 ჰექტარის ფართობის სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთები გააჩნიათ და რომლებსაც ერთწლიანი ან მრავალწლიანი კულტურების წარმოებისთვის იყენებენ“, - განაცხადა სოფლის მეურნეობის პროექტების მართვის სააგენტოს დირექტორმა გიორგი ჩხეიძემ.
„მცირემიწიან ფერმერთა 2014 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროექტის“ ბენეფიციარები წელს ორი ტიპის ბარათით ისარგებლებენ. ნიადაგის ხვნის სამუშაოებისათვის სასოფლო–სამეურნეო ბარათები დარიგდება (ხვნის ბარათი), ხოლო სასოფლო-სამეურნეო საქონლის მისაღებად ფერმერები, „ლიბერთი ბანკის“ პლასტიკური ე.წ. „აგრო ბარათებს“ მიიღებენ, სადაც 50 ლარის შესაბამისი 50 ქულა (1 ქულა - 1 ლარი) დაერიცხებათ.
„აგრო ბარათების“ მიღება ფერმერებს „ლიბერთი ბანკის“ ფილიალებში 6 თვის განმავლობაში შეეძლებათ. ბარათი ფერმერს ურთიერთობას გაუმარტივებს სასოფლო–სამეურნეო საქონლის მიმწოდებელთან. მათ შესაძლებლობა ექნებათ სასოფლო–სამეურნეო დანიშნულების საქონელი(სასუქები, სათესლე მასა, მცენარეთა მოვლის საშუალებები) ნაწილ–ნაწილ, სხვადასხვა დროს და სხვადასხვა მომწოდებლისგან შეიძინონ.
პლასტიკური ბარათების დარიგება 17 თებერვლიდან იმ რეგიონებიდან დაიწყება, სადაც ფერმერებისთვის სასოფლო–სამეურნეო ბარათების გაცემა უკვე მიმდინარეობს (კახეთი,მცხეთა-მთიანეთი, ქვემო ქართლი, შიდა ქართლი).
მცირემიწიან ფერმერთა საგაზაფხულო სამუშაოებს, რომელიც ნიადაგის ხვნას და სასოფლო–სამეურნეო ტექნიკით მომსახურებას გულისხმობს, შპს "მექანიზატორი" და კონტრაქტორი კომპანიები შეასრულებენ.
„მცირემიწიან ფერმერთა 2014 წლის საგაზაფხულო სამუშაოების ხელშეწყობის პროექტის“ ბიუჯეტი 90 მილიონამდე ლარს შეადგენს, რომლითაც წელს დაახლოებით 800,000-მდე მცირემიწიანი ფერმერი ისარგებლებს.

With the initiative of the Ministry of Agriculture, on February 17 land-poor-farmers started cultivation of the plots in Kvemo Kartli and Kakheti regions in the frame of the Land-Poor-Farmers Assistance 2014 Spring Project.
Beneficiaries of the Land-poor-farmers assistance 20014 spring project are those farmers, who own or cultivate 1.25 hectares of agriculture plots and produce one-year or multi-year cultures,” director of the agricultural project management agency Giorgi Chkheidze said. Beneficiaries of the project will receive two cards this year- tillage cards and plastic cards of the Liberty Bank, so called agro-cards where 50 points (equal to 50 lari) will be allocated.
Farmers will be able to receive agro cards in the branch offices of the Liberty Bank during six months. The card will ease farmer’s communication with the suppliers of agricultural goods. They will be able to purchase fertilizers, seeds and other goods at different times and from different provider companies.
Distribution of plastic cards started on February 17 in the regions where farmers already received agricultural cards (Kakheti, Mtskheta-Mtianeti, Kvemo Kartli, Shida Kartli). Ltd Mechanizatori and contractor companies will assist land-poor-farmers in spring works – tillage of plots.
The total budget of the project is 90 million lari; about 800 000 land-poor-farmers will receive donation from it.